کد خبر 148410

مدیر عامل بانک شهر:

اگر بانک مرکزی تایید کند شهروند را می گیریم

مدیرعامل بانک شهر گفت: ما دنبال شهر آفتاب نبودیم بلکه هدف ما وصول مطالبات است. اگر بانک مرکزی تایید کند شهروند را می گیریم.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حسین محمد پورزرندی در باره واگذاری مجموعه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر گفت: مطالبات معوق بانک ها افزایش یافته و وصول وام هایی که به برخی صنایع  داده شده در برخی مواقع  با مشکل روبه رو بوده است و باید توجه کنیم که نمی توانیم همه مطالباتمان را ملک بگیریم. امروز دنبال بنگاه داری نیستیم بلکه به دنبال وصول مطالباتمان هستیم که بنا به اعلام بانک مرکزی نباید به بیش از ٤ درصد برسد. امروز عمده شهرداری در مورد بدهکاری هایشان اعلام می کنند که به جای بدهی شان ملک می توانند بدهند.

وی ادامه داد: به شهرداری ها اعلام کردیم که خریدار برای ملک ها پیدا کنند و ما به صورت ٧ ساله با پرداخت تسهیلات روی ملک طلبمان را دریافت کنیم که با توجه به اینکه ملک هایشان بزرگ است به سادگی این کار ممکن نیست. راهکار دیگر این است که ما از طریق سهام بتوانیم طلبمان را دریافت کنیم که بسیار بهتر از ملک است زیرا سهام دارای نقدشوندگی بیشتری است و امکان فروش آن در بورس وجود دارد.شهرداری ها باید برای این اقدام مجوز شورا را بگیرند.

پورزرندی با بیان این که در این راستا شورا چهارماه است که موضوع را بررسی می کند، تصریح کرد: ما دنبال شهر آفتاب نبودیم بلکه هدف ما وصول مطالبات است. فعلا هنوز هم اتفاقی نیفتاده است و اگر بنا باشد این کار انجام شود به مجوز شورای شهر و سپس بانک مرکزی نیاز دارد.در چارچوب قوانین نظام بانکی حرکت می کنیم .  اگر بنا شد که شهروند را بگیریم مدل داریم و اگر بانک مرکزی تایید کرد این کار را انجام می دهیم .

مدیرعامل بانک شهر  افزود: فرایند قطعی شدن این امر به دو الی سه ماه زمان نیاز دارد.

وی همچنین گفت:امروز نظام بانکی شرایط بسیار سختی را طی می کند به  این دلیل که اقتصاد کشورهای در حال توسعه و به ویژه ایران بانک محور است و جذب منابع و تسهیلات و انضباط مالی وظیفه نظام بانکی است.

پورزرندی ادامه داد:متاسفانه طی سال های گذشته تامین مالی پروژه های شهری مورد بی توجهی قرار گرفته و به همین دلیل مدیریت شهری به دنبال آن بوده که بانکی داشته باشد تا منابع مورد نیاز پروژه های شهری را تامین کند،  در این راستا اولویت بانک شهر تامین منابع مورد نیاز پروژه های شهری است.

-تامین مالی پروژه های حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی شهر از اولویت های اصلی بانک است.

مدیرعامل بانک شهر همچنین تاکید کرد:در شرایطی قرار داریم که طی سالهای اخیر صنعت ساخت و ساز با رکود روبه رو بوده و درامد مدیریت شهری به این دلیل کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: مطالبات معوق بانک ها افزایش یافته و وصول وام هایی که به برخی صنایع  داده شده در برخی مواقع  با مشکل روبه رو بوده است و باید توجه کنیم که نمی توانیم همه مطالباتمان را ملک بگیریم.

مدیرعامل بانک شهر خاطرنشان کرد:به شهرداری ها اعلام کردیم که خریدار برای ملک ها پیدا کنند و ما به صورت ٧ ساله با پرداخت تسهیلات روی ملک طلبمان را دریافت کنیم که با توجه به اینکه ملک هایشان بزرگ است به سادگی این کار ممکن نیست.

 پورزرندی تاکید کرد: راهکار دیگر این است که ما از طریق سهام بتوانیم طلبمان را دریافت کنیم که بسیار بهتر از ملک است زیرا سهام دارای نقدشوندگی بیشتری است و امکان فروش آن در بورس وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر بنا شد که شهروند را بگیریم مدل داریم و اگر بانک مرکزی تایید کرد این کار را انجام می دهیم .

به گفته او فرایند قطعی شدن این امر به دو الی سه ماه زمان نیاز دارد.

مدیر عامل بانک شهر در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کارت اعتباری اشاره و  اظها رکرد: با اجرای طرح کارت اعتباری تسهیلات بانکی مستقیما به دست مصرف کننده خواهد رسید و راهی است برای رونق تولید و افزایش قدرت خرید، همچنین مطالبات غیرجاری بانک ها را کاهش خواهد داد .

وی ادامه داد:در این راستا در گام اول ٢٠ هزار نفر از کارکنان شهرداری ها و شرکت های وابسته در شهرهای مهتلف در لیست خواهند بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر