در گفتگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

پیش بینی قیمت خودرو / چرا قیمت ها در بازار خودرو صعودی شد؟

پس از آنکه اواخر تابستان شاهد کاهش قیمت بسیاری از خودروهای پر تقاضای بازار بودیم،‌ حالا چند هفته ای است که دوباره قیمت ها صعودی شده است؛ قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۳۱۰ میلیون تومان رسید و پژو ۲۰۷ اتوماتیک،‌۶۰۰ میلیون تومان معامله می شود. این در حالی است که آمارها نشان از افزایش تولید و عرضه خودرو توسط خودروسازان بزرگ کشور در ۶ ماهه نخست امسال دارد. در این شرایط چرا قیمت خودرو افزایشی شده و آینده قیمت ها چگونه خواهد بود؟

پیش بینی قیمت خودرو / چرا قیمت ها در بازار خودرو صعودی شد؟

به گزارش سرویس خودروی اقتصادآنلاین؛ آمارهای تولید خودرو نشان می‌دهد که در ۶ماهه ابتدایی امسال شاهد رشد تیراژ تولید خودروسازان بزرگ داخلی بودیم؛ در واقع مهم‌ترین ایده وزارت صمت برای کنترل قیمت‌ها در بازار آزاد که همان افزایش عرضه است،‌تا حدودی محقق شده است. با این وجود طی چند هفته گذشته شاهد اوج‌گیری دوباره قیمت‌ها در بازار آزاد هستیم. به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که اواخر شهریور به زیر ۳۰۰ میلیون تومان هم رسیده بود،‌ در هفته پایانی مهر ماه به ۳۱۰ میلیون تومان رسید و یا قیمت کوییک با افزایش ۵ میلیون تومان را طی هفته گذشته ثبت کرد.

کریمی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه در حال حاضر متغیر اصلی بازار خودرو قیمت دلار و انتظارات تورمی است،‌ بیان کرد؛ با توجه به اینکه از یکسو خودرو به عنوان یک کالا قابل مبادله تقریبا به طور یک به یک از قیمت دلار پیروی می‌کند و از سوی دیگر، انتظارات تورمی افراد با توجه به شرایط برجامی و تثیبت دلار در قیمت های ۳۲ و ۳۳ هزار تومان، افزایش یافته است،‌ صعودی شدن قیمت ها در بازار کاملا طبیعی است و به نظر می‌رسد که در صورتی که شرایط اقتصادی و سیاسی به همین منوال ادامه پیدا کند،‌ افزایش قیمت ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر اکثر مدل‌های پرتقاضای بازار با توجه به قیمت دلار در محدود ۳۳ هزار تومان،‌ در قیمت تعادلی خود هستند. به عنوان مثال قیمت تعادلی پژو پارس حدود۱۲ هزار دلار است که با توجه به دلار ۳۳ هزار تومانی، قیمت تعادلی این خودرو حدود۳۹۵ میلیون تومان می شود. این در حالی است که در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار آزاد حدود ۳۸۵ میلیون تومان است.

کریمی ادامه داد؛ بنابراین در صورتی که قیمت دلار در محدوده های فعلی باقی بماند نباید انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت و در صورتی که قیمت دلار افزایشی باشد،‌ قطعاً با یک تاخیر این افزایش قیمت به بازار خودرو هم سرایت می‌کند.

کریمی در خصوص افزایش تیراژ تولید خودروسازان و تاثیر آن بر قیمت ها گفت: قطعا افزایش عرضه می تواند به کاهش قیمت ها کمک کند اما باید توجه داشت که این عرضه در چه قیمتی صورت می پذیرد. در شرایطی که قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو باعث اختلاف چند ده میلیونی میان قیمت بازار و مصوب شده است؛‌ افزایش عرضه در قیمت مصوب که غیرواقعی است نه تنها به تعادل بازار و کاهش قیمت در بازار خودرو نمی انجامد بلکه منجر به افزایش تقاضای سوداگری می‌شود. در حقیقت این افزایش عرضه نه تنها کمکی به بازار خودرو نمی کند بلکه التهاب بیش تر بازار را با افزایش تقاضای سوداگرانه به همراه دارد.

ارسال نظر