کد خبر 532679

تردد قاچاقی خودروهای لوکس

۳۵۰ دستگاه خودرو شامل ۱۶۰ مورد انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی‌ام‌و، ۴۰ دستگاه لکسوس و ۲۵ لندکروزر به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و در حال تردد هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ این روزها که سری به اتوبان‌های سطح شهر می‌زنیم، انواع مختلفی از خودروهای لوکس خارجی با پلاک گذر موقت به چشممان می‌خورد. خودروهایی که به گفته مسوولان تنها اجازه تردد سه ماهه در سال را دارند که می‌توانند سه ماه دیگر آن را تمدید کنند.

اما در این بین گویی برخی از خودروها، بیش از ۶ ماه است که در سطح شهر با پلاک گذر موقت تردد دارند و به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، برخی از آنها حتی از سال ۹۷ در کشور حضور دارند. مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه ورود موقت خودرو به کشور در قانون امور گمرکی تصریح شده است عنوان کرده که هر ایرانی مقیم خارج از کشور به شرطی که بیش از سه ماه در خارج کشور اقامت داشته باشد، می‌تواند یک دستگاه خودرو به صورت موقت به کشور وارد کند و پس از اتمام مهلت استفاده آن را به مبدأ بازگرداند.او گفت: ورود موقت خودرو به دو صورت انجام می‌شود؛ اولین حالت مراجعه به کانون جهانگردی است.

فرد به این کانون مراجعه می‌کند و با در نظر گرفتن تضامینی که کانون اخذ می‌کند، امکان ورود یک دستگاه خودرو با ارائه دفترچه مخصوصی فراهم می‌شود. این امکان برای تمام کشور‌های عضو کنوانسیون دوپاساژ فراهم است.

ارونقی بیان کرد: در حالت دوم شخصی که حائز شرایط وارد کردن خودرو باشد با مراجعه به مبادی ورودی و اعلام شرایط و فراهم کردن سپرده می‌تواند خودرو را وارد کند، یعنی فرد بعد از مراجعه به مبادی ورودی، خودروی مد نظر خود را معرفی می‌کند و میزان مشخصی برای تضمین در قالب بن بیمه، سپرده بانکی یا ضمانت‌نامه بانکی ارائه می‌کند و امکان ورود موقت کالا به داخل کشور به وی داده می‌شود.معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: خودرو‌های ورود موقت‌ اغلب سه ماهه است، اما این مدت تا یک سال قابلیت تمدید دارد. تا زمانی که گمرک اجازه ورود موقت به کشور را صادر کرده است صاحب کالا می‌تواند آن را استفاده کند، اما بعد از این موعد کالا باید قبض انبار دریافت کرده و تحویل آن به گمرک تایید شود.

او تشریح کرد: بررسی‌های صورت گرفته از سال ۹۷ تا ۲۰ اردیبهشت امسال نشان می‌دهد در حال حاضر ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری با اجازه ورود موقت در کشور در حال تردد هستند و مهلت تحویل آنها هنوز به پایان نرسیده است. برای ۳۶۰ دستگاه خودرو در گمرکات و بنادر کشور قبض انبار صادر و تحویل مراجع مربوطه داده شده است، اما به دلیل بسته بودن مرز‌ها در شرایط کرونا به ناچار خودرو را از کشور خارج نکردند؛ اما متروکه نمی‌شوند و در اختیار اموال تملیکی قرار نمی‌گیرد.ارونقی درباره جزئیات ورود خودروهای گذر موقت به کشور گفت:گاهی این خودرو‌ها بعد از پایان مهلت مقرر به گمرک بازگشت داده نمی‌شود.

گمرک بعد از صدور و ابلاغ اخطار‌های متعدد به صاحبان کالا برای تعیین تکلیف خودرو‌ها و اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌ها، براساس قانون موظف خواهد شد وقوع جرم قاچاق را به دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان تعزیرات حکومتی گزارش دهد که تاکنون ۳۵۰ دستگاه خودرو را از سال ۹۷ معرفی کردیم و اعلام جرم به مراجع ذکر شده صورت گرفته است. وی افزود: از این ۳۵۰ دستگاه حدود ۱۶۰ مورد از انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی‌ام‌و، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵ لندکروزر و مابقی از انواع برند‌ها بودند. گزارش وقوع جرم قاچاق به مراجع مربوطه اعلام و ابلاغ شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر