کد خبر 453888

قیمت خودرو اصلاح شود تا بازار خودرو سامان گیرد

یک استاد دانشگاه گفت :‌ چنانچه قیمت گذاری خودرو توسط بازار و به صورت آزاد تعیین شود مثمر ثمرتر خواهد بود تا به صورت دستوری و توسط یک نهاد دولتی.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمود صرافین کارشناس صنعت  خودرو  با بیان این مطلب اظهار کرد: شورای رقابت براساس فرمول های غیر علمی قیمت گذاری می کند و درهمه جای دنیا قیمت خودرو براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود .

وی در همین رابطه ادامه داد: معتقدم شورای رقابت تاکنون نتوانسته است در رسالت خویش که همانا تعیین یک قیمت متعادل و منصفانه باشد حرکت کند

صرافین  در خصوص نوع صحیح قیمت گذاری در خودرو ابراز کرد: اصولا روش قیمت گذاری باید بر اساس یک سری اصول و استانداردهای جهانی باشد؛ به نحوی که شورا بگوید میزان حقوق و دستمزدها یک درصد مشخصی از قیمت یک خودرو را داشته باشد، هزینه مواد اولیه یک خودرو درصدی مشخص و دیگر مولفه های موثر در تعیین  قیمت یک خودرو از جمله  نرخ ارز ، تورم و .........بر همین اساس و توسط این شورا تعیین شود در صورتی که در حال حاضر این اتفاق نمی افتد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: به نظر بهترین نوع قیمت گذاری نوع آزاد آن است که خود بازار برای آن تصمیم بگیرد؛ تنها در این صورت است که یک «رقابت واقعی» به وجود می آید.

صرافین خاطر نشان کرد : درصورت عدم آزاد سازی قیمت خودرو از سوی دولت ، باید قیمت گذاری مناسب و منطقی برای خودرو که هم درآن منافع مصرف کننده و هم منافع تولید کننده رعایت شده باشد، صورت گیرد .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بنگاه دار ماشین
    ۰ ۱

    انصافا خودروهای سایپا ارزونه دیگه خودمونیم الان تیبا تو بازار 90 میلیونه 90 میلیون چیه با این گرونی خودش هم بهترین ماشینه /////// ولی خودروهای ایرانخودرو حسابی گرونند

  • مرتصی
    ۰ ۰

    به شرطی که واردات خودرو با تعرفه منطقی آزاد شود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری