کد خبر 439557

یک کارشناس خودرو در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین؛

خودروسازان را به مرگ گرفتند که به تب راضی شوند/ افزایش حاشیه سود شرکت‌ها با اصلاح روش خرید

یک کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه خودروسازان با روش جدید قیمت‌گذاری خودرو وضعیت بهتری خواهند داشت، گفت: فروش خودرو با فرمول جدید بسیار بهتر از فروش با قیمت‌های سال۹۷ است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ حسن کریمی‌سنجری در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره روش جدید قیمت‌گذاری خودرو که همان قیمت تمام شده به اضافه ۱۰درصد سود است، اظهار کرد: اگر قیمت‌ تمام شده را واقعی محاسبه کنند خودروسازان با این فرمول وضعیت بهتری خواهند داشت، چراکه فروش با ۱۰درصد سود بهتر از این است که خودرو را با قیمت سال۹۷ بفروشند.

این کارشناس بازار خودرو با انتقاد از عملکرد سازمان حمایت مصرف‌کننده درخصوص صنعت خودرو بیان کرد: سازمان حمایت با قیمت‌گذاری دستوری خودرو و تحمیل سیاست‌های غلط، بلایی بر سر شرکت‌های خودروسازی آورد که خودروسازان ناچار هستند این فرمول را قبول کنند؛ درواقع خودروسازان را به مرگ‌ گرفتند که به تب راضی شوند.

کریمی‌سنجری اضافه کرد: اگر قیمت‌های تمام شده درست محاسبه شود خودروسازان وضعیت بهتری خواهند داشت چراکه این فرمول ۱۰درصد سود به اضافه قیمت تمام شده بهتر از این است که خودرو را با قیمت سال۹۷ بفروشند.

به گفته این کارشناس خودرو، البته این حرف به معنای آن نیست که فرمول ارائه شده توسط شورای رقابت وضعیت خودروسازان را متحول خواهد کرد، اما با خسارت‌هایی که سازمان حمایت در طول زمان تصدی‌گری‌اش بر شرکت‌های خودروسازی وارد کرده، این روش کمک حال خودروسازان خواهد بود.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره روش‌های به سود رسیدن خودروسازان اظهار کرد: در همین راستا خودروسازان نیز باید تلاش کنند که با کاهش قیمت تمام شده حاشیه سودشان را افزایش دهند؛ باید بپذیریم که روش خرید شرکت‌ها غلط است و خودروسازان غالبا مواد اولیه را گران می‌خرند.

کریمی گفت: از آنجا که ۸۰درصد قیمت تمام شده را مواد اولیه تشکیل می‌دهد، این موضوع بسیار جای کار دارد و خودروسازان می‌توانند با اصلاح روش خرید، قطع واسطه‌ها و خرید در زمان مناسب قیمت تمام شده را تعدیل و با افزایش سود، از حاشیه زیان خارج شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  البته عکس این مطلب صادقیه راجع به مردم بدبخت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شما خودرو سازان طور حرف می زنید انگار خودرو اروپایی تحویل ملت می دهیدمردم انقدرکه پول خودرو میدهند باید اندازه پول پردئاختی هزینه تعمیرات ان بدهند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این مثلا کارشناس جز سهامداران یا دلالان به اصطلاح خودرو ساز هست که به نفع خودروسازان غش میکنه

 • محمد
  ۰ ۰

  چرا تیتر خبری تکراری میزارید.
  این تیتر رو یه سایت ایرانی1 ماه قبل آمریکا به ایران گفته بود.کمی خلاقیت به خرج بدین.مشخصه از گشادی خبرهاتونم روغ محض