کد خبر 389671

یک فعال صنعت قطعه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

۸۵۰میلیون تومان؛ بهره بانکی تسهیلات اعطایی به خودروسازان

یک فعال صنعت قطعه با بیان اینکه بهره بانکی چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطایی به خودروسازان حدود ۸۵۰میلیون تومان بوده است،گفت: اگر واقعا قرار بود تسهیلاتی به خودروسازان و قطعه‌سازان بدهند پولش را جای دیگر خرج نمی‌کردند.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛  رییس کل بانک مرکزی طی روزهای گذشته گفته بود که بانک مرکزی بنا بود 844میلیون یورو به صورت ارزی و چهار هزار میلیارد تومان به صورت ریالی به خودروسازان تسهیلات پرداخت کند، حتی ما حاضر بودیم که وام ارزی خودروسازان به صورت ریالی پرداخت شود اما آن‌ها ریسک نوسان ارز را نپذیرفتند و تسهیلات در نظر گرفته شده برای خودروسازان در جای دیگری خرج شد.

در واکنش به این اظهارات، جعفر نصیری به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: اواخر سال 97 به میزان چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی به خودروسازان اعطا شد اما بهره بانکی آن  850 میلیون تومان بود، در تمام دنیا دولت‌ها وقتی قصد کمک به یک صنعت را دارند دیگر برای آن سفره پهن نمی‌کنند و به فکر سود خودشان نیستند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با گلایه از میزان بالای بهره بانکی، ادامه داد: با این بهره بانکی فشار مضاعفی بر خودروسازان تحمیل شده، دولت‌ها برای کمک به صنایع یا وام بلاعوض و کم بهره می‌دهند و یا اینکه ضریب ریسک را تا حدودی می‌پذیرند اما بانک مرکزی ایران از طریق این منبع مالی بنگاه‌داری می‌کند و نمی‌خواهد ضرر کند.

نصیری افزود: رییس بانک مرکزی گفته که حتی 844میلیون یورویی هم که قرار بود به صورت ارزی به خوددروسازان پرداخت شود هزینه کارهای دیگری شده یعنی چاله این پول از قبل کنده شده بود و حالا به گردن خودروساز میندازند.

او با بیان اینکه جایگاه صنعت خودرو هنوز در ایران تعریف نشده است، خاطرنشان کرد: اگر این صنعت برای اقتصاد کشور با ارزش است دولت باید از آن حمایت کند اما اگر ارزشی ندارد که تکلیف ما را مشخص کنند تا هر روز چالش جدیدی نداشته باشیم.

نصیری در پایان تصریح کرد: توقع ما از دولت وام بلاعوض نیست، اما انتظار داریم که برای حمایت از این صنعت مادر، حداقل تسهیلاتی با بهره پایین در نظر گرفته شود و برای بازپرداخت آن نیز به خودروسازان فرصتی بدهند تا در شرایط مناسب وام را تسویه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری