کد خبر 350159

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو در بازار/ بانک مرکزی سد راه نقدینگی شود

​افزایش بی‌رویه قیمت‌ها این روزها سر از بازار خودرو درآورده و نرخ‌های عجیب روی وب‌سایت‌های فروش خودرو نشان از آن دارد که هر مالک، هر قیمتی که خواسته برای خودرو خود تعیین کرده است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ کافی است سری به یکی از وب سایت‌های خرید و فروش آنلاین بزنید و قیمت یک خودرو را جستجو کنید،  قیمت های عجیب و غریبی را مشاهده می کنید که هیچ پایه و اساسی ندارد. قیمت طلا و دلار هم طی روزهای گذشته آنقدری بالا نرفته که بتوان این افزایش قیمت را توجیه کرد.

از پراید گرفته تا پژو 2008 و رنو ساندرو، قیمت ها به گونه ای بالا رفته که اصلا تصور نمی کنید مثلا کسی حاضر باشد پژو2008 را با 450میلیون تومان بخرد.

قیمت سایر خودروهای داخلی نیز طی یک ماه،  10 تا 150میلیون تومان افزایش داشته، به طور مثال پژو405 در حال حاضر با قیمت حدودا 89میلیون تومان در بازار آزاد فروخته می‌شود در حالیکه بهای همین خودرو در کمتر از یک ماه گذشته 77میلیون تومان بوده است.

همینطور کیا سراتو با قیمتی حدود 350میلیون تومان در سایت‌های آنلاین فروش آگهی شده است، برای هیوندا سونوتا قیمت 700 میلیون تومان هم اعلام شده اما باید دید آیا با این قیمت ها خرید و فروش انجام می شود؟  

سوال اینجاست که چه اتفاقی طی یک ماه گذشته رخ داده که شاهد چنین التهاباتی در بازار خودرو هستیم. یک کارشناس خودرو در این رابطه اظهار کرده که کاهش عرضه و از طرفی جو موجود مبنی بر تحولات سیاست منجر به التهاب بازار خودرو شده است.

فربد زاوه، بر این باور است که انتظار آتی و تصور عموم مردم در شرایط کنونی این است که دولت نمی‌تواند بدون آسیب از شرایط لغو معافیت‌ها خارج شود و در نهایت عرضه خودرو با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

وی افزود: بر همین اساس خودرو‌های فول سی‌کی‌دی و وارداتی که با مشکل جدی در تامین مواجه هستند بیش از سایر خودروها دچار افزایش قیمت شده‌اند که جو روانی در این بخش نیز بسیار تاثیر‌گذار بوده است.

این کارشناس خودرو به افزایش نقدینگی سرگردان و حرکت آن به سمت بازار خودرو اشاره کرد و گفت: جریان بی‌منطق تولید نقدینگی ریشه به هم ریختگی اقتصاد ایران است که مثل سیل عمل می‌کند و حالا مجددا وارد بازار خودرو شده و لازم است بانک مرکزی به عنوان وظیفه فوری سد راه این نقدینگی شود.

به عقیده این کارشناس خودرو، بهترین محل برای جذب این حجم از نقدینگی بازار سرمایه است.

جدول زیر قیمت خودرو‌های پرطرفدار در اردیبهشت و فروردین ماه سال98 در سایت های فروش آنلاین را نشان می‌دهد. (اقتصادآنلاین قیمت‌های اعلام شده را تایید نمی‌کند.)

WhatsApp Image 2019-04-30 at 04.15.32

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  علتش سعي دولت در فريز مصنوعي قيمت دلار، با قطع دلار نيمايي....

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چه عجب بلاخره ما یه متنی در ارتباط با افزایش قیمت خودرو دیدیم//// یعنی هیچ حساب و کتابی نباید باشه؟ این چه وضعیه؟ چه کسانی استارت این هرج و مرج قیمتی و اقتصادیو میزنن؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  گویا فرمان انفجار قیمتها صادر شده و ما بی خبریم.