کد خبر 320335

خودروسازان مجوز افزایش قیمت خودرو گرفتند؟

خبرهای رسیده حاکی است، خودروسازان مجوز افزایش قیمت خودرو را دریافت کرده‌اند. البته هنوز وزارت صنعت واکنشی نداشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ، بعد از مدتها اخبار ضد و نقیض درباره اعلام قیمت‌های جدید خودرو، شرکت ایران خودرو دو روز پیش قیمت های جدید 4 خودروی خود را در قالب یک طرح فروش اعلام کرد که واکنشهای زیادی را برانگیخت و برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند که مجوزی برای افزایش قیمت خودرو هنوز صادر نشده است.

در اطلاعیه ایران خودرو برای فروش 4 محصول با تحویل 15 روزه قیمت جدید تندر پیکاپ از 39 میلیون و 162 هزار تومان به قیمت 77 میلیون تومان، وانت آریسان از 31 میلیون و 786 هزار تومان به قیمت 36 میلیون تومان، پارس اتوماتیک از 54 میلیون 802 هزار تومان به قیمت 83 میلیون تومان رسیده است. همچنین این شرکت برای اس 30 صندوق دار اتومات هم قیمت 141 میلیون تومان در نظر گرفته است.

 اما سوال اینجاست ایران خودرو براساس کدام فرمول قیمت های جدید این محصولات را اعلام کرده است.

علیرغم اینکه کسی حاضر به پاسخگویی در مورد این موضوع نیست و برخی این قیمت‌ها را گران فروشی می‌دانند اما برخی خبرهای دریافتی از فعالان صنعت خودرو حاکی است، خودروسازان مجوز لازم را برای اجرایی شدن قیمت‌های جدید دریافت کرده و به نوعی با اجرایی شدن این تصمیم به دنبال ارزیابی واکنش بازار به قیمت‌های جدید هستند.

یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی در این باره گفت: خودروسازان مجوز افزایش قیمت خودرو تا 5 درصد کمتر از حاشیه بازار را دریافت کرده‌اند و فعلاً  این موضوع را در تعداد اندکی از محصولات خود اعمال کرده‌اند. البته رقم 5 درصد کمتر از حاشیه بازار حداقلی است و ممکن است در برخی محصولات این درصد قیمت‌ها بیشتر از 5 درصد حاشیه بازار هم برسد، به عنوان نمونه ایران خودرو برای خودروی پژو پارس اتوماتیک 9 درصد کمتر از حاشیه بازار را تعیین کرده است.

به گفته وی، فروش خودرو 5 درصد کمتر از حاشیه بازار برای برخی از محصولات هر چند وقت یک بار اجرایی خواهد شد تا با این تصمیم اختلاف قیمت کارخانه تا بازار کاهش و به تدریج قیمت خودرو معقول شود.

این در حالی است که وزارت صنعت هنوز در خصوص مجوز افزایش قیمت خودرو اطلاع رسانی نکرده و در خصوص فروش جدید محصولات ایران خودرو با قیمتهای جدید هم واکنشی نداشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • خلیل
  ۱۰ ۰

  هوش به حال خورو سازان عصر مغول هم به این بی قانونی وخودسری نبوده است

 • محمود
  ۱۰ ۰

  مردم بیچاره

 • aaa
  ۰ ۰

  بی شرمی خودروساز انگار تمومی نداره؟! خودروهایی که موعد تحویلشون گذشته نباید شامل افزایش قیمت بشه چون خودروساز عمدا تحویل نداده. اینو دیگه هر بچه ای هم میدونه که خودروساز داره احتکار میکنه و هم داره توی بازار آزتد میفروشه؛ به جای اینکه به تعهداتش عمل کنه!!!!!!

 • رحمن
  ۱ ۰

  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته خلاف قانون و شرع است.
  قیمت روز هم اگر در قرارداد قید شده فقط تا موعد تحویل مقرر در قرارداد معتبر می باشد؛ نه، تا هفته ها و ماهها بعد!!!! معنی ندارد خودروساز هم دیر تحویل دهد و هم گرانتر!!!! ا

 • they
  ۲ ۰

  خودروساز خجالت نمیکشه ماشین ما را بعد 3 ماه نمیده؟! یه پراید تحویل شهریور هنوز دعوتنامشو ندادن!!!! این کلاهبرداریه! نمیدونم شما خودروساز هستید یا بنگاه شیادی و مال مردم خوری؟/!!! حالا میخاید گرون هم کنید؟! واقعا بی شرمی شما حد و مرزی نداره!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این گرانی خودروها همش ازقبل برنامه ریزی شده بوده به مرگ گرفتن که به تب راضی بشیم ایران خودروخوش بحالشه دیگه