کد خبر 317816

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

راه نجات صنعت خودرو چیست؟

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: تا زمانی که خودروسازی کشور دولتی باشد از مدیران آن نمی‌توان انتظار بهبود وضعیت را داشت.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره راه‌های نجات صنعت خودرو در شرایط فعلی توضیح داد: مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدام در شرایط فعلی، تعدیل قیمت خودرو با توجه به افزایش چند برابری نرخ مواد اولیه تولید است.

وی اضافه کرد: قیمت قطعات و مواد اولیه اصلا برای خودروسازان مقرون به صرفه نیست و فقط زیان آن‌ها را به همراه داشته است به طوری که در شش ماه ابتدایی امسال خودروسازان حدود 5500میلیارد تومان و در شش سال گذشته حدود 20هزار میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.

این عضو اتاق بازرگانی همچنین افزایش حجم تسهیلات به خودروسازان و قطعه‌سازان را از دیگر راه‌های نجات این صنعت دانست و گفت: طی چند ماه گذشته قیمت مواد اولیه تا سه برابر افزایش پیدا کرده بنابراین تسهیلات اعطایی به خودروسازان و قطعه‌سازان نیز باید به همین اندازه افزایش یابد.

نجفی منش به شیوه پرداخت بدهی خودروسازان و قطعه سازان اشاره و تاکید کرد: بازپرداخت بدهی‌های گذشته اکنون با ارز نیمایی باید انجام شود و یکی از درخواست‌های ما پرداخت با همان نرخ خرید است چرا که با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز، ما متحمل ضرر بسیار و در نهایت ورشکستگی خواهیم شد و اگر این بدهی‌ها را پرداخت نکنیم اعتبار کشور بین شرکای خارجی از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • وحدت کارمند مالی ایران خودرو
    ۱ ۰

    هیچ راه نجات وجود ندارد دولت نمی تواند نفت بفروشد و پول در بیاورد و به ایران خودرو قرض بدهد که دیگر برگشتی ندارد همین روزها اعلام ورشکستگی ایران خودرو بی کاری ۳ملیون نفر ورشکستگی دولت ۳۰۰هزار میلیارد است بودجه چنیدن سال کشور

  • رضا
    ۲ ۰

    شما لطفا به فکر نجات خودرو سازی ایران نباشید به فکر نجات جان مردم ایران باشید والله اینا جز مرگ و نابودی هیچ چیز بیشتری برای این مردم ندارند این نونی که این خودرو سازا میخورن به خون مردم بیگناه و بدبخت و بیچاره و اسیر و گرفتار ایران تموم میشه و حرومه