کد خبر 299082

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

کاهش ۳۰درصدی قیمت خودروهای خارجی با آزادسازی واردات/ موافقت رییس جمهور با ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت:در صورت آزادسازی واردات، به طور حتم قیمت خودرو‌های خارجی تا ۳۰درصد کاهش خواهد یافت.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ مهدی دادفر در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با اشاره به نامه‌ای که در زمینه آزادسازی واردات خودرو به وزیر صمت داده شده و و ایشان به رییس جمهور ابلاغ کرده‌، اظهار کرد: رییس جمهور با آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک موافقت کرده است.

دادفر اضافه کرد: با آزاد شدن واردات خودرو، اگرچه اوضاع به حالت قبل باز نمی‌گردد اما بی‌تاثیر نیز نخواهد بود چرا که اگر روند واردات عادی شود یقینا تقاضایی که به صورت افسار گسیخته برای خوردوهای وارداتی در بازار وجود دارد فروکش می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که در این حالت قیمت خودروی خارجی حدود 30درصد کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: با توجه به این که خودروی خارجی یک جور شاخص قیمت‌گذاری است بنابراین شاهد آرامش در این بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: این موضوع را موفقیت آمیز می‌بینیم اما شرایط با گذشته متفاوت خواهد بود چرا که یکی از مشکلات ما تعلل در تصمیم‌گیری‌های خوب و عجله در تصمیمات نا‌مناسب است.

دادفر درباره تاثیر این اقدام بر بازار خودرو‌های داخلی، افزود: این اقدام در بازار خودروهای داخی نیز تاثیر می‌گذارد و یقینا منجر به کاهش قیمت این خودرو‌ها نیز خواهد شد.

این فعال بازار خودرو ادامه داد: با وارد شدن خودروهای خارجی کسی حاضر نیست برای خودروی داخلی و خارجی یک قیمت بپردازد بنابراین داخلی‌ها مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند هرچند که هدف از بستن راه واردات بالا بردن قیمت خودرو‌های داخلی بود اما برجام و تحریم‌ها تمام معادلات را بر هم زد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فرهاد حیدری
  ۳ ۰

  خودروها وقتی 600درصد افزایش داشتند 30 درصد دردی را دوا نخواهد کرد باید روی قیمت ها نظارت داشت و تعرفه ها را حذف کرد و قیمت ها جهانی شوند آن وقت رقابت عادلانه و آزاد می شود محدودیت نوع موتور باید برداشته شود و به نظرم محدودیت روی قیمت خودرو های میلیاردی باید گذاشته شود این به عقل و عدالت نزدیک تر است محدودیت در نوع موتور مثلا بالاتر از 2500 سی سی فقط باعث ورود خودروهای بنجول و بی کیفیت و از رده خارج کشورهای خارجی شده و فقط ضرر آن را ملت باید بپردازند شاید برای دلالان سود بیشتری داشته باشد اما در کل به نفع کشور نیست و بازاری برای خرید خودروهای از رده خارج خارجی می شود ضمنا به خودروهای هیبرید روز دنیا برای واردات و انجام مهندسی معکوس و ساخت آنها در داخل باید توجه بیشتری کرد باید به نفع مردم و کشور قدم برداشت نه اینکه به فکر سود ناچیز و موقتی فکر کنیم

 • مرتضی
  ۰ ۰

  می خواهند خودرو های مانده در گمرک را به مفت بین افراد با نفوذ تقسیم کنند توسط سازمان تملیکی بعد انها چندین برابر قیمت در بازار بفروشند مثل امضا های خاص وزیر صمت قبلی مثل سازمان خصوصی سازی
  ولی این بار مردم ساکت نمینشینند