کد خبر 276178

یک کارشناس خودرو در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین:

کاهش قدرت خرید مردم با اجرای استانداردهای ۸۵گانه/ راه نجات صنعت خودرو چیست؟

یک کارشناس خودرو با تاکید بر این‌که نباید جواب تفریط در خودروسازی را با افراط در استانداردها بدهیم، اظهار کرد: حتی اگر آمریکا از برجام خارج نمی‌شد و تحریم نیز نشویم، اعمال استانداردهای ۸۵ گانه به ضرر صنعت خودرو بود.

اقتصاد آنلاین- صدف امیرحسینی؛ فربد زاوه در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین سخت‌گیری در اجرای استانداردها موجب افزایش قیمت خودرو و کاهش قدرت خرید مردم دانست و تصریح کرد: با اجرای استاندارد‌های 85 گانه بخش بزرگی از طبقه متوسط از بازار حذف خواهند شد به علاوه  لازم نیست خودروهای داخلی تمام استانداردها را داشته باشند کما اینکه بسیاری از خودروهای وارداتی نیز استانداردها را به طور تمام و کمال ندارند.

او با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی قدرت خرید مردم بالاتر است، و مقایسه آنها با قدرت خرید مردم در ایران درست نیست، تاکید کرد: استانداردها باید به صورت پلکانی اعمال می‌شد اما سازمان استاندارد به خودروسازان فشار وارد کرده ومهلت اعلام شده را تمدید نمی‌کند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه پیش بینی می‌کنم این استانداردها در سال جاری اجرا نشود و به تعویق بیفتد، گفت:   طرح استاندارد‌ها با بی سلیقگی مطرح شده و احتمالا اجرای این طرح برای دو الی سه سال آینده به تعویق بیفتد زیرا خودرو‌های جدیدی که وارد بازار می‌شوند قیمتی حداقل چند هزار یورو بالاتر از قیمت فعلی خواهند داشت و بازار به شدت از این موضوع تاثیر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • 123
    ۳ ۰

    سوالي كه پرسيده شده اين است:راه نجات صنعت خودرو چیست؟
    پاسخ: راه نجات و پيشرفت خوروسازي، واردات خودرو و ايجاد رقيب براي خودروسازهاي داخلي هست و گرنه اگر اينها درست بشو بودند توي اين 40 سال درست مي شدند.