کد خبر 261752

گمرک ایران اعلام کرد؛

اخذ ضمانت‌نامه بانکی واردات خودرو ممنوع شد/ حمایت از تولید ملی و بهبود فضای کسب‌وکار

گمرک ایران طی بخشنامه ای اعلام کرد که از ابتدای امسال دریافت ضمانت نامه بانکی واردات خودرو و تسهیلات ضمانت نامه کالای مشابه ممنوع است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، گمرک ایران در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب و کار بخشنامه نحوه دریافت ضمانت نامه بانکی در سال ۱۳۹۷ را ابلاغ کرد که بر این اساس ورود کالای مشابه داخل از تسهیلات ضمانت نامه ای حذف و دریافت ضمانت نامه بانکی از واردات خودرو از ابتدای سال ۱۳۹۷ ممنوع شده است .

براساس این بخشنامه یکی از شرایط اجازه دریافت ضمانت نامه بانکی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله سی کی دی، قطعات یدکی مورد نیاز کارخانجات تولیدی، شرکتهای دانش بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، بیمارستانی،توانبخشی، تجهیزات کارگاهی، معدنی و همچنین برای کالاهای اساسی ( شامل گندم، برنج، شکر، جو، کنجاله،ذرت دامی، روغن و کره) با سررسید حداکثر ۱۵ بهمن ۹۷ تعیین شده است.

همچنین برای حمایت از تولیدات داخلی خودرو و آن دسته از کالاهای وارداتی که دارای حقوق ورودی بالای 26درصد هستند، نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

براساس بخشنامه گمرک حقوق ورودی جهت ترخیص قطعی تمام کالاهای وارده به استثنای موارد عنوان شده به صورت نقدی دریافت می شود.

همچنین برای توسعه صادرات غیرنفتی کالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت نامه با سررسید حداکثر یکساله قابل ترخیص است.

براساس این گزارش دریافت ضمانت نامه در گمرکات کشور به صورت سیستمی است و اخذ ضمانت نامه برای مالیات بر ارزش افزوده ممنوع است .

بنابراین گزارش، این بخشنامه با امضای فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ گردیده است .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر