کد خبر 255156

درخواست چگونگی اجرای برنامه ازخودروسازان؛

الزام رعایت استانداردهای خودرویی طبق زمان بندی اعلام شد/ همه واردکنندگان و تولیدکنندگان موظف به اجرای استانداردها هستند

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه این سازمان همچنان بر موضع خویش درباره زمان بندی اجرای استانداردهای خودرویی تاکید دارد، گفت: براساس مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، همه واردکنندگان و تولیدکنندگان موظف به اجرای استانداردهای مذکور طبق جدول زمان بندی اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، «نیره پیروزبخت» افزود: سازمان ملی استاندارد در اجرای استانداردهای جدید کاملا شفاف و مطابق برنامه اعلام شده عمل خواهد کرد و در چگونگی اجرای این استانداردها با توجه به بسترهای موجود، با خودروسازان همکاری می کند.

وی بیان داشت: در این پیوند، از همه خودروسازان درخواست شده در برنامه اجرایی دقیق خود چگونگی اجرای استانداردهای مذکور را به این سازمان گزارش کنند.

رییس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: از سال 2014 تغییرات ساختاری در استانداردهای خودرویی اتحادیه اروپا صورت گرفت و براساس رویکرد جدید این اتحادیه، استانداردهای مورد تایید سازمان ملل که جنبه فراگیرتر و سختگیرانه تری دارند به جای استانداردهای خودرویی جاری در اتحادیه، مورد پذیرش قرار گرفت.

به گفته این مقام مسئول، ملاک سازمان ملی استاندارد نیز همین استانداردهای بین المللی است که در اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر مورد پذیرش قرار گرفته اند و از سال 1393، موضوع این تغییرات به خودروسازان اعلام و درباره برنامه زمانی اجرای این استانداردها توافق شده است.

وی اضافه کرد: این توافق در شورای سیاستگذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان خودروسازان در سال 1395مورد تصویب قرار گرفته است.

پیروزبخت گفت: همه استانداردهای تایید نوع خودرو، به عنوان یک مجموعه واحد ناظر بر ایمنی عملکردی خودرو هستند و این استانداردها با بررسی جنبه های مختلف عملکردی و الزام های مربوط به ایمنی قابلیت پذیرش نوع خودرو را مورد ارزیابی قرار می دهند.

وی یادآوری کرد: البته استانداردهای تایید نوع فقط به عنوان معیار قابل پذیرش ایمنی عملکردی خودرو در سطح جهان، مورد بررسی قرار گرفته و این استانداردها یکی از شاخص های کیفیت خودرو به شمار می آیند، همانطور که در سطح اروپا نیز خودروسازان مختلف با سطوح فناوری و کیفیت متفاوت وجود دارند.

پیروزبخت اظهار داشت: سایر شاخص های کیفیت همچون خدمات پس از فروش و قیمت در حیطه اختیارات این سازمان نیست و مواردی چون نوآوری در طراحی و ساخت و امکانات ویژه، در فضای رقابتی و با خلاقیت خودروساز به افزایش کیفیت کمک می کند.

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: اکنون همه خودروهای تولیدی در اتحادیه اروپا ملزم به رعایت این استانداردها هستند و با توجه به تغییرات شتابنده جهان خودرو، ما نیز باید هر چه سریعتر امکان بومی سازی این فناوری های جدید را فراهم کنیم و از این طریق قیمت تمام شده خودروها را کاهش دهیم.

پیروزبخت در پایان افزود: ما مصمم به اجرای همه استانداردهای 85 گانه در جدول زمانی اعلام شده، هستیم و به دلیل اهمیت سلامت و ایمنی مردم از این موضوع عقب نشینی نخواهیم کرد.

اجرای فاز نخست استانداردهای جدید اجباری خودرو از روز نخست دی ماه 1396، تولید و واردات برخی از خودروهای غیر استاندارد را از دستور کار خودروسازان خارج کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر