کد خبر 228879

رئیس سازمان ملی استاندارد؛

راهبرد تولید خودرو در ایران تغییر می‌کند

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: برنامه راهبردی تولید خودرو در ایران بر مبنای ضوابط جدید استاندارد تغییر می کند.

نیره پیروزبخت گفت : وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بر حقوق مصرف کنندگان و ضرورت رعایت استانداردها در تولید خودروهای داخلی تاکید کرده است و دولت هم به دنبال تقویت نظام استاندارد سازی تولید ملی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: پس از بازنگری، استانداردهای تولید خودرو به ۸۵ مورد افزایش یافته است و تولید خودروهایی که نتواند این ۸۵ استاندارد تدوین شده را رعایت کند از دی ۹۷ متوقف می‌شود.

وی افزود : وزارت صنعت، معدن و تجارت از ادامه تولید خودروها بدون رعایت استانداردها؛ حمایت نخواهد کرد.

پیروزبخت گفت: دولت به سلامت مردم بسیار توجه دارد و استاندارد تولید قند، نمک و ۷ نوع روغن خوراکی را تغییر داده است.

وی اظهار کرد : قند، نمک و روغن جزء مواد غذایی پرمصرف است که استفاده از آنها در سایر محصولات غذایی تابع استانداردهای ویژه ای است. به منظور حفظ سلامت مردم در استانداردهای این سه ماده تجدیدنظر کردیم تا مضرات محصولات غذایی ناشی از مصرف بی رویه قند، نمک و روغن به حداقل برسد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: سازمان بین المللی کدکس غذایی هم تدوین استاندارد ۷ نوع روغن گیاهی را به سازمان ملی استاندارد ایران محول کرده است.

وی درباره صادرات کالا به افغانستان هم گفت : با توجه به هم مرز بودن کشورمان با افغانستان لازم است آزمایشگاهی را در مبادی مرزی ایجاد و تجهیز کنیم تا علاوه بر تسهیل در صادرات، سهم عمده ای در بازار کشور افغانستان داشته باشیم.

پیروزبخت همچنین خواستار همراهی و مساعدت مسئولان استانی برای استقرار آزمایشگاهی مجهز در مرز ایران و افغانستان شد و در ادامه با اعلام اینکه سازمان ملی استاندارد ایران بر اساس وظایف ذاتی خویش و با توجه به اسناد بالا دستی، برنامه ششم توسعه و اصل ۲۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای پوشش سراسری استاندارد گام‌های بلندی برداشته است، افزود: با درک دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای تحقق شعار «تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی» گام برداشته ایم.

وی ادامه داد: عملکرد خوب ایران در تدوین و نظارت بر رعایت استانداردها سبب شده است درهفدهمین اجلاسیه کمیته فنی فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی سازمان بین المللی استاندارد که پریروز در کلمبیا برگزار شد، نمایندگان کشورهای عضو با برگزاری هجدهمین اجلاسیه کمیته فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی ایزو در ایران موافقت کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: رتبه ایران در سازمان جهانی استاندارد از میان ۱۶۳ کشور به جایگاه ۲۳ ارتقا یافت. همچنین امضای ۱۴ تفاهمنامه بین المللی با سازمان استاندارد سایر کشورها و تاسیس ۱۳۷ کمیته فنی فرعی متناظر از دیگر موفقیت‌های کسب شده در دولت تدبیر و امید است. به عهده گرفتن مسئولیت دبیرخانه ۷ کمیته فنی بین المللی استانداردسازی از دیگر دستاوردهای این دوره محسوب می شود.

پیروزبخت تاکید کرد : تا ۴ سال گذشته ۱۳ هزار استاندارد معادل یک سوم کل استانداردهای ملی ایران تدوین یا تجدید نظر شده است که نشان می دهد کارشناسان ما با جدیت در پی تدوین و بازنگری استانداردها هستند.

پیروزبخت با اشاره به تایید صلاحیت بیش از ۶۰۰ آزمایشگاه آزمون و کالیبراسیون و اعتبار گواهی‌های سیستم مدیریت کیفیت ایران در ۷۲ کشور دنیا گفت: از این پس نتایج اندازه گیری و کالیبراسیون ایران در بیش از ۱۰۰ کشور رسمیت دارد و مورد پذیرش مراجع رسمی قرار می گیرد.

براساس این گزارش؛ در اجلاس کمیته‌های فنی موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) هم که اخیراً در کشور ترکیه برگزار شد، مسئولیت تدوین استانداردهای زعفران و خرما به ایران واگذار شد. نمایندگان کشورهای اسلامی در این اجلاس مهم تمامی پیشنهادهای ایران را برای الزامات تولید غذای حلال پذیرفتند و تصویب کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر