مهمترین علت های ریپ زدن خودرو بشناسید / چرا ماشین دچار لرزش می شود؟

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بلافاصله بعد از روشن‌کردن ماشین یا درحین رانندگی به‌مدت چند ثانیه ماشین دو سه بار تکان بخورد یا به اصطلاح ریپ بزند؟ با ما همراه باشید تا مهمترین علت های ریپ زدن خودرو را بیان کنیم.

مهمترین علت های ریپ زدن خودرو بشناسید / چرا ماشین دچار لرزش می شود؟

به گزارش اقتصاد آنلاین،  ریپ زدن خودرو نشانه این است که احتمالا در یکی از قسمت های ماشین تان اشکالی پیش آمده، اگر خودرو شما به یک‌باره و در هر حالتی از رانندگی، دچار لرزش شد و شروع به ریپ ‌زدن کرد؛ باید علت آن را بررسی کنید؛ در اینجا ما مهمترین علت های ریپ زدن خودرو را برای شما آورده ایم؛

دلیل ریپ زدن خودرو

اگر خودرو شما به یک‌باره و در هر حالتی از رانندگی، دچار لرزش شد و شروع به ریپ ‌زدن کرد؛ به احتمال بسیار بالا، یک یا چند مورد از پنج مشکل زیر به‌ وجود آمده است:

۱-اگزوز ماشین

یکی از مهمترین علت های ریپ زدن خودرو خروج نامناسب دود موتور از اگزوز ماشین است. در صورتی‌ که تمام دود موجود در پیشرانه، خارج نشود و مقداری از آن در محفظه بماند؛ خودرو شروع به لرزش می‌کند. همچنین اگر مسیر خروجی آلاینده‌ها به‌ صورت کلی مسدود شود؛ وسیله نقلیه، روشن نشده و در لحظه خفه می‌شود.

۲-بنزین ناکافی

کافی‌ نبودن مقدار بنزین، عدم وجود بنزین یا مخلوط آن با آب از دلایل دیگر ریپ زدن خودرو هستند. برای برطرف کردن این ایرادها، بهتر است مخزن را به صورت کامل خالی کرده و پس از پاک‌سازی، بنزین خالص را داخل باک بریزید.

۳-سیستم جرقه زنی

یکی دیگر از مهمترین علت های ریپ زدن خودرو وجود مشکل در سیستم جرقه زنی است که هنگام لرزش خودرو باید مورد بررسی قرار داد؛ اطمینان از سلامت مدار جرقه‌زنی ماشین است. برای کنترل این موضوع باید از کارکرد درست، خشکی و تمیز بودن مدار جرقه و چکش برق مطمئن شوید؛ زیرا سیستم جرقه زنی خراب منجر به ریپ زدن وسیه نقلیه در هر حالتی از رانندگی می‌شود.

۴-خرابی شمع ها

خرابی شمع‌ها، دلیل دیگری برای لرزیدن ماشین است. در این شرایط برای رفع مشکل، شمع خودرو را شسته، سپس پلاتین آن را تنظیم کرده و دوباره در مدار قرار دهید؛ اما در صورتی که مشکل برطرف نشد، باید نسبت به تعویض شمع اقدام کنید.

۵- گرفتگی لوله‌ها

آخرین دلیل برای ریپ زدن خودرو در تمام حالات رانندگی، گرفتگی لوله‌ها و در نتیجه، عدم تزریق بنزین به پیشرانه است. برای رهایی از این مشکل، تمام لوله‌ها را کنترل کرده تا از عدم وجود هرگونه گرفتگی و رسوب در آن مطمئن شوید.

لرزش ماشین در رانندگی با سرعت بالا

اصلی‌ترین علت لرزیدن خودرو در سرعت بالا، خرابی و سوختن پلاتین شمع ماشین است. برای بررسی وضعیت شمع از یک برس زبر برای پاک‌کردن سطح آن کمک بگیرید؛ اگر متوجه تغییر شکل پلاتین در اثر سوختگی شدید، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

تنظیم نبودن فاصله بین دهانه پلاتین با آن، یکی دیگر از دلایل ریپ زدن خودرو است که این مشکل با کمک یک فیلتر، برطرف می‌شود.

محکم نبودن اتصالات وایرها یا آلودگی موجود در آن هم می‌تواند منجر به لرزش ماشین شود. برای رفع این مشکل از تمیزی و محکم بودن اتصالات وایرها و قطعات دلکو مطمئن شوید.

در صورتی که دمای موتور عادی باشد؛ اما هنگام رانندگی، آب از اگزوز خودرو خارج شود و شروع به لرزیدن کند؛ به احتمال زیاد، سر سیلندر ترک خورده یا واشر مخصوص آن سوخته است.

ریپ زدن ماشین در ابتدای روز

ناهماهنگی نسبت تراکم محفظه احتراق در اثر خرابی یا سفت بودن سوپاپ‌هاایراد در سنسور می تواند علت این مشکل باشد.  برق‌ دزدی خودرو در اثر وجود ایراد در شمع و خرابی در سیستم برق پیشرانه نیز از مهمترین علت های ریپ زدن خودرو در ابتدای روز است.

ریپ زدن خودرو در دور آرام

وجود نشتی در لوله‌های مکش منجر به خاموش شدن پیشرانه هنگام رانندگی در دور آرام می‌‌شود. منیفولد و قطعات وابسته به آن را کنترل کنید تا در صورت بروز نشتی در یکی از آن‌ها، اتصالات قطعه را محکم کرده و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

یکی دیگر از علت های ریپ زدن خودرو در همچین شرایطی، عدم تنظیم پیچ گاز است؛ آن را تا حدی تنظیم کنید که دور آرام موتور، افزایش پیدا کرده و در عین حال، پیشرانه خاموش نشود.

مسدود بودن سوراخ هوا هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل ریپ زدن ماشین در رانندگی با سرعت کم باشد؛ بنابراین از تمیزی و عدم هرگونه گرفتگی در مسیر این قطعه نیز مطمئن شوید.

منبع: تسنیم
ارسال نظر