در گفت و گو با جمشید پژویان مطرح شد؛

پرداخت یارانه نقدی همیشگی نیست

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی علوم بانکی و اقتصاد شهری با بیان اینکه دولت در هدایت یارانه ها سردرگم است، گفت: پرداخت یارانه دولت تا آخر عمر و همیشگی نیست.

جمشید پژویان بیان کرد: ایران بدترین سیستم یارانه موجود در دنیا را داشته و آن یارانه باز در بازار کالاهای غیرضروری و لوکس بوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان ، رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی علوم بانکی و اقتصاد شهری ادامه داد: برای نمونه، حامل های انرژی که بیشتر در سبد مصرفی خانوارهای ثروتمند بود، مشمول یارانه های دولتی می شد. تلاش برای توزیع عادلانه درآمد وی افزود: با مطرح و تصویب قانون هدفمندسازی یارانه ها، یارانه برخی کالاها حذف و به یارانه ثابت نقدی تبدیل شد تا بتواند عدم توزیع برابر درآمد و ناکارآمدی در پرداخت یارانه را اصلاح کند. این استاد داشگاه اشاره کرد: دولت در واقع خواست یارانه را به صورت نقدی از جیب افراد ثروتمند گرفته و آن را به اقشار دهک های پایین درآمدی بدهد. دولت موفق عمل نکرد پژویان رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی علوم بانکی و اقتصاد شهری ادامه داد: دولت نتوانست این نقل و انتقال پول را به درستی تنظیم کند و هنوز هم در هدایت مجموعه سیستم یارانه ای سردرگم است. این کارشناس اقتصادی گفت: دولت نمی خواهد تا آخر عمر یارانه نقدی را پرداخت کند، بلکه اگر نظام یارانه ای اصلاح شود و به خوبی عمل کند، این امر باید منجر به کاهش هزینه های تولید در اقتصاد می شود. نیازی به پرداخت یارانه نقدی نیست پژویان افزود: کاهش هزینه به مثابه پرداخت یارانه به بخش تولید است و دیگر نیازی به پرداخت یارانه نقدی به این صورت نیست. رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی علوم بانکی و اقتصاد شهری گفت: یک نظام جامع تأمین اجتماعی کافی است که بتواند پوشش لازم را برای حمایت از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر فراهم کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • محمد
    ۰ ۰

    ندید ببینید چطور میشه

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اقای اقتصاد دان نمی دانی چند برابر مبلغ یارانه ها از جمله مالیات ارزش افزوده و نرخ برق واب وگاز و بسیاری از گرانی های کالا و خدمات گلوی مردم را فشرده است. کجای کار هستید . تولید ثروت ملی را تبلیغ کنید . تولید بهینه بخش خصوصی را تبلیغ کنید. چرا چشم به درامد های کوچک دارید. چرا سرگرم دخل خرج چرته ها هستید. مهم این است که خودتان هم به نا توانی رفع مشکلات اقتصادی اذعان دارید. اینهمه دانشمند و این همه منابع چرا اینهمه علاف هستید واب در اسیاب دشمن ریختن را خذف کنید. کشور بزرگ به افراد بزرگ نیاز دارد.همانگونه که در بسیاری از بحرانها مقاومتی وجود داشت.