اسرار خانه داری؛ از ورود گرد و خاک به منزل جلوگیری کنید

گرد و خاک اجتناب ناپذیر است. همیشه به نحوی وارد خانه می­شود و روی تمام وسایل را می­گیرد. حتی زمانی که هر هفته در حال تمیز کردن این گرد و خاک هستید باز هم آن را می­بینید و این مسئله ظاهر خانه شما را کمی بد جلوه می­دهد.

اسرار خانه داری؛ از ورود گرد و خاک به منزل جلوگیری کنید

راه های ساده مقابله با گرد و خاک در خانه

به گزارش اقتصاد آنلاین، ما چند راه موثر برای کاهش گرد و غبار داریم. همراه ما باشید.بی شک پنجره های دوجداره می­توانند در کنترل گرد و خاک تاثیر زیادی داشته باشند. اگر پنجره شما دچار مشکل شده باشد یا ایرادی در قفل آن ایجاد شده باشد نمی­تواند به درستی جلوی گرد و خاک را بگیرد. تعمیر پنجره دوجداره و رفع افتادگی یک راه حل برای این مشکل است. عایق بندی، تعمیرات قفل و سایر مشکلات را می­توانید تعمیر کنید.

کفش های آلوده

یکی از دلایل عمده ورود گرد و خاک به منزل کفش ها هستند. روزهایی که عجله دارید با کفش وارد منزل می­شوید یا آنها را درون خانه در میآورید؟ این کارها ورود خاک به منزل شما را راحت خواهد کرد. جالکفشی را بیرون در بگذارید و کفش ها را خارج از خانه قرار دهید.

محیط خارج از خانه را مرطوب نگه دارید

بیایید از بیرون شروع کنیم. یک راه آسان و کارآمد برای کاهش گرد و غبار در خانه، مرطوب نگه داشتن حیاط، چمن و حتی راهرو است. اگر حداقل یک بار در روز شلنگ را روی حیاط جلویی و پشتی خود بکشید، تعجب خواهید کرد که چقدر آب و رطوبت گرد و غبار را از خانه بیرون شما نگه می­دارد. می­توانید جارو یا طی را خیس کنید و آن را روی حیاط خود بکشید تا آب کم تری مصرف شود. حتی می­توانید پا دری را به صورت سطحی مرطوب کنید یا از پادری های مویی استفاده کنید تا به راحتی گرد و غبار را بگیرد.

تعویض پنجره ها

یک تغییر زیبا ایجاد کنید و پنجره های خود را دوحالته کنید. می­توانید برای دوحالته کردن پنجره دوجداره خود نیز اقدام کنید و یا می­توانید یک پنجره جدید دوحالته سفارش دهید. این مدل ها در مقابل باد، طوفان، گرد و غبار و انواع آلودگی های صوتی و گرد و خاک مقاومت بسیار بالایی دارند و جلوی ورود گرد و خاک را خواهند گرفت.

رطوبت خانه خود را چک کنید

ورود گرد و خاک به منزل

رطوبت خانه خود را مدیریت کنید. رطوبت یک راه عالی برای کاهش گرد و خاک است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا خانه های خشک تر گرد و غبار بیشتری دارند؟ دلیل این است که الکتریسیته ساکن، در فضاهای خشک ایجاد می­شود و گرد و غبار را مانند آهنربا جذب می­کند. پیشنهاد می‌کنیم یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا یا دستگاه بخور، در کل خانه نصب کنید تا کیفیت هوای خانه شما مرطوب بماند. به علاوه، هوای خشک بیشتر به معنای خشکی بیشتر پوست و احتمالاً خشک شدن اثاثیه، رنگ، کفش، لباس و سایر موادی است که می­توانند گرد و غبار بیشتری تولید کنند.

تخت ها و تشک ها را گردگیری کنید

الیاف موجود در ملحفه‌ها، بالش‌ها و تشک‌ها گرد و غبار و کنه‌های گرد و غبار را به دام می‌اندازند، اما آنچه بیشتر است، تعداد ذرات مرده پوست و موهایی است که هنگام خواب می‌ریزید و در میان الیلف به دام می‌افتند. برای کاهش گرد و غبار، ملحفه‌ها و روبالشی‌های خود را حتماً هفته‌ای یک‌بار، روکش‌های تشک، لحاف‌ها و روتختی‌های بدون روکش را شستشو یا جاروبرقی کنید. فراموش نکنید خروجی جارو باید کاملا نو و تمیز باشد و تنها برای همین منظور استفاده گردد.

نظافت پوست و مو

کاهش گرد و غبار شامل کنترل ذرات مو و پوست برای خود و حیوانات خانگی است. حفظ نظافت، مانند برس زدن مو، شانه زدن و اصلاح در حمام برای حفظ گرد و غبار و موها در یک فضای بسته و مرطوب است. سپس می­توانید به سرعت سطوح و کف را جارو کنید، پاک کنید و گرد و غبار آن را بگیرید تا سریع تمیز شود. از سوی دیگر، حیوانات خانگی معمولاً پوست زیادی تولید می‌کنند و پوست می‌ریزند. پیشنهاد می­کنیم حیوانات خانگی را درون حمام تمیز کنید و شانه بزنید تا از ریختن پوست و موی آنها در محیط پیشگیری کنید.

آشفتگی را از بین ببرید

خانه های شلوغ و آشفته پر از سطوح مختلف برای نشتن گرد و غبار است. هیچ چیز به اندازه داشتن سطوح زیاد برای تمیز کردن، گرد و غبار را جذب نمی­کند و گردگیری را دشوار نمی­کند. وقتی تعداد زیادی کوسن روی کاناپه خود دارید، جعبه‌هایی که در گوشه‌ای روی هم چیده شده‌اند، کتاب‌هایی که هرگز نخواهید خواند یا حتی اقلام بی‌فایده روی میزتان پراکنده شده‌اند، این ها میزان گرد و غبار را در خانه‌تان افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم از شر وسایلی که به آن‌ها نیاز ندارید خلاص شوید و رویکرد مینیمالیستی‌تری برای تزئین فضای خود داشته باشید. در صورت امکان از نگهداری اشیاء زیر تخت خودداری کنید و جلوی جمع شدن آلودگی را بگیرید.

خانه را تمیز نگهدارید

پنکه ها و کولرها را به طور دائم تمیز نگهدارید و از ایجاد آلودگی های مختلف و قدیمی جلوگیری کنید. در واقع باید بتوانید جلوی پخش شدن گرد و خاک را در محیط بگیرید تا خانه تمیز بماند.

کولرهای گازی خود را سرویس کنید

مطمئن شوید که کولرگازی را به طور منظم تمیز و نگهداری می­کنید. کولرهای گازی در حالی که هوا را خنک می­کنند، گرد و غبار زیادی را نیز می­مکند و در هوا آزاد می­کنند. فیلترها می­توانند پر از گرد و غبار باشند. فیلترها را تمیز یا تعویض کنید.

با استفاده از این روش ها می­توانید تاحدی میزان گرد و خاک را کنترل کنید و جلوی آلودگی بیشتر را بگیرید.

 

منبع: الف
ارسال نظر
ارسال نظر