کد خبر 583766

سارقان از طرح ویژه پلیس می ترسند؟

به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ سرقت منزل طی هفته گذشته ٣٣ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند، بیشتر از دو هفته است که طرح ویژه مقابله با سرقت آغاز شده؛ طرحی که برای کاهش انواع سرقت از سوی پلیس آگاهی پایتخت اجرا می‌شود. در این طرح ۱۴۰ اکیپ ویژه توسط پلیس پیشگیری تهران تشکیل شده است. اکیپ‌های ویژه‌ای که در سطح شهر برای دستگیری سارقان، اقدامات جدی‌تری را در پیش گرفته‌اند. حالا همین اقدامات در قالب این طرح ویژه، باعث کاهش سرقت در پایتخت شده است. به‌طوریکه صبح دیروز فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کاهش ٣٣ درصدی سرقت منزل در هفته گذشته نسبت به هفته قبل خبر داد. طرح ویژه مقابله با سرقت فقط در عرض ٢٤ ساعت، منجر به دستگیری ١٤ سارق در هشت پرونده جداگانه شده است.

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه مقابله با سرقت اولویت برنامه‌های پلیس پایتخت است، درباره این طرح گفت: «اکنون بیش از دو هفته است که طرح ویژه مقابله با سرقت را آغاز کردیم. مقابله با سرقت نیز در بین سرقت‌ها از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل ۱۴۰ اکیپ ویژه در این رابطه توسط پلیس پیشگیری تهران تشکیل شده است. این پلیس اقدامات ارزنده‌ای در بحث مقابله با سرقت انجام داده است. به نحوی‌که با اجرای این طرح ویژه و جهادی در هفته گذشته سرقت منزل نسبت به هفته قبل آن ۳۳ درصد کاهش یافت.»

رحیمی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته درباره ساماندهی معتادان متجاهر نیز گفت: «بین ٧ تا ۱۰ هزار معتاد متجاهر در سطح شهر داریم که باید ظرفیت پذیرش و نگهداری این افراد فراهم شود. پلیس حتی مسئولیت قانونی برای جمع‌آوری این افراد ندارد اما این افراد را جمع می‌کنیم. در صورت آماده شدن ظرفیت‌، در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت این افراد را جمع‌آوری خواهیم کرد. منتها باید دیگر دستگاه‌های مختلف مسئول در زمینه معتادان متجاهر، اقدامات خود را انجام دهند.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره افزایش کلانتری‌ها نیز گفت: «این را مکررا گفتم که ۱۱ سال قرار است در گام نخست حداقل ۴۰ کلانتری در تهران ایجاد شود اما اتفاق قابل ذکری در این رابطه صورت نگرفته است. امیدواریم دستگاه‌های مسئول در این حوزه از جمله شهرداری، استانداری، وزارت مسکن‌وشهرسازی به کمک نیروی انتظامی بیایند تا در سطح شهر تهران در این بخش اقدام اثرگذاری انجام دهیم.»

دستگیری سارقان ضبط و باند

این در حالی است که پلیس آگاهی در عرض ٢٤ ساعت چندین سارق را دستگیر و راز هشت پرونده سرقت را فاش کرد.

یکی از این پرونده‌ها مربوط به سرکلانتری پنجم پلیس پیشگیری پایتخت است. در این حوزه دو سارق حرفه‌ای محتویات داخل خودرو در غرب تهران، دستگیر شدند.

ماجرای این پرونده با وقوع سرقت‌های متوالی محتویات داخل خودرو در غرب تهران کلید خورد. موضوع رسیدگی به پرونده در دستور کار ماموران کلانتری ۱۷۹ خلیج‌فارس قرار گرفت. به‌دلیل حساسیت موضوع، تیم عملیات کلانتری با رصد اطلاعاتی و بازبینی دوربین‌های مداربسته هویت و خودرو پراید سفیدرنگ دو سارق ۲۵ و ۳۰ ساله را در غرب تهران شناسایی کردند.

ماموران کلانتری ۱۷۹ خلیج‌فارس پس از دریافت این اطلاعات با گشت‌زنی‌های هدفمند و شبانه‌روزی، خودرو مذکور را مشاهده و پس از تعقیب نامحسوس، سارقان را هنگام ارتکاب جرم دستگیر کردند. در بازرسی از خودروی سارقان مقدار زیادی اموال مسروقه از جمله ضبط و باند، وسایل کارگاهی ساختمانی، پروژکتور و سنگ فرز همراه با دیگر آلات سرقت کشف شد.

سارقان پس از انتقال به کلانتری ۱۷۹ خلیج‌فارس در بازجویی‌ها پس از مشاهده مدارک و مستندات موجود به جرم خود مبنی بر سرقت محتویات داخل خودرو از شهروندان غرب تهران اعتراف کردند.

سارقان حرفه‌ای ریموت‌کنترل

دومین پرونده نیز مربوط به سارقان حرفه‌ای ریموت‌کنترل خودروها بود. باند سارقان حرفه‌ای ریموت‌کنترل یکی از شرکت‌های خودروساز داخلی، منهدم شد.

روز گذشته با توجه به گزارش حراست یکی از شرکت‌های خودروساز داخلی مبنی بر سرقت تعداد زیادی سوییچ و ریموت‌کنترل خودروهای تولیدی از داخل مجموعه شرکت، موضوع در دستور کار عوامل عملیات کلانتری ١٥٤ چیتگر قرار گرفت. حراست این شرکت اعلام کرد: «مدتی است متوجه سرقت سوییچ و ریموت‌کنترل خودروهای تولید خود شده‌ایم. به‌تازگی در سایت دیوار فرد ناشناسی اقدام به انتشار آگهی فروش این محصولات کرده است. عوامل عملیات کلانتری ١٥٤ چیتگر پس از هماهنگی با مرجع قضائی با شماره تلفن نشردهنده آگهی فروش محصولات فوق قرار صوری گذاشته و فرد را با سه عدد سوییچ مربوطه دستگیر کردند.

فرد دستگیرشده در کلانتری با بازجویی‌های فنی صورت‌گرفته به جرم خود اعتراف کرد. او گفت: «٧٠ سوییچ، ریموت و چیپ این محصولات را طی چندین مرحله خریداری کردم. در این خصوص حدود ۴ میلیون تومان در چند نوبت تراکنش بانکی به حساب شخصی به هویت معلوم واریز کردم.»

بازداشت کارمند دزد

در تحقیقات و بررسی‌های به‌عمل آمده از حراست شرکت مذکور مشخص شد فرد موردنظر و فروشنده این محصولات به متهم، یکی از کارمندان این شرکت بوده که در قسمت تولید مشغول به‌کار است. پس از هماهنگی با مرجع قضائی، ماموران به این شرکت خودروساز مراجعه کردند. آنها فرد مذکور را به دفتر حراست دعوت و پس از حضور در محل با مشاهده مدارک جمع‌آوری شده به جرم خود اعتراف کرد.

سرهنگ «جلیل موقوفه‌ای» رییس پلیس پیشگیری پایتخت در خصوص این پرونده گفت: «با متخلفان و مجرمان به جد برخورد

می شود و هیچگونه اغماضی صورت نمی‌گیرد. به شهروندان توصیه می‌کنیم در خرید از سایت‌های اینترنتی دقت لازم را داشته باشند. پس از تشکیل پرونده، متهمان برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.»

دستگیری سارقان منزل

دستگیری دو سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار خانه‌های پایتخت نیز یکی دیگر از این پرونده‌ها بود. آنها به شیوه بالکن‌روی، دست به دزدی‌های سریالی می‌زدند و اموال باارزش بیش از ٨ منزل مسکونی در غرب تهران را سرقت کردند.

این پرونده نیز به‌دنبال سرقت از خانه‌های شهروندان با شیوه‌وشگرد بالکن‌روی به پایگاه دوم پلیس آگاهی ارجاع شد. با تجمیع اطلاعات، کارآگاهان برای کشف جرم و شناسایی سارقان با بررسی صحنه‌های سرقت و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم، موفق شدند سرنخی از سارقان بدست آورند. رد پای دو سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار به نام‌های «جعفر» و «مرتضی» در سرقت‌ها کشف شد.

پس از هماهنگی‌های قضائی، متهمان که از سارقان سابقه‌دار و ساکن شهرستان‌های غربی استان تهران بودند تحت‌تعقیب کارآگاهان قرار گرفتند. در نهایت در یک عملیات غافلگیرانه، هر دو متهم دستگیر شدند. آنها به سرقت از منازل شهروندان مناطق غرب تهران به شیوه بالکن‌روی، اعتراف کردند.

با دستگیری «جعفر» و «مرتضی»، تاکنون ٨ نفر از مالباختگان که ارزش اموال‌شان بیش از ١٢ میلیارد ریال بوده،  نیز شناسایی شده‌اند. تلاش کارآگاهان در راستای شناسایی سایر محل‌های سرقت و مالباختگان احتمالی با جدیت ادامه دارد.

١٠٠ سرقت

دو سارق حرفه‌ای لوازم و محتویات داخل خودرو نیز از دیگر دستگیری‌های ٢٤ ساعت گذشته در پایتخت است. این سارقان به بیش از ١٠٠ سرقت به ارزش تقریبی ١٠ میلیارد ریال اعتراف کردند.

با بررسی فیلم دوربین‌های مداربسته محل سرقت، مشخص شد سارقان با یک پراید به محل سرقت مراجعه می‌کردند. پس از حصول اطمینان از وجود اموال گرانقیمت در خودروها و نیز بررسی موقعیت دوربین مداربسته، محل را ترک می‌کردند. چندی بعد با تغییر زاویه دید دوربین و پوشاندن پلاک، اقدام به تخریب قفل خودروی شاکی کرده و اموال آن شامل سیستم صوتی، مدارک و پول نقد به ارزش تقریبی ٤٠ میلیون تومان را سرقت می‌کنند.

در بررسی‌های انجام شده تصاویر سارقان به‌دست آمد. هویت یکی از آنان که سابقه‌دار نیز بوده است، به نام «امید» مشخص شد. سارق دوم به نام «شاهین» نیز در تحقیقات تکمیلی شناسایی شد.

در نهایت کارآگاهان در یک عملیات غافلگیرانه و پلیسی موفق شدند «امید» و «شاهین» را دستگیر کنند.

هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. آنها گفتند: «با تخریب قفل  یا شیشه خودروهای پارک‌شده شهروندان اقدام به سرقت لوازم و محتویات داخل خودرو می‌کردیم. حدود ١٠٠ سرقت به این شیوه و شگرد انجام داده‌ایم. ارزش تقریبی سرقت‌ها ١٠ میلیارد ریال است.»

سارقان خودرو در حسن‌آباد

سارقان خودروی شهروندان در حسن‌آباد نیز در این طرح دستگیر شدند. به‌دنبال وقوع یک فقره سرقت خودرو در محدوده حسن‌آباد، شناسایی و دستگیری متهم در دستور کار کلانتری ١٧٦ حسن‌آباد قرار گرفت. با رصد میدانی و تحقیقات تخصصی، مشخص شد سرقت توسط چهار جوان صورت گرفته که هویت سارقان و محل حضورشان شناسایی شد.

تیم عملیات کلانتری١٧٦ حسن‌آباد طی یک عملیات ضربتی و غافلگیرانه، متهمان را در مخفیگاه‌های خود دستگیر و برای بررسی بیشتر به کلانتری١٧٦ حسن‌آباد منتقل کردند.

در تحقیقات انجام شده متهمان به جرم خود اعتراف کردند و پس از پایان تحقیقات و تشکیل پرونده، آنها تحویل مرجع قضائی شدند.

دستگیری سارق خودرو در محل جرم

سارق لوازم خودروی شهروندان در حوالی شهرک گلستان دستگیر شد. عصر روز دوشنبه ماموران پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت در راستای ارتقای امنیت عمومی درحال گشت‌زنی در محدوده شهرک گلستان بودند. آنها در یکی از خیابان‌ها به فردی مشکوک شدند. این فرد در حال بررسی و شکستن شیشه یک خودرو بود. او بلافاصله و در یک اقدام ضربتی دستگیر که در این حین نیز خودروی وی که در گوشه‌ای پارک بود، شناسایی شد.

در بازرسی از این خودرو یک قبضه اسلحه شکاری، ١٣ گرم موادمخدر، یک قبضه سلاح سرد و تعدادی  از آلات و ادوات مصرف موادمخدر(شیشه) کشف شد. متهم پس از انتقال به پلیس امنیت ضمن اعتراف به جرم خود برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی و خودروی او نیز به پارکینگ منتقل شد.

دستگیری سارق منزل

همچنین سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار منزل نیز دستگیر شد. ارزش تقریبی سرقت‌های او ١٠ میلیارد ریال برآورد شده است.

تحقیقات کارآگاهان حاکی از آن بود که «وحید» از سارقان حرفه‌ای و دارای ٤ سابقه سرقت از منزل است. با انجام اقدامات پلیسی و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم محل اقامت متهم در غرب استان تهران شناسایی شد. متهم که قصد فرار از طبقه چهارم ساختمان را داشت با اقدام ضربتی کارآگاهان دستگیر شد. در بازرسی از خانه او٦٨٠ میلیون ریال پول نقد، یک قبضه سلاح شکاری و تعدادی ساعت گرانبها کشف‌وضبط شد.

پس از انتقال وحید به پلیس آگاهی، او در بازجویی به جرم خود اعتراف کرد. او گفت: «ساعات اولیه شب با پرسه زدن در خیابان‌های شمال تهران خانه‌هایی که چراغ‌شان خاموش بود را شناسایی می‌کردم. بعد از آن با تخریب توپی در آپارتمان وارد خانه شده و اقدام به سرقت اموال باارزش می‌کردم.»

وحید در بازجویی‌ها به سه سرقت به شیوه تخریب قفل در آپارتمان اعتراف کرد.

سارق دینام کولر با ٢٥ سرقت

سارق دینام کولرهای بازار حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، در شهرری، نیز یکی دیگر از پرونده‌هاست.به‌دنبال وقوع چندین سرقت دینام کولر از مغازه‌های بازار حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) تیم عملیات کلانتری ١٧٢ حضرت عبدالعظیم(ع)، اقدام به پوشش نقاط آلوده و جرم‌خیز بازار کردند.در نهایت عوامل عملیات کلانتری ١٧٢ حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) متوجه شخصی روبه‌روی پشت‌بام یکی از مغازه‌های بازار شدند. در نهایت طی یک عملیات ضربتی متهم که با مشاهده ماموران از محل متواری شد، را دستگیر کردند.در بررسی‌های انجام شده مشخص شد، متهم همزمان دینام ١٠ دستگاه کولر را باز کرده و در حال خارج کردن از محل بود.

ارسال نظر