کد خبر 579649

سونامی در غنا ۴هزار نفر را آواره کرد

به دنبال وقوع سونامی در سواحل غنا و تخریب ۵۰۰خانه، ۴هزار نفر از ساکنان مناطق ساحلی این کشور آواره شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، درپی افزایش ارتفاع امواج و وقوع سونامی در غنا براساس اظهارات «جورج آیسی» رییس سازمان مدیریت بلایای طبیعی آفریقا از روز یکشنبه تاکنون ۵۰۰ خانه تخریب شده و چهار هزار نفر نیز آواره شدند.

یکی از مقامات بلندپایه این مقام غنا با بیان اینکه برخی خانه‌ها به‌علاوه حداقل یک مدرسه و یک گورستان به طور کامل تخریب شده است، هشدار داد که سطح بالای آب در سواحل غنا و غرب آفریقا بسیار نگران‌کننده شده است، به‌ویژه که این سومین بار است که این کشور در سال جاری در معرض این نوع بلایای طبیعی قرار گرفته است.

مسئولان غنا به شهروندان آواره خود در قالب غذا، لباس، صابون و پشه بند کمک کردند. برخی از کودکان و افراد مسن هنوز هم در مدارس، مراکز رفاه اجتماعی و کلیسا‌ها می‌مانند.

بر اساس گزارش فرانس ۲۴، غنا دارای خط ساحلی به طول ۵۵۰ کیلومتر است که یک چهارم از جمعیت ۳۱ میلیونی خود را در این مناطق جای داده است. در سال ۲۰۱۹، دولت غنا مرحله اول پروژه حفاظت از ساحل پلکوسو را تکمیل کرد.

همچنین افزایش دما در جنوب آفریقا دو برابر میانگین جهانی بوده و از ژوئن ۲۰۱۹ تاکنون بیش از یک میلیون نفر در هفت کشور این قاره به دلیل شوک‌های اقلیمی آواره شده‌اند. امنینت غذایی ۳۳ میلیون نفر در سودان جنوبی، زیمباوه، سومالی، سودان، زامبیا، اتیوپی، مالاوی، کنیا، موزامبیک و ماداگاسکار در مرحله هشدار بوده و این وضعیت رو به وخامت است.

ارسال نظر