کد خبر 458410

ماجرای تلخ «سها» در جهان نما

جسد سها رضا نژاد دختر کوهنوردی که ۲۸ روز پیش در منطقه حفاظت شده جهان نما در شهرستان کردکوی مفقود شده بود، در مناطق صعب‌العبور کوهستانى این شهرستان توسط تیم جست وجوى هلال‌احمر کشف شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه امسال یک تیم ۲۵ نفره گردشگری از استان تهران وارد ارتفاعات حفاظت شده «جهان نما» از توابع شهرستان کردکوی شدند که فردای آن روز یکی از اعضا «سها رضا نژاد» ۲۷ ساله که طبیعت گرد بود از محل چادر خود خارج شده و مفقود شد.

آغاز عملیات جست‌وجوی سها

محمد نصیری سخنگوی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه امدادگران هلال احمر پس از دریافت خبر و تأییدیه حادثه از سوی نیروی انتظامی وارد عمل شدند گفت: با اعلام حادثه به شعبه مربوطه، موضوع در دستور کار شعبه کردکوی جمعیت هلال احمر قرار گرفت و پس از فراخوان نیروهای جست وجو و امداد، دو تیم عملیاتی امداد کوهستان رأس ساعت ۱۳:۴۸ همان روز با توجه به بعد مسافت وارد منطقه حادثه شدند. پس از استقرار تیم‌های کوهستان و تحلیل اطلاعات به دست آمده جست وجوی دو مسیر یعنی منطقه امام‌وردی و خط الرأس چکل آتشان و تخت میرزا با همکاری محیط بانان منابع طبیعی در دستور کار قرار گرفت. همچنین با توجه به حساسیت موضوع پس از گذشت چند ساعت از جست‌وجوی تیم‌های عملیاتی در منطقه حادثه، جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان با حضور فرماندار در محل شهرستان تشکیل و مقرر شد از ظرفیت سایر دستگاه‌های امدادی علی الخصوص پهپاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین سگ‌های جست وجوگر زنده‌یاب هلال احمر استفاده شود.

روز یکشنبه ۲۲تیرماه ۹۹ نیز مقرر شد جست و جوها در سه مسیر تخت میرزا، امام‌وردی و پوشش گیاهی محل استقرار تیم گردشگری با تعداد نفرات و دقت بیشتر انجام شود. همچنین فراخوان دو تیم جست وجو از هیأت کوهنوردی شهرستان کردکوی انجام شد و حتی علیرغم بارش شدید باران در روز یکشنبه در منطقه، عملیات جست‌وجو متوقف نشد و تا 9 روز ادامه داشت و طی دو مرحله در تاریخ‌های 8 و ۱۷ مردادماه نیز عملیات‌های جست وجو و نجات میدانی انجام شد که حوالی ساعت ۱۲ روز جمعه ۱۷ مردادماه، عوامل جمعیت هلال احمر در مناطق صعب العبور منطقه بین چکل سر و یارعلی جهان نما، جسدی ناشناس را کشف کردند که بلافاصله موضوع به عوامل انتظامی و قضایی اطلاع داده و عملیات برای انتقال فرد متوفی به پایین دست و تحویل به مراجع ذیصلاح اجرا شد.سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: اعلام نظر نهایی درخصوص این مطلب که آیا به طور حتم  جسد پیدا شده متعلق به کوهنورد گمشده در منطقه جهان نماست، منوط به تأیید پزشکی قانونی است.

کاوه راد، وکیل پرونده سها رضانژاد نیز پس از اعلام خبر پیدا شدن پیکری که گفته می‌شود متعلق به سهاست، در توئیتر نوشت:«پیکری که پیدا شده است متأسفانه قابل شناسایی نیست و احراز هویت دقیق و تعیین زمان و علت مرگ، پس از بررسی در پزشکی ‌قانونی امکانپذیر خواهد بود. ‌این خبر که پیکر سالم است و یا آثار جراحت  بر روی آن مشهود است، واقعیت ندارد.»

ابراهیم قدمنان فرماندار شهرستان کردکوی به تسنیم گفت: پیکر بی جان «سها رضانژاد» دختر گمشده در ارتفاعات جهان نما کردکوی پس از 28 روز پایین پرتگاهی با فاصله زیاد در غرب مکانی که توسط گروه شان کمپ زده شده بود، توسط نیروهای هلال احمر پیدا شد و پلیس آگاهی در حال بررسی روی جزئیات این حادثه است.

هادى هاشمیان رئیس‌کل دادگسترى گلستان نیز از کشف یک جسد در مناطق صعب‌العبور کوهستانى شهرستان کردکوى خبر داد و گفت: در پى اعلام مفقود‌ شدن خانمى به نام سها رضانژاد، در مناطق کوهستانى شهرستان کردکوى، دستورات قضایى براى جست وجو به منظور پیدا‌ کردن نشانى از این فرد صادر شد. البته خانواده سها رضانژاد در شهرستان کردکوى مستقر هستند تا پس از انتقال جسد و انجام تشریفات قانونى، هویت جسد کشف شده مشخص شود. البته درباره هویت جسد کشف‌ شده نمى‌توان گمانه‌زنى کرد، چراکه محل کشف جسد، نسبت به محلى که خانم سها رضانژاد در آن کمپ زده بودند، فاصله دارد و احراز هویت و علت مرگ پس از انتقال جسد به پزشکی قانونی امکانپذیر است.

سرهنگ مجتبی مروتی رییس پلیس آگاهی گلستان نیز در این باره گفت: در تحقیقات پلیس مشخص شده که این فرد تا ساعات بامدادی صبح روز حادثه بیدار بوده و برای استراحت قرص خواب مصرف کرده و چند ساعت بعد با اظهارات همراهانش برای قضای حاجت و مسواک زدن از چادر خارج شده است. وی متذکر شد: با توجه به خستگی ناشی از طی کردن مسیر، استفاده از قرص خواب، استراحت کم و تحقیقات و مستندات موجود از همان ساعات ابتدایی ما فرضیه جنایی بودن اعم از قتل و تجاوز را رد کرده و هم ‌اکنون نیز تمام این فرضیه‌ها را رد می‌کنیم.‌

بیشتر بخوانید
ارسال نظر