کد خبر 318718

گوشی‌ها گرانتر، سارقان جسورتر

چنان گرم صحبت با تلفن همراه است که هیچ توجهی به اطراف ندارد، در حین صحبت گاه عصبانی می شود و گاه می خندد. یک آن، تلفن همراه به سرعت برق و باد از دستش کشیده می شود هاج و واج به اطراف نگاه می کند، دو جوانی را سوار بر موتورسیکلت می بیند که از زاویه نگاهش دور می شوند...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، آن قدر همه چیز سریع در یک لحظه اتفاق افتاد که فرصت نکرد تا گوشی را کمی محکم تر در دستش بگیرد، شوکه بود و عصبانی، در آن لحظه نمی دانست چه باید بکند، موتوری بگیرد و به دنبال راکبان موتورسیکلت برود، به کلانتری برود و شکایت کند، یا بی خیال دردسرهای شکایت و گوشی تلفن همراهش شود.
شاید این اتفاق تلخ برای خیلی از ما افتاده باشد، سارقانی که از غفلت و بی توجهی طعمه ها استفاده کرده، اموال آنها را به سرقت برده اند. این مردم فقط شامل عابران پیاده نمی شوند، هر چند سرقت از عابران به اصطلاح سر به هوا، راحت از سایر اقشار است، در واقع این دسته از افراد طعمه های سارقان را تشکیل می دهند، اما سارقان دامنه فعالیت خود را به یک قشر خاص محدود نمی کنند چرا که دیده شده است که از داخل مغازه، خودرو، مترو و غیره به سرقت اقدام کرده اند.
سرقت برای سارقان تلفن همراه و کیف های دستی اگر سهل انگاری و حواسپرتی ما نباشد چندان هم راحت نیست.
پلیس می گوید: سه مولفه، سرعت، فرصت و سهولت در بروز سرقت به ویژه سرقت های خرد مهم است اما وقتی عرصه در این سه مولفه برای سارقان تنگ شود، به ندرت سرقت های آنها با موفقیت همراه خواهد بود بر این اساس سرقت تلفن همراه از فردی که هیچ توجهی به اطراف خود ندارد و در کوچه و خیابان های خلوت به راحتی با تلفن همراهش صحبت می کند، بسیار سهل و آسان است.

* سارقان جسورتر می شوند
اگر صحبت های مالباختگان را شنیده باشیم، این مالباختگان ممکن است، عزیزان، دوستان و آشنایان ما باشند، گفته اند که متوجه اطرافم نبودم، ذهنم درگیر بود و ...
از آنجایی که مسیر ردیابی گوشی و شناسایی سارقان نیز طولانی و وقت گیر است برخی از مالباختگان از مال خود گذشته و ترجیح می دهند درگیر این مسیرهای طولانی و به گفته خودشان بی نتیجه نشوند به همین دلیل است که سارقان بدون هیچ ترس و واهمه ای هر روز جسورتر می شوند و دست به سرقت می زنند. 
باید فرصت سرقت را برای سارقان بسوزانیم. سوزاندن این فرصت برای هر یک از ما نیز کار ساده ای است. سارقان با عکس العمل بالایی به هدف خود می رسند اما وقتی شرایط را برای سارقان فراهم می کنیم، مقوله سهولت به میان می آید و این دو مولفه فرصت و سهولت، سبب عکس العمل سریع آنها و در نتیجه سرعت می شود.
در شرایطی که گوشی تلفن همراه با توسعه تکنولوژی، پیشرفته تر و در عین حال گران تر شده است، بر این اساس این شرایط می طلبد که در نگهداری آن نهایت دقت را داشته باشیم چرا که همواره با توسعه تکنولوژی جرایم این حوزه ها نیز رنگ و بوی دیگری می گیرد و به طبع آن شیوه های انجام جریئم نیز تغییر می کند. 
در بین انواع سرقت ها از سرقت های خرد گرفته تا به اصطلاح پلیس، سرقت های «مهمه» که شامل سرقت از منزل، بانک، اماکن و وسایل نقلیه می شود، سرقت های خرد بسیار اتفاق می افتد.
سرقت تلفن همراه در این دسته قرار می گیرد. از آنجایی که این روزها با توسعه تکنولوژی هر روز یک مدل گوشی پیشرفته و گران وارد بازار می شود، نباید دور از ذهن دانست که سرقت گوشی ها همراه کمتر شود بلکه شاید هر روز شمار این نوع سرقت ها افزایش یابد زیرا یکی از راحت ترین سرقت ها به شمار می رود و به هر میزان پلیس نظارت خود را بیشتر کند، فایده ای نخواهد داشت چرا که هر شهروندی باید پلیس خود باشد و در این زمینه اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهد.
با نگاهی اجمالی به سرقت هایی از جنس خرد، مثل سرقت گوشی همراه، پی خواهیم برد که عمدتا سارقان از بی دقتی مالباخته استفاده کرده و برای سرقت اقدام می کنند.
گاه دانستن شیوه های سارقان شهروندان را آگاه تر می کند تا نسبت به نگهداری از اموال خود دقت نظر داشته باشند اما باید در نظر داشته باشیم که سارقان عمدتا به صورت تیمی اقدام می کنند بر این اساس در صورتی که قصد سرقت از اموال شما را دارند در برابر آنها مقاومت نکنید تا دچار آسیب نشوید.

* سرقت در پوشش پرداخت شهریه دانش آموزی
یکی از پرونده های جالب پلیس در رابطه با سرقت گوشی تلفن همراه و تبلت در رابطه با پرونده سارق سابقه داری در تهران است که با ترفندی خاص به سرقت اقدام می کرده است. این سارق با ادعای پرداخت وجه شهریه فرزندش وارد دبیرستان شده پس از 45 دقیقه توقف در مدرسه با سرقت لپ تاپ و تلفن همراه از آنجا خارج می شد.
البته این سارق تحت عنوان پیک موتوری به دفاتر نمایندگی بیمه، مراکز درمانی (دندانپزشکی، مطب پزشک)، مراکز آموزشی و شرکت های خصوصی نیز مراجعه کرده در یک لحظه با استفاده از غفلت مالباختگان اقدام به انجام سرقت های خود می کرده است.
این سارق که با شیوه « کش روی » به سرقت گوشی های تلفن همراه اقدام کرده بود، پرونده های متعددی در خصوص شکایت از متهم در مراجع مختلف قضایی داشت که در نهایت در دام پلیس افتاد.

* دستگیری سارق موبایل رانندگان تاکسی‌های اینترنتی
چندی پیش پلیس از دستگیری دو مردی خبر داد که پس از پرداخت کرایه خودرو از طریق سامانه‌های اینترنتیبه سرقت گوشی تلفن همراه رانندگان اقدام می کردند.
متهمان اعتراف کردند که طی تماس با تاکسی‌های اینترنتی، در مناطق مختلف به عنوان مسافر، سوار خودروی مالباختگان می شدند و طی مسیر ضمن معرفی خود به عنوان افراد ناآشنا با خیابان ها، راننده را به حوالی بازار کشانده و پس از رسیدن به محل مورد نظر خود، بیشتر به شیوه قاپ زنی و در صورت نیاز با ضرب وشتم و تهدید با سلاح سرد اقدام به سرقت اموال با ارزش رانندگان از جمله پول نقد وگوشی های تلفن همراه آن ها می کرده اند.

* سرقت های تکراری
یکی از شیوه های بسیار تکراری سارقان تلفن همراه، سرقت از داخل خودرو، آن هم زمانی است که در پشت چراغ قرمز ایستاده اید و شیشه های خودرو پایین است. 
توصیه می شود در حین رانندگی شیشه های عقب و حتی جلوی خودرو را در حین توقف به ویژه هنگام توقف در پشت چراغ قرمز، بالا ببرید چرا که سارقان که عموما راکب موتورسیکلت هستند با سرعت به سرقت اموال داخل خودرو که در دسترس است، اقدام می کنند.

* افزایش سرقت های خرد 
سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا افزود: در هشت ماه امسال میزان سرقت های مهمه کاهش و در مقابل میزان سرقت های خرد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: سرقت های مهم در هشت ماه امسال حدود 40 درصد کاهش یافته است و میزان کشفیات در این حوزه نسبت به سال های گذشته تفاوتی نداشته است.
سرهنگ موذن به افزایش آمار سرقت های خرد اشاره ای نکرد و افزود: میزان کشفیات در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل بی دقتی مردم در حفظ اموال خود کاهش یافته است.
به گفته وی سرقت های مهم شامل 10 آیتم از جمله سرقت بانک، منزل، خودرو، طلافروشی، محموله و غیره است و سرقت های خرد شامل سرقت محتویات داخل خودرو، جیب بری، کش زنی و غیره است اما از نظر پلیس سرقت تلفن همراه که گاه با خشونت همراه است جزء سرقت های مهمه به شمار می رود که برخورد با این دسته از جرایم متفاوت از جرائم خرد است.

* مقاومت نکنید
وی در توضیح این مطلب افزود: به عنوان مثال از نظر پلیس وقتی از فرد خردسال و کهنسالی سرقت می شود از آن جایی که توانایی دفاع از خود را ندارد این نوع سرقت جزو سرقت های مهه به شمار می رو.د بر این اساس در برخی جرایم تعریف ما از انواع سرقت ها با قانون متفاوت است اما در اغلب موارد با قانون همخوانی داریم.
موذن، در راستای کاهش سرقت های خرد و مهم از شهروندان خواست تا هشدارهای پلیسی را جدی بگیرند. به ویژه در زمینه سرقت هایی مثل تلفن همراه متوجه اطراف خود باشند و با ری بینی به اطراف خود بنگرند تا بتوانند واکنس سریع از خود نشان دهند هر چند در برخی موارد سارقان از سلاح سرد استفاده می کنند که باید در این شرایط به هیچ عنوان مقاومت نکرده و گزارش سرقت را به نزدیکترین کلانتری محل وقوع جرم، اطلاع دهند.
سرهنگ موذن اضافه کرد: بخشی از سرقت های خرد را به پلیس پیشگیری واگذار کرده ایم مثل کیف زنی و کش زنی که لازم است برای کاهش این سرقت ها در حوزه پیشگیری اقداماتی انجام شود.
وی تاکید کرد: باید مسیر ارتکاب سرقت را پرمخاطره کنید، اکثر سارقان بالقوه کاملا عقلانی اقدام کرده، برای رسیدن به هدف خود (سرقت) با موازنه سود و زیان، بررسی موقعیت ها و فرصت ها، از روش ها و شیوه های آسان و کم خطر استفاده می کنند. 
وی می افزاید: در این راستا افراد می توانند برای تغییر موقعیت های خاص که ارتکاب جرم در آن زیاد است با دشوار و پرخطر کردن و یا جاذبه زدایی، سارقان بالقوه را از ارتکاب سرقت منصرف کنند و آنان را مجبور به پذیرش این واقعیت کرده که منافع عدم ارتکاب جرم سرقت در وضعیت جدید، از ارتکاب آن بیشتر است. 
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به سه عامل ضروری برای ارتکاب سرقت اشاره کرده و می گوید: فرد دارای انگیزه (سارق بالقوه) که زمینه ارتکاب سرقت را داشته باشد و سپس بزه دیده بالقوه با بی مبالاتی، تحریک و در نهایت محیط پیرامونی زمینه و شرایط را برای ارتکاب یا عدم انجام این جرم را برای مجرم فراهم می کند. 
به گفته سرهنگ موذن، در راستای کاهش اقدام به سرقت و ایجاد فرصت های موجود و نیز نامساعد کردن مقدمات ارتکاب جرم بایستی اقدامات پیشگیرانه حول سه محور مجرم، بزه دیده بالقوه و محیط پیرامونی انجام شود. 
این مقام انتظامی با بیان اینکه برای پیشگیری وضعی از جرم سرقت باید به دنبال کاهش فرصت های جرم بود، می گوید: دشوار کردن زمینه های ارتکاب سرقت، مبارزه قاطعانه با سرقت و افزایش دستگیری مجرمان،کاهش منافع حاصل از جرم و جاذبه زدایی ارتکاب سرقت بوده تا از این طریق در تصمیم گیری سارقان بالقوه سهیم باشیم.

* ردیابی گوشی های اندرویدی
ضمن اینکه باید فرصت و سرعت را برای سارقان بسوزانیم باید سهولت در سرقت را نیز برای آنها ناممکن کنیم که این اقدام از طریق شناخت کاربرد و برنامه های گوشی های تلفن همراه ممکن است. نکته قابل تامل در مورد سرقت گوشی های هوشمند و اندرویدی این است که قابل ردیابی هستند ب راین اساس لازم است تا مالباختگان حتما موارد سرقت را اطلاع دهند زیرا ضمن ردیابی این گوشی ها، محل های سرقت توسط پلیس شناسایی و این گونه محل ها برای سارقان ناامن می شود.

* روش اول؛ استفاده از اکانت گوگل
پیش نیاز این کار متصل کردن گوشی به اکانت «جی میل» است، برای اینکه بعدا بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل است استفاده کنید حتما باید یکبار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی میل خود شوید.
فرقی نمی‌کند از چه طریقی (جی میل، گوگل پلی، Maps، یوتیوب و ...) وارد اکانت خود شوید، فقط کافی است یکبار از طریق گوشی اندرویدی خود اطلاعات جی میل خود را وارد کرده باشید. در صورتی که گوشی شما گمشده باشد؛ می‌توانید با مراجعه به این لینک و وارد کردن اطلاعات اکانت خود مکان فعلی گوشی خود را با دقت بسیار خوبی شناسایی کنید.
سه گزینه برای اقدامات بعدی وجود دارد: اول Ring: به مدت 5 دقیقه صدای زنگ گوشی شما پخش خواهد شد. این مورد برای مواردی مناسب است که گوشی شما در نقطه کوری گم شده و پیدا کردنش مشکل است با استفاده از این قابلیت می‌توانید گوشی خود را پیدا کنید.
دوم Lock: با استفاده از این قابلیت می‌توانید در صورت گم شدن گوشی، دستگاه خود را قفل کرده و برای آن رمزعبور بگذارید.
سوم Erase: این گزینه برای مواردی است که گوشی شما گم شده و اطلاعات بسیار حساسی در آن دارید که به شدت شما را نگران کرده است. توصیه می‌شود در چنین مواردی از این قابلیت استفاده کنید تا اطلاعات شما کلا از روی گوشیتان پاک شود.
گوشی شما در صورتی توسط این قابلیت گوگل ردیابی خواهد شد که به اینترنت متصل شده باشد. در واقع مکان ارائه شده، مکانی است که آخرین بار گوشی شما آنلاین بوده است.
مسلما بهره‌گیری از گوشی‌های هوشمند بدون اتصال به اینترنت فایده چندانی ندارد پس به احتمال زیاد گوشی شما بعد از سرقت نیز به اینترنت متصل خواهد شد. البته توصیه می‌شود اگر باتری گوشی شما ظرفیت کافی را دارا است همواره دیتای گوشی خود را روشن کنید تا در صورت گم شدن سریعتر بتوانید آن‌را ردیابی کنید.

* استفاده از GPS
پیش نیاز استفاده از این روش نصب نرم افزار GPS SMS Phone Finder است. این نرم افزار را می‌توانید دانلود کنید. بعد از اینکه نرم افزار را بر روی گوشی خود نصب کردید در صورتی که گوشی خود را گم کردید از خط دیگری عبارت Locateme YOUR_KEY را به خط خود ارسال کنید. YOUR_KEY در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید آن را تعیین کنید مثلا اگر رمز شما Cat92 باشد باید عبارت locateme Cat92 را پیامک کنید. در این صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با وارد کردن این لینک در مرورگر می توانید مکان گوشی خود را بر روی نقشه مشاهده کنید.
توجه داشته باشید باید حتما GPS گوشی شما روشن باشد تا بتوانید از این نرم افزار استفاده کنید. به این منظور می‌توانید همواره GPS خود را روشن نگه دارید و برای اینکه بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود از اپلیکیشن‌های قفل گذاری استفاده کرده و بر روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.
در صورتی که مطمئن هستید گوشی شما به سرقت رفته و گم نشده است به هیچ‌ وجه شخصا به پیگیری موضوع اقدام نکنید و حتما از طریق مراجع ذیصلاح موضوع پیگیری شود.

* پیشگیری از دریافت اطلاعات گوشی همراه در صورت سرقت
یکی از نگرانی های مالباختگان، انتشار اطلاعات گوشی های همراه است، سوال این است، چه اقدامی باید انجام داد که سارق با سرقت گوشی تلفن همراه، به اطلاعات آن دست نیابد تا بعد از سرقت اقدام به اخاذی کند.
پلیس فتا در این زمینه توصیه هایی دارد: 

* رمزگذاری گوشی های همراه
پلیس فتا به استفاده کنندگان گوشی تلفن های همراه به ویژه گوشی های هوشمند، توصیه می کند تا سیستم عاملی انتخاب کنند که رمزگذاری را پشتیبانی کند.
داده های ذخیره شده روی موبایل کاربر در برابر پیشرفته ترین هکرها نیز تا حد بالایی محافظت می شود چرا که بدون رمزگذاری ممکن است فردی بتواند داده های موجود روی دستگاه را حتی بدون در اختیار داشتن پین یا کلمه عبور بازیابی کند.براین اساس توصیه می شود تا افراد برای گوشی خود یک پین یا کلمه عبور انتخاب کنند.

* از بین بردن خودکار اطلاعات گوشی همراه
پلیس فتا توصیه کرده است که کاربران برنامه از بین بردن خودکار اطلاعات گوشی همراه خود را فعال کنند چرا که اغلب سیستم عامل های موبایل، حذف خودکار اطلاعات دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد کردن کلمه عبور، پشتیبانی می کنند البته این کار در صورتی که رمزگذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد، بسیار ارزشمند است، اما برای دستگاه هایی که از رمزگذاری بهره می برند نیز می تواند مفید باشد.

* مدیریت از راه دور را فعال کنید
پیش از آنکه گوشی یا دستگاه موبایل کاربر گم شود یا به سرقت رود، باید راهکار ردیابی و مدیریت از راه دور برای آن تنظیم شود. اغلب این راهکارها به کاربر اجازه می دهد که موقعیت دستگاه را روی یک نقشه مشاهده کند و این باعث می شود که هشدارهای صوتی برای کمک به پیدا کردن گوشی ارسال و با نمایش یک پیغام تصویری به دیگران می گوید که چگونه گوشی را به کاربر بازگردانند. این راهکارها همچنین به کاربران اجازه می دهد که از راه دور موبایل خود را قفل یا داده های آن را پیش از دستیابی دیگران به آن، پاک کنند.

* استفاده از wi-fi hotspot را را محدود کنید
زمانی که کاربر از wi-fi hotspot هایی استفاده می کند که رمزگذاری شده، نیستند، تمام ترافیک اینترنت کاربر از طریق بیسیم منتقل می شود و به راحتی می تواند مورد نفوذ قرار گیرد.
مهمترین وب سایت ها و سرویس ها مانند وب سایت های بانکی، معمولا رمزگذاری (HTTPS/SSL) خود را پیاده سازی می کنند که از ترافیک آنها محافظت می کند اما بیشتر ارائه دهندگان سرویس های ایمیل و بسیاری از شبکه های اجتماعی این کار را انجام نمی دهند؛ در نتیجه شنود کنندگان احتمالا می توانند کلمات عبور و ترافیک مربوط به این وب سایت ها را جمع آوری کنند.
باید توجه داشت که نسل سوم، نسل چهارم موبایل و اغلب ارتباطات داده ای سلولی دیگر، معمولا توسط بستر ارتباطی رمزگذاری می شوند. علاوه بر این استراق سمع روی این نوع از ارتباطات چندان معمول نیست براین اساس کاربر باید تا جایی که می تواند سعی کند به جای Wi-Fi hotspot های ناامن از ارتباطات داده ای استفاده کند.
اما در صورتی که کاربر اصرار به استفاده از Wi-Fi hotspot ها دارد باید از آنهایی استفاده کند که رمزگذاری و احراز هویت را فراهم می آورند.

* استفاده از یک آنتی ویروس یا برنامه امنیتی
ویروس ها، بدافزارها و اقدامات هکری روی دستگاه های موبایل کم کم در حال تبدیل شدن به یک مساله بزرگ است و با این وجود کاربر باید یک برنامه امنیتی نصب کند تا بتواند از آلودگی و نفوذ جلوگیری کند.
بیشتر راهکارهای آنتی ویروس، ویژگی های دیگری را نیز در اختیار کاربر قرار می دهند که از آن جمله می توان به حذف اطلاعات از راه دور، پشتیبان گیری و تعیین موقعیت مکانی گوشی اشاره کرد.
معمولا تلفن های همراه می توانند اطلاعات مهمی را در حافظه خود ذخیره کنند. این اطلاعات می تواند شامل عکس ها، کلیپ های ویدئویی، فایل های متنی، سابقه تماس های تلفنی، اطلاعات افراد ذخیره شده در فهرست تلفن و اطلاعات شخص صاحب گوشی تلفن همراه باشد.
محافظت از این اطلاعات، مشکل و در عین حال مهم و ضروری است. از این رو انتخاب گوشی تلفن همراه دارای اهمیت ویژه ای است؛ بنابراین باید تلاش شود گوشی تلفنی انتخاب کرد که دارای قابلیت رمزگذاری برای بخش های مختلف اطلاعات باشد.

* داشتن نسخه پشتیبان
فناوری های نوین با وجود داشتن مزیت های بی شمار، همیشه قابل اطمینان نیستند؛ شاید برای شما هم این موضوع اتفاق افتاده باشد که تمام اطلاعات ذخیره شده روی تلفن همراه خود را به دلایل مختلف اعم از گم شدن تلفن یا خراب شدن آن از دست داده باشید.
کاربر حرفه ای از تمام اطلاعات تلفن همراه خود یک نسخه پشتیبان دارد انواع نرم افزارهای گرفتن بک آپ یا نسخه پشتیبان در اینترنت وجود دارد. همچنین بعضی از شرکت های تلفن همراه برای گرفتن نسخه پشتیبان اطلاعات نرم افزاری را در سایتشان برای دانلود قرار می دهند.
بهتر است پیام های ناشناس یا ایمیل های نامطلوبی دارای لینکی درج شده را مورد استفاده قرار ندهید زیرا در بیشتر مواقع، مخربان با ارسال یک اکسپلوت و کد مخرب می توانند اسمارت فون و یا تبلت شما را تحت کنترل در بیاورند و این بدان دلیل است که شما ایمیل حاوی لینک را مورد استفاده قرار داده اید.

* اپلیکیشن متفرقه قدغن
اگر به بازی یا اپلیکیشن احتیاج دارید سعی کنید آن ها را از منابع معتبر دریافت کنید چرا که برخی از همین اپلیکیشن ها و بازی ها می توانند آغشته به کد های مخربی باشند که باعث بروز مشکلاتی حاد می شوند.
اگر علاقه مند به عکاسی با تلفن هوشمند خود هستید و نمی خواهید که اطلاعات موقعیتی و برخی دیگر از اطلاعات شخصی شما منتشر شود کافی است گزینه های مربوط به GPS Camera را غیر فعال کنید.
بلوتوث و وای فای خود را در مراکز شلوغ خاموش نگه دارید چرا که امروزه بدون آنکه شما متوجه امری شوید، می توانند به تلفن شما نفوذ کنند و اطلاعات شما را به سرقت ببرند البته اگر شما به هردلیلی نمی خواهید بلوتوث یا وای فای خود را خاموش کنید بهتر است از گزینه «عدم نمایش به دیگران» یا «حالت امن» یا گزینه های مشابه موجود در بخش امنیتی تنظیمات دستگاه استفاده کنید.
با افزایش روز افزون استفاده از تلفن های هوشمند همواره تعداد ویروس ها که برای این نوع دستگاه ها و سیستم عامل های موجود رو به افزایش است برای حفظ امنیت گجت خود شما به یک مسئول امنیتی یا همان آنتی ویروس ها نیاز دارید.
توجه داشته باشد که فقط نصب یک آنتی ویروس خوب جلوی ویروس ها را نمی تواند بگیرد و شما باید همواره آنتی ویروس خود را بروز نگه دارید.
همه روزه تعداد زیادی از حفره های امنیتی سیستم عامل های گوشی های هوشمند و اپلیکشین ها شناسایی می شوند و نفوذگران در صدد استفاده از این نوع حفره ها هستند؛ بهتر است برای حفظ امنیت دستگاه خود همیشه از آخرین نسخه سیسیتم عامل و اپلیکیشن ها استفاده کنید و آنها را به روز نگه دارید.
به روزرسانی های خود را از منابع معتبر و سایت اصلی گجت خود دریافت کنید.
همچنین باید امور بانکی خود را از طریق نرم افزار های بانکی مخصوص شعب خود انجام دهید، انجام امور بانکی با تلفن هوشمند توسط مرورگر ها یک اشتباه بسیار بزرگ است چرا که اطلاعات در حافظه ذخیره شده یا برای شرکت سازنده مرورگر ارسال می شود.
شاید رعایت این نکات بسیار پیش پا افتاده یا خیلی دور از ذهن باشند اما باید دانست که امنیت هیچ گاه 100درصد نیست و رعایت این نکات تا حدودی به امنیت اطلاعات گوشی های هوشمند، کمک می کند.
در دنیایی که تکنولوژی در حال گسترش است و ابزارها نیز به همان نسبت توسعه می یابد، لازم است تا هماهنگ با این تکنولوژی حرکت کنیم و از آن عقب نمانیم؛ لازمه زندگی در دنیای امروز بالا بردن آگاهی و نحوه محافظت از خود و خانواده در برابر خطراتی است که ما را در این فضا، تهدید می کند چرا که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فناوری، مزایای خاص خود را دارد و باید از آن عقب نمانیم؛ اما نباید از معایب و خطرات آن غفلت کنیم. غفلتی که گاهی قیمت آن از هم پاشیده شدن خانواده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر