کد خبر 454045

امروز انجام می‌شود:

آغاز بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

سازمان هواپیمایی طی اطلاعیه ای از ورود گروه اعزامی ایرانی به همراه جعبه های سیاه هواپیمای اوکرانی به فرانسه خبر داد و گفت: ایران مسئول رسیدگی به سانحه سقوط هواپیماست.

به گزارش اقتصادآنلاین، متن اطلاعیه روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری به شرح زیر است؛ 

«گروه اعزامی سازمان هواپیمایی کشوری، امروز 30 تیرماه 1399 به همراه جعبه های سیاه پرواز PS752 سانحه دیده اکراینی به لابراتوار دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه BEA وارد شدند. جلسه هماهنگی در حال برگزاری است و کار بازیابی و دریافت اطلاعات جعبه های سیاه از امروز آغاز خواهد شد . 

جعبه های سیاه هواپیمای مذکور  پس از وقوع سانحه بلافاصله تحویل سازمان هواپیمایی کشوری شده و در محل امنی در همین سازمان تحت تدابیر فنی و امنیتی مناسب طبق مقررات  نگهداری گردید.  جعبه های سیاه روز جمعه 27 تیرماه سال جاری با رعایت پروتکل های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه ها در معیت تیم تخصصی  از محل این سازمان به فرودگاه امام خمینی منتقل و رهسپار پاریس شد .

پس از ورود به پاریس هم با هماهنگی سفارت ایران در پاریس، پلیس فرانسه مسئولیت محافظت از جعبه ها را تا محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و پس از آن به لابراتوار برعهده گرفت. 

مطابق مقررات بین المللی و قوانین داخلی سازمان هواپیمایی کشوری ایران ، مسئولیت بررسی سانحه مذکور را برعهده دارد. با توجه به اینکه مقامات قضایی نیز در حال رسیدگی به پرونده هستند ، مقام محترم قضایی نیز مطابق استانداردهای ضمیمه 13 پیمان  شیکاگو در فرآیند بازخوانی حضور دارد و بازخوانی جعبه های سیاه با هدایت مسئول بررسی سانحه و در لابراتوار فرانسه صورت می گیرد.

در اجرای مقررات بین المللی ، کشور طراح و سازنده هواپیما و همچنین اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما از طریق معرفی نماینده رسمی در مراحل بررسی سانحه شرکت میکنند ، با توجه به اینکه بازخوانی در لابراتوار کشور فرانسه انجام می شود ، کشور فرانسه نیز با معرفی نماینده ای در تحقیقات مرتبط شرکت می کند.

سایر کشورها که به دلایلی نظیر جان باختن اتباع خود ذینفع  موضوع رسیدگی به سانحه هستند نیز می توانند نسبت به معرفی کارشناسانی در جریان روند بررسی سانحه قرار گیرند و از طریق مسئول بررسی سانحه به داده ها و گزارش نهایی بررسی سانحه نیز دسترسی داشته باشند . بر اساس مقررات بین المللی کشورهای کانادا ، سوئد ، آلمان و انگلستان درخواست خود را مبنی بر حضور نماینده در فرآیند بازخوانی ارائه نمودند که با موافقت مسئول بررسی سانحه ، نمایندگان کانادا ، سوئد و انگلستان جهت مشاهده فرآیند بازخوانی در فرانسه حضور دارند.

هدف از انجام این تحقیقات ، ارتقای سطح ایمنی هوانوردی از طریق شناسایی و رفع زمینه ها و علل رخداد آن بوده و مستقل از رسیدگی های قضایی در دست انجام است .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر