کد خبر 452402

شیوع کرونا بدهی جهانی را افزایش داد

یک تریلیون دلار بدهی بیشتر برای شرکت‌ها در جهان

شرکت ها در سراسر جهان در ۲۰۲۰ ، یک تریلیون دلار بدهی جدید ثبت کرده اند، به این ترتیب بدهی شرکتی در سراسر جهان به حدود ۹.۵ تریلیون دلار رسیده است.

 به گزارش رویترز، طبق مطالعات جدیدی که بر روی 900 شرکت برتر جهان صورت گرفته، شرکت ها در سراسر جهان در 2020 ، یک تریلیون دلار بدهی جدید ثبت کرده اند. این شرکت ها سعی می کنند منابع مالی خود را در مقابله با همه گیری ویروس کرونا افزایش دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بدهی شرکتی در سراسر جهان با این افزایش بی سابقه 12 درصد بالا رفته و به حدود 9.5 تریلیون دلار رسیده است.

 شرکت های برتر جهان در سال گذشته میلادی هم 8 درصد افزایش بدهی داشتند که نتیجه طرح های آنها برای ادغام و مالکیت بود. ولی دلیل افزایش بدهی این شرکت‌ها در سال جاری میلادی کاملا متفاوت است: بقا در بحبوحه بحران کرونا.

 به گفته این شرکت ها ویروس کرونا همه چیز را تغییر داده و حالا هدف آنها حفظ سرمایه ها و متعادل نگه داشتن ترازنامه هایشان است.

 شرکت ها در سراسر جهان در پنج ماه اول سال جاری میلادی 184 میلیارد دلار در بازارهای اوراق قرضه فعالیت داشتند. تخمین زده می‌شود این شرکت‌ها طی هفته‌های اخیر رکورد جدیدی در بدهی ثبت کرده باشند.

 شرکت های آمریکایی با 3.9 تریلیون دلار بدهی، تقریباً نیمی از بدهی شرکتی جهان را در اختیار دارند و بیشترین سرعت افزایش بدهی را طی 5 سال گذشته ثبت کرده اند.

 آلمان با 762 میلیارد دلار بدهی در رتبه دوم قرار دارد. سه تا از بدهکار ترین شرکت های جهان از جمله فولکس واگن در آلمان قرار دارند. این شرکت با 192 میلیارد دلار بدهی فاصله چندانی با کشورهایی مثل آفریقای جنوبی و مجارستان ندارد.

 ولی یک چهارم شرکت‌های حاضر در شاخص جدید هیچ بدهی ندارند و برخی حتی ذخایر بالایی از پول نقد را در اختیار دارند. بزرگترین این شرکت ها با 104 میلیارد دلار ذخیره نقدی شرکت آلفابت، مالک گوگل است.

 به نظر می‌رسد بازارهای اعتباری هنوز راه زیادی برای بازگشت به شرایط قبل از بحران کرونا در پیش دارند چون افزایش موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان مخصوصا آمریکا همچنان اصلی ترین نگرانی سرمایه گذاران است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری