کد خبر 445513

تورم آمریکا تقریبا صفر شد!

نرخ تورم آمریکا تا پایان ماه می به تنها ۰.۱ درصد رسید.

به گزارش اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۰.۱ درصد رسید. این نرخ تورم که کم‌ترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا از سپتامبر ۲۰۱۵ تاکنون بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین از منفی ۱۰۳۲۲ درصد در ماه آوریل به منفی ۳۳.۸ درصد کاهش پیدا کرده است.  

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه آوریل مربوط به گروه مواد غذایی بوده است که تورم چهار درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه می به ۱.۲ درصد رسید که ۰.۲ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه می با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسید که بیشترین کاهش ماهانه تورم آمریکا از دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون محسوب می شود. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

پس از دوازده سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال جاری منفی شود.  

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۱ ۰

    امریکا تورم خودش را به کشورهایی مثل ما صادر میکند کی میشود که ما تورم خودمان را به آمریکا صادر کنیم یک دلار در ایران یکی دو هشتاد هزار ریال کی میشود یک ریال یکی دو هشتاد هزار دلار