کد خبر 442316

اقتصاد فرانسه با کرونا کوچکتر می‌شود

مرکز آمار فرانسه از احتمال ثبت رشد منفی ۲۰ درصدی اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم امسال خبر داد.

به گزارش رویترز، اقتصاد فرانسه در سه ماهه نخست امسال ۵.۸ درصد کوچک شده بود اما به نظر می رسد که شرایط برای دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو سخت‌تر از قبل خواهد شد، چراکه مرکز آمار این کشور در گزارش جدید خود هشدار داد به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی کسب  وکارها رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم امسال به منفی ۲۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به گفته این مرکز تا اواسط ماه می اقتصاد فرانسه با ۲۱ درصد کمتر از ظرفیت کامل خود در زمان قبل از بحران کرونا مشغول به فعالیت بوده است و در صورتی که محدودیت‌ها تا پایان سال باقی بمانند، این احتمال وجود دارد که رشد اقتصادی این کشور در سال جاری به منفی هشت درصد نیز سقوط کند.

نتایج نظرسنجی های صورت گرفته توسط مرکز آمار فرانسه نشان می دهد که در ماه می نیز سطح اطمینان مصرف کنندگان فرانسوی کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح خود از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون رسیده است. این مرکز همچنین نسبت به رسیدن نرخ بیکاری فرانسه به بالاترین سطح خود از زمان بحران مالی ۲۰۰۹ هشدار داده است.

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد فرانسه امسال حدود هشت درصد کوچک خواهد شد. دولت برای حمایت از بخش های مختلف و کاستن از تبعات اقتصادی شیوع کرونا ابتدا ۱۰۰ میلیارد یورو اعتبار تخصیص داد که کمی بعد این مبلغ به ۱۱۰ میلیارد یورو افزایش یافت. این میزان اعتبار معادل چهار درصد اندازه اقتصاد این کشور است.

از سوی دیگر کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است که با توجه به باقی ماندن احتمالی پیامدهای منفی ویروس کرونا روی سطح فعالیت‌های تجاری، رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو منطقه یورو احتمالا عددی بین منفی هشت تا منفی ۱۲ درصد خواهد بود.

به گفته لاگارد، احتمال تحقق سناریو خوش‌بینانه بعید است و اکنون احتمال تحقق سناریو بدبینانه بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری