کد خبر 439807

رشد اقتصادی همسایگان ایران منفی می‌شود

بانک توسعه و بازسازی اروپا، پیش بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای همسایه ایران را کاهش داد.

به گزارش رویترز، بانک توسعه و بازسازی اروپا در گزارشی به بررسی وضعیت اقتصاد کشورهای منطقه قفقاز با توجه شیوع کرونا پرداخته است و رشد هر سه کشور همسایه ایران در منطقه قفقاز منفی خواهد بود. این بانک برای گرجستان رشد اقتصادی منفی ۵.۵ درصدی را پیش بینی کرده اما انتظار می رود سال آینده این میزان به ۵.۵ درصد افزایش پیدا کند. رشد بخش خدمات و گردشگری احتمالا بیش از سایر بخش ها تحت تاثیر کرونا قرار خواهد گرفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، این بانک که در گزارش قبلی خود رشد ۴.۵ درصدی را برای اقتصاد گرجستان در سال جاری پیش بینی کرده بود با تدریجی خواندن روند احیای رشد اقتصادی این کشور گفته است که دست کم تا نیمه دوم سال جاری انتظار نمی رود فعالیت های اقتصادی در گرجستان خیلی تقویت شود.

از سوی دیگر اقتصاد ارمنستان نیز احتمالا تا پایان سال جاری ۳.۵ درصد نسبت به سال قبل خود کوچک تر خواهد شد که کاهش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی دلیل اصلی آن خواهد بود. با این حال انتظار می رود سال آینده اقتصاد این کشور نیز به مانند گرجستان ۵.۵ درصد رشد کند. به گفته این بانک اروپایی، کاهش بهای اقلام عمده صادرات این کشور نظیر مس و سایر محصولات معدنی در بازارهای جهانی اصلی ترین نقش را در کاهش رشد اقتصادی ارمنستان خواهد داشت. در گزارش قبلی رشد اقتصادی ۵ درصدی برای سال جاری در ارمنستان پیش بینی شده بود.

هم چنین دیگر کشور منطقه قفقاز یعنی آذربایجان نیز از پیامدهای شیوع کرونا در امان نخواهد بود و رشد اقتصادی منفی سه درصد برای این کشور در سال جاری پیش بینی شده است. با این حال انتظار می رود سال آینده رشد اقتصادی این کشور به مثبت سه درصد افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • گل آقا
  ۰ ۰

  حالا بااین تیتر کردن رشد اقتصادی ما مثبت شد ؟
  آخه تاکی میخواین با ضعیف کردن این و آن منفی های خودمان را پوشش دهیم ؟
  بس کنید این طرفندها همه نخ نما شده .
  همه شما را به چشم تنگی و بی جنبگی خواهند شناخت