کد خبر 438797

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

چقدر از تولید ناخالص داخلی کشورها بسته‌های محرک کرونا اختصاص داده شد؟/ پیشتازی ژاپن در کمک‌های مالی

در حال حاضر، بسیاری از کشورها بسته‌های محرک مالی را برای کمک به اقتصاد آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا در نظر گرفته‌اند و با اینکه ایالات متحده بیشترین میزان کمک مالی را در نظر گرفته، اما با مقایسه این محرک‌ها با میزان تولید ناخالص داخلی کشورها، تا کنون ژاپن بیشترین سهم را به این زمینه اختصاص داده است.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ تعطیلی در سراسر جهان چندین هفته است که ادامه دارد و روز به روز بیشتر باعث آشفتگی اوضاع اقتصادی می‌شود. به دنبال افزایش بیکاری در ایالات متحده به بیش از 33میلیون نفر، پیش‌بینی می‌شود رکود اقتصادی بدتر از دهه 1930 در این کشور ایجاد شود و همچنین اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتظار دارد تولید ناخالص داخلی کشور 7.4درصد در سال جاری سقوط کند.

وضعیت ایجاد شده، دولت‌ها را وارد بحران کرده و بسته‌های محرک مالی برای جلوگیری از سقوط فاجعه‌بار اقتصاد جهانی تعبیه شده‌اند. استاد اقتصاد در دانشگاه کلمبیا، Ceyhun Elgin، تعهد مالی سران برای مقابله با وضعیت بحرانی ایجاد شده به واسطه ویروس کرونا را در 166 کشور مورد بررسی قرار داده است.

در حالی که ایالات متحده تا کنون بزرگترین بسته حمایتی را نسبت به سایر کشورها، در سه مرحله متعهد شده (8.3میلیارد دلار، 192میلیارد دلار و 2.5تریلیون دلار)، اما این بررسی نشان می‌دهد که میزان تعهدات جهانی نسبت به بزرگی اقتصاد آنها متفاوت است.

گفتنی است که اقدامات ایالات متحده برای این وضعیت، 13درصد از تولید ناخالص داخلی آن را شامل می‌شود، و در واقع در این رتبه‌بندی، پس از ژاپن قرار دارد که بیش از 21درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در این زمینه اختصاص داده است.

همچنین، در اسپانیا و ایتالیا که به میزان چشمگیری تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفتند، این بسته محرک مالی به ترتیب 7.3 و 5.7 درصد از تولید ناخالص داخلی آنها را شامل می‌شود.

در نمودار ارائه شده، میزان تعهد مالی کشورها برای مقابله با ویروس کرونا در مقایسه با سهم تولید ناخالص داخلی آنها را مشاهده می‌کنید؛

8fccc689-824a-49ba-89de-31e20604543e

بیشتر بخوانید
ارسال نظر