کد خبر 437478

چه کشورهایی از دولت جدید عراق حمایت کردند؟

با گذشت چند ساعت از رای اعتماد پارلمان به نخست وزیر جدید عراق، همچنان جهان عرب و اغلب کشورهای اسلامی و منطقه در برابر این رویداد سکوت کرده و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا، کویت و ترکیه تاکنون مهمترین کشورهایی هستند که از دولت «مصطفی الکاظمی» اعلام حمایت کرده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در میان کشورهای اروپایی تاکنون فقط انگلیس از انتخاب الکاظمی و کابینه اش استقبال کرده و دیگر اروپاییان هنوز موضع روشنی در این باره اعلام نکرده اند.

کانادا به عنوان یکی از کشورهای آمریکای شمالی نیز از طریق سفیرش در بغداد از رای اعتماد پارلمان به دولت الکاظمی ابراز خرسندی کرده است.

در میان کشورهای همسایه و منطقه تاکنون جمهوری اسلامی ایران، کویت و ترکیه تشکیل دولت جدید عراق را تبریک گفته اند و سایر کشورهای منطقه و همسایه هنوز موضع روشنی در قبال رویداد مهم رای اعتماد پارلمان به دولت جدید عراق اتخاذ نکرده اند.

با وجود این سکوت منطقه ای و بین المللی، در مقابل در داخل عراق اکثریت جریان های سیاسی از این انتخاب ابراز خشنودی کرده اند، اما برخی احزاب و جریان ها و شخصیت ها همچنان نسبت به این حادثه موضع مخالف دارند.

فراکسیون «الوطنیه» (ایاد علاوی) همان طور که پیشتر گفته بود، با اعطای رای اعتماد پارلمان به کابینه الکاظمی، موضع اپوزیسیون را در برابر این دولت در پارلمان اتخاذ می کند.

فراکسیون دولت قانون (نوری المالکی) نیز شب گذشته (چهارشنبه) از شرکت در نشست رای اعتماد به دولت خودداری کرد.

برخی از جریان ها که موضع مخالف با دولت الکاظمی داشتند، بعد از اعطای رای اعتماد پارلمان به کابینه اش، در پیام ها و توییت هایی از این انتخاب استقبال کرده اند.

«جمال الکربولی» رییس حزب الحل (اهل سنت) که تا پیش از رای اعتماد، جزو مخالفان دولت الکاظمی بوده و گفت که در این کابینه شرکت نمی کند، امروز پنجشنبه در توییتی به او تبریک گفت.

برخی از کاربران مرتبط با میادین اعتراضی، همچنان موضع منفی در قبال کابینه الکاظمی داشته و تهدید کرده اند که از طریق اعتراضات خیابانی این دولت را همانند دولت «عادل عبدالمهدی» مجبور به استعفا می کنند.

مرجعیت عالی دینی عراق که از آغاز رایزنی های سیاسی در قبال تصدی مصطفی الکاظمی برای پست نخست وزیری، موضع بی طرف داشت، بعد از رای اعتماد پارلمان، همچنان بر این موضع بی طرفی ادامه داده و تاکنون هیچ واکنش روشنی به این انتخاب نداده است.

در عین حال ،‌دولت اقلیم کردستان عراق از رای اعتماد پارلمان به دولت الکاظمی استقبال کرده است. «نیچروان بارزانی» رییس اقلیم کردستان عراق در توییتی ابراز امیدواری کرده است که دولت الکاظمی در بهبود امنیت، ثبات و ارائه خدمات به شهروندان و بازگرداندن حقوق قانونی به اقلیم کردستان عراق موفق عمل کند.

مواضع بین المللی درباره دولت الکاظمی:

جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران از طریق وزیر امور خارجه و سفیرش در بغداد انتخاب الکاظمی و دولت وی را تبریک گفت.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه روز پنجشنبه در پیامی توییتری با تبریک تشکیل دولت جدید در عراق نوشت: «تشکیل دولت جدید در عراق را به نخست وزیر مصطفی الکاظمی، کابینه او، پارلمان عراق و مهمتر از همه مردم این کشور تبریک می گویم، ایران همیشه در کنار مردم عراق و دولت منتخب شان می ایستد.»

در همین چارچوب «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد به عنوان نخستین شخصیت سیاسی خارجی است که به الکاظمی تبریک گفت. وی در پیامی توییتری به الکاظمی به خاطر گرفتن رای اعتماد از پارلمان تبریک گفته است.

مسجدی بامداد پنجشنبه در توییتر نوشت: به جناب آقای مصطفی الکاظمی، وزرای وی و پارلمان عراق برای رای اعتماد به اکثریت کابینه تبریک می گویم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد برای دولت جدید در خدمت به مردم عراق آرزوی موفقیت کرد.

آمریکا

همانند جمهوری اسلامی ایران، آمریکا نیز از طریق وزیر امور خارجه  و سفارتخانه اش در بغداد، به دولت الکاظمی در گرفتن رای اعتماد از پارلمان تبریک گفت.

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر جدید عراق از تشکیل دولت این کشور استقبال و درباره چگونگی همکاری آینده تبادل نظر کرد.

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه با اعلام این خبر، افزود: پمپئو در تماس با مصطفی الکاظمی از دولت جدید عراق که مورد تایید مجلس نمایندگان عراق قرار گرفته، استقبال کرد.

وی ادامه داد: دو طرف درباره کار سخت پیش روی دولت عراق، اجرای اصلاحات، توجه به کووید-۱۹ و مبارزه با فساد تبادل نظر کردند.

همزمان با رویداد تایید و رای اعتماد کابینه الکاظمی از سوی پارلمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: در حمایت از دولت جدید عراق، آمریکا برای نشان دادن تمایل خود در کمک به فراهم کردن شرایط درست موفقیت، ۱۲۰ روز دیگر به معافیت واردات برق (از جمهوری اسلامی ایران) افزوده است.

سفارت آمریکا در بغداد نیز در بیانیه ای اعلام کرد که رای اعتماد پارلمان به نخست وزیر جدید و کابینه او را به ملت عراق تبریک می گوید.

کانادا

سفیر کانادا در بغداد نیز در پیامی از گرفتن رای اعتماد پارلمان به دولت مصطفی الکاظمی حمایت کرده است.

«اورلیک شانون» گفته است که این اتفاق (اعطای رای اعتماد پارلمان به دولت) اقدام مهمی در مقابله با چالش های بزرگی است که عراق با آن مواجه است.

وی خاطر نشان ساخته است که کانادا در انتظار همکاری مشترک با دولت جدید عراق است.

 انگلیس

سفیر انگلستان در بغداد نیز در توییتی ضمن تبریک به مصطفی الکاظمی در کسب رای اعتماد از پارلمان گفته که لندن برای غلبه بر ویروس کرونا، انجام اصلاحات اقتصادی و مبارزه با تروریسم، آماده همکاری با عراق است.

«استیون هیکی» افزود کانادا منتظر همکاری با دولت به منظور تقویت شراکت بین دو کشور است.

سازمان ملل متحد

نماینده سازمان ملل در عراق نیز در پیامی از رای اعتماد پارلمان به دولت الکاظمی استقبال کرده و گفته است که آماده همکاری با عراق برای مقابله با چالش ها است.

«جنین پلاسخارت» الکاظمی را به تکمیل کابینه اش تشویق کرده و افزوده است که با تکمیل کابینه، دولت عراق باید فوری برای حل چالش های امنیتی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بهداشتی رو به گسترش اقدام کند.

وی ادامه داده است: «دولت عراق، رویارویی های بزرگی در پیش دارد و نباید بیش از این وقت را از دست داد، بحران روبه رشد اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و پسرفت قیمت های نفت جزو اولویت ها هستند ولیکن نباید از چالش های دیگر که مدت ها به طول انجامیده اند، غافل ماند.»

به گفته وی، ارائه خدمات عمومی لازم، مبارزه با فساد و ارتقا حاکمیت بالنده و تحقق عدالت و بازخواست قانون شکنان دیگر چالش های پیش روی دولت عراق هستند.

پلاسخارت با بیان اینکه سازمان ملل آماده حمایت از دولت عراق در مقابله با این چالش ها است تاکید کرد: دولت باید دست به تغییرهای محسوس بزند زیرا چالش ها و فرصت ها بزرگ هستند و سازمان ملل آماده همکاری در تبیین فرصت ها و مقابله با چالش ها و همکاری مشترک با عراق با هدف ساخت آینده ای روشن و باثبات در این کشور است.

کویت

شیخ «نواف الاحمد» ولعیهد و «صباح الخالد» نخست وزیر کویت،‌ همسایه جنوبی عراق هم روز پنجشنبه در پیام های جداگانه به رئیس جمهوری و الکاظمی تشکیل دولت جدید این کشور را تبریک گفتند.

ولیعهد کویت در پیام خود به «برهم صالح» و الکاظمی ضمن آرزوی موفقیت برای عراق، از رای اعتماد پارلمان به کابینه جدید ابراز خرسندی کرد.

شیخ صباح الخالد نخست وزیر کویت نیز در پیام های ارسالی به برهم صالح و مصطفی الکاظمی تبریک صمیمانه خود را به مناسبت آغاز به کار دولت جدید عراق و کسب رای پارلمان اعلام کرد.

ترکیه

وزارت خارجه ترکیه نیز امروز در بیانیه ای برای نخست وزیر جدید عراق آرزوی موفقیت کرد.

در این بیانیه آمده است که ترکیه برای نخست وزیر جدید، مصطفی الکاظمی که مسئولیت حساسی را در این دوره دشوار برعهده گرفته  آرزوی موفقیت می کند.

وزارت خارجه ترکیه ابراز اطمینان کرده که دولت جدید عراق همه مؤلفه های قانونی و مردمی را به کار خواهد گرفت و اقدام هایی در پیش خواهد گرفت که به ثبات منطقه کمک می کند.

پارلمان های عرب

رییس پارلمان های کشورهای عربی نیز در پیامی گفته است که از تشکیل دولت الکاظمی در این شرایط حساس که عراق درگیر آن است، استقبال می کند.

«مشعل بن فهم السلمی» افزوده است که امنیت و ثبات عراق بخش جدایی ناپذیر امنیت منطقه ای کشورهای عربی است.

وی ابراز امیدواری کرده است که روابط رسمی و مردمی عراق با جهان عرب در همه زمینه توسعه پیدا کند.

مصطفی الکاظمی اوایل بامداد امروز پنجشنبه در جلسه ای جنجالی در پارلمان توانست برای کابینه پیشنهادی اش رای اعتماد بگیرد.

نمایندگان پارلمان از میان ۲۲ وزیر پیشنهادی به ۱۵ وزیر رای اعتماد دادند و از اعطای رای اعتماد به پنج وزیر دیگر خودداری کردند.

تصمیم گیری درباره وزارتخانه های نفت و امور خارجه به دلیل وجود اختلاف های سیاسی بین فراکسیون ها به زمان دیگری موکول شد.

دولت الکاظمی، هفتمین دولت از زمان سقوط رژیم صدام در بهار ۲۰۰۳ تاکنون به شمار می رود که از پارلمان رای اعتماد می گیرد.

این دولت ماموریت یکساله برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و تصویب بودجه ۲۰۲۰ و مدیریت عراق در برابر چالش های اقتصادی متاثر از کاهش شدید قیمت نفت و مشکلات بهداشتی کرونا دارد.

انتظار می رود به تدریج کشورهای دیگر جهان و منطقه، حمایت و پیام های تبریک برای دولت جدید عراق ارسال کنند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر