کد خبر 437401

سقوط آزاد در انتظار اقتصاد ترکیه

کمیسیون اروپا پیش‌بینی کرد اقتصاد ترکیه امسال ۵.۴ درصد کوچک شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصاد ترکیه پیش بینی کرد رشد اقتصادی امسال این کشور به منفی ۵.۴ درصد برسد اما در سال آینده مجددا به مدار مثبت بازگردد و رقم ۴.۴ درصد را ثبت کند. این نهاد اروپایی با هشدار نسبت به پیامدهای سنگین ویروس کرونا بر زنجیره ارزش جهانی گفته است، وابستگی اقتصاد ترکیه به صنایع حمل و نقل و گردشگری باعث خواهد شد اقتصاد این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، آسیب پذیری بیشتری در برابر پیامدهای ویروس کرونا داشته باشد.

از سوی دیگر با توجه به کاهش سریع و متوالی نرخ بهره در یک سال اخیر، بانک مرکزی ترکیه اکنون ابزارهای کمتری برای حمایت از بخش های مختلف اقتصادی در این کشور دارد و اشتباه در تصمیم گیری در خصوص نرخ بهره می تواند عواقب ارزی و تورمی زیادی برای ترکیه داشته باشد.

کمیسیون اروپا با پیش بینی کاهش ۲.۱ درصدی مصارف شخصی در ترکیه گفته است انتظار می رود با افزایش مخارج دولتی، میزان مصارف دولت امسال چهار درصد بیشتر شود. این کمیسیون هم چنین نرخ بیکاری ترکیه در سال جاری را ۱۶.۹ درصد پیش بینی کرده است که در صورت تحقق، ۳.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در سال گذشته خواهد بود.

با این حال انتظار می رود نرخ تورم امسال روی ریل نزولی باقی بماند و از ۱۵.۵ درصد در سال قبل به ۱۱.۴ درصد برسد. پیش بینی می شود در سال آینده نرخ تورم ترکیه مجددا افزایشی شده و به ۱۱.۷ درصد برسد.

تحت تاثیر شیوع کرونا و کاهش تقاضا در سطح جهان، انتظار می رود میزان صادرات ترکیه در مقایسه با سال قبل یک چهارم کمتر شود با این حال کمیسیون اروپا گفته است کاهش شدید بهای سبد انرژی در بازارهای جهانی می تواند برای ترکیه خبر خوبی محسوب شود و جلوی منفی شدن بیش از حد تراز تجاری این کشور را بگیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر