{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 434642

بانک جهانی پیش بینی کرد شمار شاغلین خارجی در کشورهای مختلف کاهش شدیدی پیدا کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد که با توجه به شیوع گسترده کرونا در جهان و تداوم تعطیلی کسب وکارها، بحران بازارکار باعث کاهش تمایل کارفرمایان به استخدام نیروهای مهارج خارجی خواهد شد تا جایی که ممکن است شمار شاغلین خارجی در سطح جهان نسبت به سال قبل با ریزش ۲۰ درصدی مواجه شود.

انتظار می رود بسیاری از شاغلین خارجی نیز با کاهش محسوس دستمزدهای خود مواجه شوند که این مساله به نوبه خود می تواند جریان ورودی ارزی به کشورهای مبدا مهاجرفرست را نیز کاهش دهد. شمار کراگران خارجی از کشورهای آسیای مرکزی و اروپا با کاهش ۲۷.۵ درصدی رکورددار خواهد بود و پس از آن نیز کارکنان آفریقایی با کاهش ۲۳.۱ درصدی و جنوب آسیا با ۲۲.۱ درصد قرار دارند.

به گفته بانک جهانی، از آنجا که خانواده بسیاری از شاغلین خارجی به پولی که از طریق کار کردن در کشورهای مقصد به دست می آید وابستگی زیادی دارند، بحران کرونا و بیکاری آن ها می‌تواند باعث پیدایش موج جدیدی از فقر به ویژه در کشورهای کم درآمد شود. به عنوان مثال حدود نیمی از ساکنان شهر " جویاباج" در گواتمالا برای امرار معاش، کاملا وابسته به پولی هستند که بستگانشان از خارج برایشان می فرستند.

سال گذشته مهاجران شغلی حدود نیم تریلیون دلار پول بعه کشورهای خود فرستاده بودند که یک رکورد محسوب می شد با این حال بانک جهانی پیش بینی می کند این رقم امسال حدود ۳۵ درصد در مقایسه با سال قبل کاهش پیدا کند.

بانک جهانی از دولت ها و شرکت های بزرگ در سراسر جهان خواسته است تا حمایت شغلی و مالی بیشتری از مهاجران خارجی به عمل آورند چرا که این قشر یکی از آسیب پذیرترین اقشار در برابر پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا به شمار می رود.

تاکنون ویروس کرونا جان بیش از ۲۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری