کد خبر 433372

دستاوردهای چشمگیر رهبران زن دنیا در مقابله و مهار کرونا

چندین رهبر زن در سراسر جهان در این مدت به عنوان صداهای منطقی در واکنش به پاندمی ویروس کرونا شناخته شده‌ و به خاطر پیام‌رسانی موثر و عملکرد قاطع‌شان مورد تحسین قرار گرفته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، این ویژگی‌ها در تقابل آشکار با عملکرد برخی از شناخته‌شده‌ترین مردان سیاستمدار قرار دارد که به خاطر لغزش‌های اولیه که منجر به گسترش شیوع ویروس شد مورد انتقاد واقع شده‌اند. وقتی صحبت از نجات‌دادن جان آدم‌ها و پایین‌آوردن منحنی (شیوع) به میان می‌آید شمار اندکی از رهبران جهان هستند که به اندازه جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند که در اکتبر سال 2017 به این سمت رسید، نظرات مثبت فراوانی را به خود جلب کرده باشد.» این بخشی از گزارشی است که دو روز پیش در واشنگتن‌پست منتشر شد؛ گزارشی که در آن به صورت ویژه به وضعیت کشورهایی پرداخته است که با رهبری زنان توانسته‌اند نتایج بسیار موفقی در برخورد و کنترل بیماری در کشورشان داشته باشند: نیوزیلند، نروژ، ایسلند. نشریه آتلانتیک، آلمان را هم به این فهرست می‌افزاید: «آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان علم را با آغوش باز می‌پذیرد، ژاییر بولسونارو آن را پس می‌زند. گزارش‌های روزانه دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا به نمایش‌های سیرک می‌ماند و از سوی دیگر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند کلا هیچ گزارش منظمی ارایه نمی‌دهد؛ آن هم در شرایطی که 1.3 میلیارد نفر را در خانه نشانده است.»

حالا که مدت‌ها است قطعیت همه‌گیری جهانی یک بیماری، جان‌های بسیاری را گرفته، سیستم بهداشت و درمان کشورها را به نقطه جوش خود رسانده، معادلات ارتباطی کشورها را با یکدیگر دچار تغییر کرده و با خانه‌نشینی‌ها و تعطیلی‌های گسترده دارد اقتصاد جهانی و موضوع کسب‌وکار را با یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تاریخ مواجه می‌کند، دیگر بر همه مشخص شده که شیوع کرونا در واقع آزمون بزرگی است برای سنجش رهبران سیاسی در تمام دنیا. این همان نقطه‌ای است که سبب شده تا قدرت زنانه بخشی از این زنان بیش از هر زمان دیگری خودش را نشان دهد.

جاسیندا آردرن: هنر ارتباط

جاسیندا آردرن نخست‌وزیر 39 ساله نیوزیلند شیوه منحصربه‌فرد خودش را در رهبری دارد و به قول نشریه آتلانتیک که گزارش کاملی در مورد درخشش او در زمینه مدیریت بحران در زمان کرونا منتشر کرده است، پیام‌هایش واضح و محکم هستند و در عین حال قدرت آرام‌بخشی دارند که سبب می‌شود نه فقط در سطح احساسی با مردم کشور ارتباط برقرار کند بلکه عملکرد اجرایی بسیار درستی هم داشته باشد. یکی از نکاتی که در همان ابتدای گزارش در مورد خانم نخست‌وزیر آمده است رشته تحصیلی او است؛ فارغ‌التحصیل رشته ارتباطات که به‌خوبی توانسته توانایی خود را در ارتباط برقرار کردن با مردم کشورش ثابت کند. هلن کلارک که از سال 1999 تا 2008 نخست‌وزیر این کشور بود در مورد آردرن به آتلانتیک گفته است: «حس مردم این است که او برای‌شان موعظه نمی‌کند بلکه در کنارشان ایستاده است. حتی ممکن است با خودشان فکر کنند: من دقیقا متوجه نشدم که چرا دولت این کار را کرد اما می‌دانم که او هوای‌مان را دارد. به خاطر همین همدلی است که سطح بالایی از اعتماد به او وجود دارد.»

آردرن پس از نخست‌وزیر نروژ دومین سیاستمداری بود که برای کودکان کشورش کنفرانس خبری اختصاصی ترتیب داد تا به سوالات و دغدغه‌های آنها پاسخ دهد. اقدام او در به رسمیت شناختن کودکان نیوزیلند حتی روی اهالی رسانه این کشور هم تاثیر داشت؛ به نحوی که در کنفرانس خبری رسمی خانم نخست‌وزیر که پیش از عید پاک یا ایستر برگزار شده بود، یکی از خبرنگاران از او پرسید که بچه‌ها می‌خواهند بدانند تکلیف خرگوش ایستر و تخم‌مرغ‌های رنگی که هر سال در جایی برای آنها پنهان می‌کنند چه می‌شود. پاسخ او بازتاب گسترده‌ای در خبرها داشت. آردرن اعلام کرد که هم خرگوش ایستر و هم پری دندان که با افتادن هر دندان شیری بچه‌ها برای آنها جایزه‌ای زیر بالش‌شان می‌گذارند، از جمله مشاغل ضروری کشور درنظر گرفته می‌شوند و از والدین خواست که با کشیدن تخم‌‌مرغ‌های رنگی و گذاشتن آنها در حیاط‌ها خانه‌ها به بچه‌های محله‌های خود کمک کنند تا بتوانند با حفظ فاصله اجتماعی عید پاک را جشن بگیرند. او به صورت مرتبط هم از طریق لایو فیسبوک و از خانه‌اش با مردم صحبت می‌کند و هم کنفرانس‌های رسمی خبری دارد تا به صورت مداوم در مورد وضعیت قرنطینه، اقتصاد، کنترل بیماری و غیره به خبرنگاران پاسخ دهد. موقعیت تقریبا ایزوله نیوزیلند در نیمکره جنوبی به این کشور این شانس را داده است تا به هیچ عنوان با ازدحام بیمارستانی روبه‌رو نشود و با این وجود دولت این کشور با جدیت روی فاصله‌گذاری اجتماعی و ماندن در آنها تبلیغ کرده است.

آنگلا مرکل: در ستایش منطق

در اوج روزهایی که شیوع بیماری در سایر نقاط دنیا به جز چین قطعی شد، در روزهایی که آلوده شدن گسترده ایتالیا به ویروس و آغاز ترس و هراس در اروپا سبب آشفتگی بسیاری شده بود و بسیاری از دولت‌ها تلاش داشتند یا میزان شیوع را انکار کنند یا راهی برای آرام کردن مردم پیدا کنند، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نخستین سیاستمدار مطرحی بود که با صداقتی کوبنده با مردم کشورش صحبت کرد و از احتمال درگیری 70 درصد جمعیت آلمان با این بیماری گفت. این گفته او در آن روزها نه فقط برای آلمان بلکه برای بسیاری از کشورها روشن کرد که وضعیت اپیدمی کاملا جدی است. از روز دوشنبه همین هفته، وضعیت شیوع بیماری در آلمان تا آنجا تحت کنترل درآمده که دولت این کشور اعلام کرد به صورت گام‌به‌گام اجازه آغاز به کار برخی مشاغل را صادر می‌کند. گام‌های بسیار حساب شده و با اعلام ریز به ریز مشاغلی که می‌توانند کرکره‌ها را بالا بکشند: دوچرخه‌فروشی، کتاب‌فروشی، خدمات تحویل خودرو و خرده‌فروشی‌های بسیار کوچک.

منطق و روراستی مرکل در بیان وقایع و واقعیت‌هایی که مردم آلمان قرار است با آن روبه‌رو شوند سبب شده تا نشریه آتلانتیک به او لقب «دانشمند در قدرت» را بدهد. یکی از رهبران سیاسی که پیش‌تر شاید به خاطر منطق خشک و دور از احساسات و محتاطش مورد نقد قرار داشت حالا دارد نتیجه عمل براساس منطق را می‌بیند: «مرکل حالا به چندین مزیتی که در اختیار دارد دلخوش است: شبکه‌ای قابل اعتماد و منظم از متخصصان علوم پزشکی که در سراسر آلمان توزیع شده‌اند، اعتماد عمومی که برای کسب آن تلاش بسیار کرده است و این واقعیت غیرقابل انکار که به یک‌باره شیوه رهبری استوار و منطقی دوباره مد شده است. با 30 سال سابقه سیاسی و رویارویی با بحرانی که بیش از هر چیز آرامش و تفکر منطقی می‌طلبد، مرکل حالا در اوج قرار دارد و مدل مدیریت فروتنانه و قابل اعتماد یک دانشمند را در کار نشان می‌دهد.» تاکید بر دانشمند بودن او و تکیه‌اش بر علم از اینجا نشأت می‌گیرد که او پیش از اینکه سیاستمدار باشد، در زمین علم بازی می‌کرد. دیوار برلین که فروریخت او دکترایش را در رشته شیمی کوانتوم گرفته بود و به عنوان دانشمند محقق مشغول بود. اینکه پس از اتحاد دوباره آلمان غربی و شرقی چه شد که او حوزه علم را با شغل خوب و ثابتی که داشت ترک کرد تا وارد دنیای سیاست شود یکی از موضوعاتی است که او هیچ‌وقت در موردش صحبت نکرده. اما حالا، همین سبقه قابل احترامش در علم است که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته که می‌گویند توانسته است با حفظ تعادل میان سیاست و علم کشورش را در میانه بحران عبور دهد. برای مرکل که تا پیش از شیوع کرونا در میان افکار عمومی تبدیل به چهره‌ای محافظه‌کار شده بود، کرونا فرصتی بود تا بتواند قدرت این محافظه‌کاری را همزمان با ظاهر شدن بر صفحه تلویزیون و خطاب قرار دادن مردم نشان دهد. می‌گویند این صحبت‌ها که داشت وضعیت کشور را با بحران پس از جنگ جهانی دوم مقایسه می‌کرد یکی از موارد نادری بود که مردم توانستند مرکلی را ببینند که دارد در مورد اهمیت ایستادن‌شان کنار یکدیگر و غلبه‌شان بر این بحران تازه صحبت می‌کند.

نروژ، نیوزیلند و آلمان تنها سه نمونه از کشورهایی هستند که به رهبری زنان توانسته‌اند تا اینجا کارنامه بهتری در نحوه کنترل بیماری از خود به جا بگذارند. ایسلند به رهبری کارترین یاکوبسیدوتیر تبدیل شد به موردی استثنایی، کشوری که از تمامی شهروندان خودش تست کرونا گرفت، فارغ از نشان دادن یا ندادن علایم بیماری هر فردی می‌توانست این تست را انجام دهد. این کار نه تنها در غربالگری موثر بود بلکه سبب شد دنیا متوجه شود که موضوع ناقلان بدون علامت تا چه اندازه جدی است. تایوان، فنلاند و دانمارک هم حالا توانسته‌اند با نتایج قابل توجهی در کنترل بیماری نظر رسانه‌ها را به خود جلب کنند. تمام این کشورها در داشتن زنان قدرتمندی در سیاست و دولت خود باهم مشترکند و اگر قرار باشد زندگی، سیاست و اقتصاد دنیا به آن‌گونه‌ای که می‌شناختیم پس از بحران کرونا دستخوش تغییر شود، بی‌شک میزان و سطح حضور زنان در قدرت یکی از این تغییرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر