کد خبر 431884

راهیابی دیپلمات فراری کره‌شمالی به پارلمان کره‌جنوبی

یک دیپلمات ارشد و سابق کره‌شمالی امروز (پنج‌شنبه) یک کرسی پارلمانی در انتخابات کره‌جنوبی به دست آورد و اولین فراری از کشورش شد که مستقیما با آرای شهروندان کره‌جنوبی انتخاب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تائه یونگ هو که سابقا معاون سفیر پیونگ‌یانگ در لندن بود سال ۲۰۱۶ به کره‌جنوبی گریخت، پس از آنکه پیروزی او تایید شد، با ریختن اشک سرود ملی کره‌جنوبی را خواند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تائه یونگ هو از حزب محافظه‌کار و اصلی اپوزیسیون موسوم به حزب آینده متحد نامزد شده بود و از حوزه «گانگنام» توانست ۵۸.۴ درصد رای به دست آورد. او پس از پیروزی گفت: امروز روز ویژه‌ای است، نه فقط برای من، بلکه برای تاریخ کره‌.

این مقام فراری از زمان خروج، به منتقد سرسخت پیونگ‌یانگ و کیم جونگ اون تبدیل شد و خود را نزدیک به سیاست‌های مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی یافت.

حزب دموکراتیک مون از زمان ظهور دموکراسی در ۱۹۸۷ بیشترین اکثریت مطلق را در مجلس ملی کره‌جنوبی با مشارکت ۶۶.۲ درصد به دست آورده است که بالاترین میزان در یک انتخابات پارلمانی برای ۲۸ سال باقی ماند.

تائه گفت، پیروزی او امیدی برای مردم کره‌شمالی و نخبگان است و ماهیت واقعی دموکراسی آزاد کره‌جنوبی را نشان می‌دهد. او گفت انتخاب او می‌تواند پنجره‌ای باشد که کره‌شمالی "درک کند یک انتخابات آزاد و دموکراتیک به چه سبک" اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری