کد خبر 429094

از نفرت از ویروس تا نفرت از یک ملت

«نفرت» واژه ای آشنا برای همه مردم جهان است. از نخستین روزهایی که بشر توانست با استفاده از ابزار ابتدایی نقش هایی را بر دیوارهای غارها بکشد، این حس وجود داشته است و می توان آنها را در این نقاشی‌ها مشاهده کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اما این واژه در سال‌های اخیر کاربردی فراتر یافته است. رفتارهای اسلام ستیزانه، رفتارهای ضد سیاهان و مهاجرستیزی‌ها همه ریشه در حس نفرت دارند؛ حسی که گاه باعث می شود مردم عادی مشابه تروریست ها، دست به ترور شخصیتی انسان هایی از یک نژاد و یا مذهب بزنند. کووید 19 نیز باعث نفرت از نوعی جدید شده است: نفرت از آسیایی تبارها.

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، یکی از این آسیایی تبارها «جیگ» است؛ جوانی 26 ساله و اهل شانگهای که از یک ماه پیش شروع به انتشار ویدئوی خاطرات روزانه خود در شبکه های اجتماعی درباره شیوع ویروس کووید 19 کرده است. هدف او نمایش زندگی در زادگاهش در زمان اوج شیوع این ویروس در چین بود. اولین ویدئوی او را بیش از 60 هزار نفر در فیس‌بوک دیدند و برای او پیام‌های تشکرآمیز گذاشتند و حمایت خود را از او  اعلام کردند. اما ماجرا در پست‌های بعدی عوض شد و او شاهد سوءرفتارهایی از سوی برخی کاربران بود. او هر روز پیام‌هایی را می دید که در آنها آسیایی ها مسخره می شدند و با بدترین الحان چین را مسئول وضعیت جهان می دانستند. «جیگ» می  گوید: «هیچ وقت انتظار این پست ها را نداشتم. الان به آنها عادت کرده ام اما خب... نژادپرستی اصلاً خوب نیست.»

این فقط «جیگ» نیست که در معرض چنین مسأله ای قرار گرفته است. در هفته های گذشته بارها گزارش های زیادی منتشر شد که از برخوردهای نژادپرستانه در خیابان‌های استرالیا، هند و بریتانیا علیه آسیایی ها خبر می دادند. در ایالات متحده  نیز انجمن «گزارش‌های حرکات ناشی از نفرت» می گوید از زمان تأسیس این انجمن در اواخر ماه مارس بیش از هزار و 100 مورد آزار و اذیت ضدآسیایی را ثبت کرده است. در شبکه های اجتماعی، میزان سوءاستفاده آشکارتر و بیشتر از این هم هست.

شبکه الجزیره اخیراً تحقیقی روی بیش از 10 هزار پست توئیتری انجام داده که در آنها از عبارت «کونگ فلو» استفاده شده بود. این عبارت، عبارتی است که یکی از مقام های کاخ سفید بیان کرده و تلاش کرده بود با استفاده از آن  چین را متهم به انتشار ویروس کرونا کند. اغلب این پست ها حاوی توهین هایی نسبت به چینی ها بود.

در شبکه اجتماعی تیک تاک هم سری پست هایی با عنوان «چین_کرونا ویروس» مشخص شده بودند که حاوی فیلم هایی ضد مردم چین و فرهنگشان بودند. برخی از فیلم ها به شکل ظریفی از این طرز نژادپرستی ابراز تأسف می کردند. اما برخی دیگر ساکت ننشسته و تلاش می کردند این وضعیت را تغییر دهند و آشکارا رئیس جمهوری امریکا را هدف می گرفتند و توضیح می دادند که چرا او ویروس کووید 19 را ویروس چینی نامیده است.

نفرت از آسیایی تبارها در اینستاگرام هم قابل مشاهده است. مطابق تحقیقات الجزیره 72 هزار پست اینستاگرامی با هشتگ  #WuhanVirus و 10 هزار پست با هشتگ #KungFlu وجود دارد که همگی نژادپرستانه هستند. این در حالی است که اگرچه اولین موارد ویروس کرونا در ووهان چین گزارش شد اما سازمان بهداشت جهانی تعمداً از نام کووید 19 استفاده می کند تا باعث کوچکترین توهینی به هیچ گروه قومی یا ملیتی نشود.

در همین ارتباط سخنگوی شرکت فیس‌بوک می گوید: نژاد پرستی و رفتار ناهنجار در فیس‌بوک یا اینستاگرام مورد تأیید نیست و به همین دلیل هرگاه متوجه آنها شویم، آنها را حذف می کنیم و کسانی را که مرتباً دستورالعمل های ما را نادیده بگیرند، به کل حذف می کنیم. حتی از مردم خواسته ایم مواردی از این دست را گزارش دهند.

توئیتر نیز اعلام کرده است که همین سیاست را در پیش گرفته اما معتقد است مبارزه با این گونه رفتارها یک همت جهانی را طلب می کند. در این میان فقط شبکه تیک تاک پاسخی برای وجود چنین پست هایی در این شبکه نداشت.

این یافته ها تأکید می کنند که آنچه در رسانه های اجتماعی ظاهر می‌شود، اغلب بازتابی از آن چیزی است که در دنیای واقعی اتفاق می افتد. با این حال ، سیاستمداران و فعالان به الجزیره گفتند که اعتقاد دارند هنوز پلتفرم‌های بیشتری برای مقابله با نژادپرستی آنلاین وجود دارد.

سارا اوئن ، عضو پارلمان بریتانیا در همین ارتباط می گوید: « بسیاری از سایت های رسانه های اجتماعی در گذشته به طور کافی با نژادپرستی و یا هر نوع سوءاستفاده ای برخورد نکرده اند.» او که خود یک انگلیسی چینی است، تأکید می کند: «بعد از انتشار ویروس کرونا، ما هدف اتهاماتی نظیر اینکه همه ما چیزهای عجیب و غریب می خوریم، بودیم. اما واقعیت این است که نباید ویروس را به یک قومیت نسبت داد.» این همان چیزی است که رئیس جمهوری امریکا نادیده گرفت و ویروس را ویروس چینی نامید. «جینگ» ، وبلاگ نویس چینی می گوید  از زمانی که ترامپ از این اصطلاح استفاده کرد، بیشتر شاهد توهین ها در شبکه های اجتماعی هستیم.

نخست وزیر اسپانیا با خواندن شعر «بنی‌ آدم اعضای یک پیکرند» از سعدی:

 قدرت ما جایی است که روی کمک یکدیگر حساب کنیم

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا که کشورش در هفته های اخیر خود را در اتحادیه اروپا در تنهایی مطلق احساس می کند و انتظار کمکی را که از شرکای اروپایی اش داشت، برآورده نشده دید، با خواندن شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» از «سعدی شیرازی»، شاعر ایرانی، از قدرت جهانی برای مقابله با مشکلات گفت و خواهان اتحاد جامعه جهانی در مقابل ویروس کرونا شد. وی تأکید کرد که این شعر نتیجه می‌گیرد که اگر درد دیگران بر روی شما اثر نگذارد، سزاوار نیستید که خود را انسان بنامید. کل بشریت امروز یک بدن واحد است که از سوی این بیماری مورد تهدید قرار گرفته است. این شعر «سعدی شیرازی» بر ورودی سازمان ملل نیز حک شده است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت اسپانیا، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور تا ظهر دیروز به بیش از 130 هزار نفر رسید و بیش از 12 هزار نفر هم در این کشور جان خود را بخاطر این بیماری از دست دادند.  این کشور پس از ایتالیا همچنان رتبه دوم مرگ و میر جهانی مبتلایان به کرونا را دارد. این در حالی است که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا ظهر دیروز بیش از یک میلیون 213 هزار نفر اعلام شده و آمار قربانیان جهانی نیز بیش از 65 هزار نفر بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۷ ۱

    ما ایرانی ها هم از ته قلب از چینی ها متنفریم !!! نه فقط بخاطر کرونا ! بخاطر 4 دهه گروگانگیری اقتصاد ایران توسط چین ! بخاطر خیانت های پیاپی و مستمر چین در عرصه سیاست به ایران و دست آخر سراسر وجود ما آکنده از نفرت است بخاطر ویروس چینی !!

  • ناشناس
    ۳ ۱

    چین دنیا رو آلوده به ویروس کرد. انتظار دارید مردم دنیا تشکر کنن ازشون. الان در چین ویروس کنترل شده و در کشور ما همچنان این مردم رنج دیده باید با ویروس زندگی کنن!