کد خبر 426202

سازمان جهانی بهداشت: روی ۲۰واکسن کرونا کار می‌کنیم

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که این نهاد بین‌المللی و دانشمندانی از سراسر دنیا در حال کار روی دستکم ۲۰واکسن مختلف کرونا هستند که برخی از این واکسن‌ها در مرحله آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «ماریا فان کرخوو» رییس بخش «برنامه اضطراری» سازمان جهانی بهداشت در کنفرانسی خبری در ژنو سوئیس گفت: شتاب این روند واقعا شگفت‌انگیز است، هم از لحاظ کارهایی که توانسته‌ایم، انجام دهیم و هم بخاطر کاری که با «مرس» و «سارس» شروع شد و بر اساس آن ادامه دادیم.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت گفتند تا قرار گرفتن واکسن‌ها در دسترس عموم راه طولانی در پیش است. 

دانشمندان می‌گویند برای ساختن واکسن‌های موثر باید آزمایش‌های بالینی انجام شده و این آزمایش‌ها تاییدیه دریافت کند. این روند ممکن است ۱۸ ماه به طول انجامد.

دکتر «مایک رایان» مدیر اجرایی بخش برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت نیز در این کنفرانس خبری بر لزوم انجام آزمایش‌های بالینی تاکید کرد و گفت: باید در تولید هر گونه محصولی که قرار است به بخش زیادی از مردم دنیا تزریق کنیم، محتاط باشیم. 

وی افزود، تنها یک چیز خطرناک‌تر از یک ویروس بد وجود دارد و «آن واکسن بد است.»

رایان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه آمار بالای مبتلایان به کرونا سیستم‌های بهداشتی در دنیا را تحت فشار قرار داده است، افزود: این سیستم‌های تحت فشار در حال فروپاشی هستند.

شمار مبتلایان به کرونا در دنیا به ۲۷۴ هزار و ۸۰ نفر رسیده است که ۱۱ هزار و ۳۵۲ نفر جان خود را از دست داده و ۹۰ هزار و ۶۲۲ تن نیز بهبود یافته‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر