{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 422991

یک مقام بلندپایه سوییسی اعلام کرد یک کانال سوییسی برای صادرات غذا و دارو به ایران آماده شروع فعالیت است و ده‌ها شرکت مایلند در آن مشارکت کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، هدف سازوکار تجارت بشردوستانه سوییس (SHTA) تضمین یک کانال مطمئن با یک بانک سوییسی برای صادرکنندگان سوییسی و شرکتهای بازرگانی در بخشهای دارویی، پزشکی و مواد غذایی است که پرداخت پول صادرات به ایران را ضمانت می کند.

این سازوکار پس از این که آمریکا از برجام خارج شد و ایران را در سال ۲۰۱۸ هدف تحریم قرار دارد و پیش از این که ویروس کرونا در ایران سرایت کند، در دست راه اندازی بود.

این کانال پس از انجام یک قرارداد آزمایشی در ژانویه، ماه گذشته راه اندازی شد. در قرارداد مذکور بانک سوییسی BCP و شرکت داروسازی نوارتیس برای صادرات داروهای سرطان و پیوند اعضای بدن به ارزش ۲.۳ میلیون یورو معادل ۲.۶ میلیارد دلار مشارکت داشتند.

ماری گابریل ایناشین فلایش، مدیر دبیرخانه آژانس اموراقتصادی سوییس که بر این برنامه نظارت دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ شرکت هستند که از این کانال صادرات استقبال کرده اند و تصور می کنیم تعدادشان افزایش پیدا کند. وی از این شرکتها نام نبرد.

این مقام سوییسی در مصاحبه با شبکه SRF با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران، گفت: اگر ما بتوانیم حمایتی فراهم کرده و اطمینان حاصل کنیم که صادرات به ایران انجام می‌گیرد، کمک خوبی کرده‌ایم.

غذا، دارو و سایر اقلام بشردوستانه از تحریمهای آمریکا معاف هستند اما اقدامات خصمانه واشنگتن که از فروش نفت تا کشتیرانی و امور بانکی را هدف گرفته‌اند، مانع از همکاری بسیاری از بانکهای خارجی با ایران شده است.

بر اساس گزارش رویترز، در این پروژه سوییسی صادرکنندگان و بانکها به دولت درباره فعالیتهای تجاری و شرکای خود در ایران اطلاعات می دهند و سوییس این اطلاعات را با وزارت خزانه داری آمریکا بررسی می کند تا تایید آنها را برای انجام قراردادها دریافت کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری