{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 421162

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازده کالا به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۷ سقوط کرد، این سقوط که بر مبنای وحشت ناشی از گسترش شیوع ویروس کرونا شگل گرفته، با سرعت بسیاری موجب افزایش تقاضا برای مواد اولیه، سوخت و مواد غذایی در جهان شده است.

اقتصاد آنلایناکرم شعبانی؛ به گزارش بلومبرگ نیوز، شاخص کامودیتی بلومبرگ پیشتر از این به دلیل وقوع اتفاقات ناگهانی همچون افزایش منابع و جنگ تجاری در سطح پایین‌تر از سطح فعلی هم قرار گرفته بود، اما اکنون گسترش شیوع ویروس کرونا موجب تشدید روند نزولی شده است. درجه نزولی روز جمعه برای پنجمین بار به سطح پایین‌تر رسید و با کاهش 6.6 درصدی افت شدید هفتگی بدترین عملکرد خود را از سپتامبر 2011 به ثبت رساند.

04

(تقلای مواد خام) نزدیک شدن بازده کالا به پایین‌ترین سطح سه دهه گذشته

در شرایطی که شاخص کامودیتی‌ها در اواسط بحران سال 2008 کاهش چشمگیرتری را به ثبت رسانده بود اما شواهد بیانگر آن است که شیوع ویروس کرونا باعث پایین کشیدن شاخص حتی به سطوح پایین‌تر خواهد شد.

تقریبا هیچ یک از کامودیتی‌ها از این جریان در امان نبوده‌اند، به طوری که برای نخستین بار از دسامبر سال 2018 قیمت نفت خام برنت به کمتر از 50 دلار در هر بشکه رسید، حبوبات هم برای دومین بار طی یک ماه گذشته با کاهش قیمت روبرو شدند و حتی طلا که پیش از این به عنوان یک پناهگاه امن شناخته می‌شد، از ضربه‌های ناشی از کرونا در امان نماند.

هیچ نشانه‌ای از کاهش شیوع این ویروس وجود ندارد به دلیل آنکه ویروس همچنان در حال گسترش است، و با سرعت بیشتری در خارج از چین نسبت به داخل چین شیوع یافته است. اتاق‌های بازرگانی کالاهای اساسی مانع از سفر کارکنان خود به کشورهای خارجی می‌شوند، چنان که چندین رویداد صنعت نفت در هفته گذشته در جهان لغو شد. ترس از ناآرامی‌های اقتصادی موجب وحشت بازار شده و در لیست خسارت‌ها، ایالات متحده در رده هفتم بیشترین ضرر دیدگان قرار گرفته است.

کارستن فریش تحلیل‌گر کالا در کامرز بانک ای جی Commerzbank AG در این باره عنوان می‌کند: با ایجاد اختلال در زندگی عادی افراد، فشار به بازار تقاضا وارد می‌شود. به نظر می‌رسد حتی طلا که تاکنون به عنوان پناهگاهی امن در این شرایط شناخته می‌شد از این امر مصون نمانده است.

انرژی

نماد نفت و گاز وست تگزاس در ایالات متحده در هفته گذشته سقوط 17 درصدی داشت که این بیشترین میزان از دسامبر سال 2008 تاکنون است. معاملات آتی با قیمت 47.11 دلار در هر بشکه در روز جمعه به ثبت می‌رسید.

نفت خام برنت برای تحویل در ماه مه در لندن پیش از نشست مهم آتی وین بین اوپک و متحدانش در مورد تمدید معاملات فعلی به حداقل 49.19 دلار در هر بشکه رسید. عربستان سعودی از سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش خواسته است که با کاهش تولید جمعی 1 میلیون بشکه در روز موافقت کنند. همچنین معاملات آتی گاز طبیعی با کاهش 3.5 درصدی به پایین‌ترین سطح چهار ساله خود رسیده است.

فلزات

هر اونس طلا با افت 4.5 درصدی به 1571.51 دلار در هر اونس رسید و نمودار طلا با ثبت سقوط هفتگی بسته شد. بانک استاندارد چارترد در این زمینه تحلیل کرد: کاهش شمش ممکن است توسط سرمایه گذارانی که فروش را برای حاشیه سود در پیش می‌گیرند انجام شده باشد؛ اگرچه چشم انداز این کاهش قیمت در بلند مدت مثبت است اما به نظر می‌رسد کاهش نرخ بهره در بانک فدرال رزرو از تاثیر آن بکاهد.

فلزات پایه هم با کاهش قیمت روی و آلومینیوم به کمترین قیمت خود در طول سه سال گذشته رسیده‌اند.

مس در بورس فلزات لندن با کاهش 1.5 درصدی به 5 هزار و 333 دلار در هر تن رسید و بر مبنای کاهش تقاضا، میزان ذخایر موجود در چین به بالاترین سطح در طول سه سال گذشته رسید.

سهام شرکت‌های معدنی در سایه شرایط ایجاد شده به رکود رسید. شاخص جهانی معدن بلومبرگ شدیدترین میزان ریزش سهام را از سال 2016 به ثبت رسانده و سهام بزرگترین شرکت‌های معدنی از جمله ریوتینتو، بی اچ پی و گلنکور همگی با کاهش روبرو شده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری