کد خبر 418506

کرملین: مقدمات نشست ایران-روسیه-ترکیه درباره سوریه در دست اجرا است

سخنگوی کرملین ضمن تأیید اینکه مقدمات نشست سه‌ جانبه ایران-ترکیه و روسیه درباره سوریه در حال فراهم شدن است، گفت که هنوز توافقاتی در زمینه زمان برگزاری این نشست صورت نگرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز (پنجشنبه) ضمن تأیید احتمال برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه-ایران و ترکیه در خصوص مسئله سوریه گفت که هنوز توافقاتی در خصوص زمان دقیق برگزاری این نشست صورت نگرفته است.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، سخنگوی کرملین در خصوص نشست سه‌جانبه درباره تحولات سوریه گفت که مقدمات نشست سه‌جانبه آنکارا-تهران و مسکو برای حل و فصل مسئله سوریه در دست اجرا است.

وی توضیح داد: «در حقیقت، مذاکراتی در خصوص این موضوع از سوری ایران صورت گرفته است. این نشست تحت بررسی است، روسیه رضایت خود را در خصوص تاریخ برگزاری نشست اعلام کرده است، اما همانطور که می‌دانید، برای نهایی شدن این توافق، برنامه سه رئیس‌جمهور (ایران، روسیه و ترکیه) باید مورد موافقت قرار گیرد. به محض اینکه توافق حاصل شد، به اطلاع عموم می‌رسانیم».

پسکوف در واکنش به اظهارات «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه درباره احتمال دیدار میان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه درباره سوریه گفت: «در خصوص دیدار پوتین و اردوغان پیرامون تحولات سوریه بر روی هیچ نقطه مشخصی توافق حاصل نشده است».

پیش از این ، وزارت امور خارجه ترکیه ضمن تأیید نشست سه‌‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای بررسی اوضاع سوریه تأکید کرد که سه کشور در حال رایزنی در خصوص زمان برگزاری این نشست سه‌جانبه هستند.

از طرف دیگر، «میخائیل بوگدانوف» در جمع خبرنگاران از برگزاری یک نشست سه‌جانبه تهران،مسکو و آنکارا درباره اوضاع سوریه خبر داده بود و گفته بود که ماه مارس (اسفندماه)، احتمالاً تهران میزبان این نشست خواهد بود.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد که در صورت موافقت ریاست جمهوری ترکیه، این نشست ابتدای ماه مارس (۲۰ روز دیگر) برگزار خواهد شد.

اوضاع شمال سوریه به ویژه استان ادلب این کشور طی بیش از یک ماه گذشته، با آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه و موفقیت‌های آن متشنج است. این تنش‌ها بعد از آن افزایش یافت که نیروهای ارتش سوریه و ترکیه با یکدیگر درگیر شدند و مواضع طرف مقابل را هدف قرار دادند.

روسیه به عنوان یکی از سه کشور ضامن گفت‌وگوهای آستانه، گفته است که ارتش سوریه ۹۰ درصد خاک این کشور را آزاد کرده و پیشروی‌های نیروهای سوری در حلب وادلب زمینه را برای اجرای توافق سوچی فراهم کرده است. این پیشروی‌ها، ترکیه را از آنجایی که حامی گروه‌های مسلح است، خشمگین کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر