کد خبر 416565

اقتصاد انگلیس زمین‌گیر شد

اقتصاد انگلیس در سه ماهه پایانی سال نتوانست رشدی را تجربه کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در آماری کاملا ناامیدکننده مشخص شده است که رشد دومین اقتصاد بزرگ اروپایی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ به صفر درصد رسیده است که بخش بزرگی از این درجا زدن اقتصاد انگلیس به خاطر رشد منفی بخش خودروسازی بوده است. همچنین رشد اقتصادی انگلیس برای کل سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۴ درصد اندازه گیری شده که این رشد ۰.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی سال ۲۰۱۸ بوده است.

تاج پاریک، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " اینستیتوت دیرکتورز" گفت: احتمالا نا اطمینانی های سیاسی باعث این کاهش رشد شدید در ماه های پایانی سال شده است.

در بین بخش های مختلف، بخش خدمات که یک سوم کل بار رشد اقتصادی را بر دوش می کشد تنها ۰.۱ درصد رشد کرده است اما از سوی دیگر رشد بخش ساخت وساز ۰.۵ درصد اندازه گیری شده است. بخش تولید به دنبال مشکلات پیش‌آمده در زنجیره تامین با رشد منفی ۱.۱ درصدی سال ۲۰۱۹ را به پایان رسانده است.

داده‌های مرکز آمار انگلیس همچنین نشان می دهد که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ کسری بودجه حساب تجاری کالا و خدمات انگلس از چهار میلیارد پوند در سه ماهه سوم به ۶.۵ میلیارد پوند در سه ماهه پایانی سال افزایش پیدا کرده است.

با وجود افزایش مخارج دولتی به ۱.۴ درصد در مقایسه با ۱.۳ درصد سه ماهه قبل، رشد اقتصادی به ضعیف ترین سطح خود از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده که این مساله زنگ خطر برای دولت بوریس جانسون در زمانی که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شده را به صدا درآورده است.

بن برتل، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در مؤسسه "هارگریوز لندزدون" گفت: ابرهای تیره در حال جمع شدن بر روی آسمان انگلیس هستند و فعالیت‌های کسب و کار در نتیجه فضای نامطمئن کنونی که ناشی از سردرگمی‌ها درباره برگزیت است، کاهش محسوسی یافته است.

متوسط نرخ رشد ماهانه انگلیس در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۴۹ درصد بوده است که کمترین آن‌ها مربوط به رشد منفی ۲.۱ درصدی ژانویه ۲۰۰۹ و بیشترین آنها مربوط به رشد ۱.۹ درصدی سپتامبر ۱۹۹۹ بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر