{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 414202

سفیر سوییس در تهران خبر داد؛

سفیر سوییس در تهران از عملیاتی شدن سازوکار مالی سوییس در ۲ تا ۳ هفته آینده خبر داد و گفت: ۱۸۰ هزار بسته از اقلام دارویی مورد نیاز بیماران پیوند اعضا امروز وارد تهران شد.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سفیر سوییس در تهران از عملیاتی شدن سازوکار مالی سوییس در ۲ تا ۳ هفته آینده خبر داد و گفت: ۱۸۰ هزار بسته از اقلام دارویی مورد نیاز بیماران پیوند اعضا امروز وارد تهران شد.

«مارکوس لایتنر» در نشست خبری روز یکشنبه در محل سفارت این کشور در تهران،گفت: هدف تمهید تجاری انسان دوستانه سوییس این است که صادرکنندگان و شرکتهای مستقر در سوییس در حوزه دارویی و پزشکی بتوانند کانال مالی ایمنی با کمک بانک مرکزی این کشور داشته باشند و بتوانند صادرات خود را به ایران ادامه دهند.

سفیر سوییس در تهران افزود: این کانال سهم مهمی در تامین مواد دارویی و غذایی خواهد داشت که کاملا در راستای سنت انسان دوستانه سوییس است.

لایتنر افزود: این کانال فقط انسان دوستانه نیست بلکه می تواند نشانه و پیام سیاسی باشد

سفیر سوییس در تهران گفت: با توجه اعتمادی که سوییس هم در ایران و هم در امریکا دارد توانستیم کانال مالی ایجاد کنیم تا بتواند اقلام انسان دوستانه را برای بیماران و مصرف کنندگان ایزانی به وجود بیاورد.

لایتنر در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اقلام دارویی و غذایی و تجهیزات پزشکی همواره از تحریم‌ها معاف بودند با آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۸ موسسات مالی تمایلشان نسبت به معاملات و فعالیت‌های تجاری و مالی با ایران کم شد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه کانال‌ها و روش‌های پرداختی دیگر پیچیده و در اغلب موارد قابل اعتماد نیستند این راه‌ها را انتخاب کردیم در عین حال برای اینکه این تمهید تجاری راه‌اندازی شود همکاری نزدیکی با مقامات ایرانی سوئیسی آمریکایی شرکت‌ها و بانک‌های سوئیسی داشتیم.

سفیر سوییس اظهار داشت: این موضوع اهمیت حیاتی داشت که بتوانیم روبه جلو حرکت کنیم و در این راستا معامله آزمایشی را انجام دهیم و از طریق این تمهید وزارت خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های مشارکت کننده در این سازو کار تضمین‌های لازم را ارائه می‌کندکه چنین معاملاتی را انجام دهند و مطمئن شوند که این اقلام در راستای تحریم‌های آمریکاست.

این دیپلمات سوییسی گفت: ما به شکل قابل ملاحظه‌ای در این سازوکار سرمایه‌گذاری کردیم و این سازوکار تعهد قوی را در بر دارد و می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم اقلامی که از طریق این ساز و کار فراهم می‌شود به دست بیماران و مصرف کنندگان ایرانی می‌رسد.

لایتنر در بخش دیگری از سخنانش گفت: شرکت‌های مشارکت کننده در این ساز و کار اطلاعات دقیقی درباره فعالیتهای خود در ایران و معاملاتی که با آنها دارند به مقامات سوئیس خواهند داد.

وی افزود: بعد از معامله موفق هفته گذشته  این تمهید ظرف دو، سه هفته آینده فعالیت کامل خود را شروع کرده و عملیاتی می‌شود. کانال پرداخت سوئیس اثر بسیار مثبتی بر دیگر کانال‌های پرداخت خواهد داشت.
سفیر سوییس خاطرنشان کرد: نقش پیشرویی که سوئیس در این زمینه بازی کرد به دیگران هم نشان داد که این مساله امکان‌پذیر است.

لایتنر تاکید کرد: در راستای اجرایی کردن این تمهید، از طریق یک بانک مستقر در ژنو پرداختی انجام شد که این از اهمیت کلیدی برای اجرایی کردن سازوکار برخوردار بود.

وی افزود: معاملات شامل تامین داروهاست که  ارزش تقریبی این اقلام ۲.۳ میلیون یورو است که امروز ۱۸۰ هزار بسته از اقلام دارویی مورد نیاز بیماران پیوند اعضا وارد ایران شد.

 سفیر سوییس در تهران در پاسخ به سوالی در خصوص سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای راه‌اندازی این ساز و کار اظهار داشت: در زمینه سرمایه گذاری دو موضوع متفاوت وجود دارد که باید از هم متمایز شوند، یک بخش سرمایه سیاسی شامل حوزه های فناوری و افرادی است که در این زمینه کار کردند. به عنوان مثال دولت سوئیس طی ماه گذشته و در اجلاس داووس مذاکراتی با مقامات آمریکایی داشت.

لایتنر افزود: بخش دیگر در زمینه تعهدکاری قوی است که در این حوزه وجود دارد برای اینکه ما می‌خواهیم مطمئن شویم تمامی محصولاتی که وارد کشور می‌شود به طور مشخص به بیماران و مصرف کنندگان ایرانی می‌رسد.

وی اظهار داشت یکی از دلایل طولانی شدن اجرای این ساز و کار این بود که باید با همه دست اندرکاران صحبت می‌کردیم و همه را به یک سطح می رساندیم تا این کار را انجام بدهند.

سفیر سوییس در پاسخ به سوال دیگری درباره اینستکس گفت: در جایگاهی نیستم که درباره‌ اینستکس حرف بزنم؛ما عضو اتحادیه اروپا نیستیم و بخشی از سازوکار اینستکس هم نیستیم. علاوه بر این تفاوت‌هایی بین سازوکار سوئیس و اینستکس وجود دارد.

لایتنر با بیان اینکه ما از ابتدا بر روی اقلام انسان دوستانه تمرکز کردیم گفت: این نخستین معامله و نشانه مثبتی بود که دیگران هم دنبال راهکاری باشند. در واقع این سازوکار نشان داد که چنین کاری ممکن است.

سفیر سوییس افزود: رقابتی بین تمهید انسان دوستانه سوئیس و اینستکس وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: برنامه این است که ما سازوکاری را طراحی کنیم که در طول زمان پایدار بماند اطمینان دارم که خواهیم توانست منابع مالی ایران را به حسابهای مورد نظر سوئیس منتقل کنیم تا بتوانیم در طول زمان حرکت پایداری در این زمینه داشته باشیم.

لایتنر گفت: در این راستا به شکل موازی باید با همه طرف‌ها همکاری و گفتگو کنیم ولی اطمینان داریم و اعتقاد داریم که این ساز و کار می‌تواند راهکار پایداری در این راستا باشد.

این دیپلمات سوییسی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حضور در این سازوکار و استفاده از آن برای شرکت‌ها یک حرکت داوطلبانه است. در عین حال اگر فکر می‌کنند از نظر آنها راهکار بهتری وجود دارد، از آن استفاده کنند و ما علاقمند هستیم که این کانال کاملاً شفاف باشد.

وی یاد آور شد: منابعی که در این کار وجود دارد پول ایرانی است و بخشی از آن با  ارز یارانه‌ای فراهم شده و این مربوط به دولت ایران است که اطمینان دهد چطور تهیه شده و منابع آن از کجا تامین می‌شود.

در حال تکمیل...

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری