کد خبر 398157

روسیه: دائمی کردن محدودیت‌های ایران در برجام امکان‌پذیر نیست

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفته دائمی کردن محدودیت‌های ایران در برجام امکان‌پذیر نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز جمعه اعمال دائمی محدودیت‌های زوال‌پذیر در برجام علیه ایران را غیرممکن دانسته است. 

اولیانوف در توئیتر در پاسخ به تحلیلگری که خواستار دائمی شدن بندهای زوال‌پذیر برجام برای ایران شده‌اند نوشته است: «از نقطه نظر حقوق بین‌الملل، بندهای زوال‌پذیر [در برجام] در حکم تصمیم داوطلبانه ایران برای محدودسازی موقت بعضی از حقوق مشروع خودش ذیل ان‌پی‌تی است. نمی‌توان انتظار داشت که این محدودیت‌ها برای مدت نامحدود اعمال شوند. تلاش در این راستا برای نظام منع اشاعه مضر خواهد بود.»

این مقام روسیه در پاسخ به خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال که گفته ایران ممکن است در ازای رفع کامل تحریم‌های اولیه آمریکا با دائمی‌سازی این محدودیت‌ها موافقت کند هم نوشت: «چنین چیزی از لحاظ تئوریک می‌تواند درست باشد، اما در زندگی واقعی به ندرت صحت دارد. می‌توانید فکرش را بکنید که ایران بپذیرد برای همیشه مورد تبعیض واقع شود؟ پیش از این به سخنان یکی از همکاران اروپایی‌ام استناد کردم که گفته بود: کشور ما اورانیوم غنی نمی‌کند، اما اگر کسی تلاش کند ما را از این حق محروم کند تا سر حد مرگ مبارزه می‌کنیم.»

منظور از «بندهای زوال‌پذیر» در برجام که با نام «بندهای غروب آفتاب» هم شناخته می‌شود بندهایی در توافق هسته‌ای است که محدودیت‌های تعریف‌شده ذیل آنها برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران بعد از دوره‌های زمانی مشخص منقضی می‌شوند. 

رژیم صهیونیستی و منتقدان توافق هسته‌ای در آمریکا منقضی شدن برخی از محدودیت‌های ایران در سال‌های آینده را جزو معایب این توافق می‌دانند و خواستار دائمی کردن آنها هستند. آنها از این بندهای مندرج در برجام که محدودیت‌های آنها در سال‌های آتی از بین می‌روند به عنوان بندهای «غروب آفتاب» یاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری