کد خبر 398097

استقبال طالبان از سفر ترامپ

پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا سفری غیرمنتظره به افغانستان داشت تا با نیروهای آمریکایی دیدار کند، طالبان امروز (جمعه) اعلام کرد آماده است تا با ایالات متحده گفتگوهای صلح را از سر بگیرد.

به گزارش رویترز، سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای حضور در مراسم روز شکرگزاری نیروهای آمریکایی در کابل افغانستان نخستین سفر وی به افغانستان از زمان روی کار آمدنش محسوب می‌شود و یک هفته پس از تبادل زندانی‌ها بین دو کشور است که روزنه‌هایی از امید را برای پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا پس از ۱۸ سال ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ترامپ پس از ورود به افغانستان گفت: طالبان می‌خواهد توافقی حاصل شود و ما با آنها دیدار می‌کنیم. ما می‌گوییم باید یک آتش بس برقرار شود و حالا آنها چنین چیزی را می‌خواهند.

رهبران طالبان به رویترز گفته‌اند، این گروه نشست‌هایی را با مقام‌های ارشد آمریکایی در دوحه، قطر از روزهای گذشته آغاز کرده و احتمالا به زودی مذاکرات رسمی صلح انجام می‌شود.

امروز (جمعه) نیز ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت، آنها آماده از سرگیری گفتگوهایی هستند که از اوایل سال جاری میلادی متوقف شده بود.

وی ادامه داد: موضع ما همانند سابق است. اگر مذاکرات صلح از سر گرفته شود، باید از همانجایی باشد که متوقف شد.

ترامپ مذاکرات صلح با طالبان را سپتامبر سال جاری میلادی و پس از آن متوقف کرد که این گروه مسئولیت حمله در کابل را که در آن ۱۲ تن از جمله یک سرباز آمریکایی کشته شد، به عهده گرفت.

یکی از فرماندهان طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما امیدواریم که سفر ترامپ به افغانستان اثباتی بر این مساله باشد که او درباره از سرگیری گفتگوها جدیت دارد.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی و همچنین چند هزار نیروی ناتو در افغانستان حضور دارند. حدود ۲۴۰۰ نیروی آمریکایی از زمان آغاز درگیری‌ها در افغانستان کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر