کد خبر 397266

اردوغان: ساخت پایگاه نظامی جدید ترکیه در قطر پایان یافت

رئیس‌جمهور ترکیه با اعلام پایان ساخت پایگاه نظامی جدید این کشور در قطر، گفت که امنیت ترکیه و قطر به یکدیگر وابسته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه که امروز (دوشنبه) به قطر سفر کرده است، در مقر نیروهای مشترک ترکیه و قطر حاضر شد و به سخنرانی پرداخت.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، او گفت که تفاوتی میان امنیت ترکیه و قطر وجود ندارد و نیروهای ترکیه‌ای، وظیفه تاریخی مهمی در منطقه خلیج فارس بر عهده دارند و با هدف دفاع از امنیت قطر در این کشور حاضر هستند.

اردوغان با اشاره به مخالفت دولت‌های سعودی و امارات با احداث پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر، گفت: «کسانی که خواستار بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر هستند، نمی‌فهمند که دوحه در لحظه‌های حساس در کنار ما ایستاد.»

رئیس‌جمهور ترکیه، پایگاه نظامی این کشور در قطر را نمونه‌ای از دوستی و صداقت بین دو کشور دانست و گفت که حضور نیروهای ترکیه‌ای در قطر با هدف تسلط بر این کشور نیست.

او همچنین از پایان کار ساخت پایگاه نظامی جدید ترکیه در قطر خبر داد و نام آن را پایگاه «خالد بن ولید» گذاشت.

همکاری‌های نظامی ترکیه و قطر از سال ۲۰۱۴ رشد قابل توجهی یافته و ترکیه طی توافقنامه‌هایی در این سال و در سال ۲۰۱۶، اقدام به ساخت پایگاه نظامی و اعزام نیرو به قطر کرد. حضور نظامی ترکیه در قطر در حالی که دوحه در محاصره اقتصادی و سیاسی کشورهای همسو با عربستان قرار گرفته؛ بارها نگرانی دولت‌های ریاض و ابوظبی را موجب شده است.

می‌توان گفت همکاری‌های دوحه و آنکارا در منطقه بلوک سیاسی جدیدی را در مقابل کشورهای همسو با عربستان سعودی ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر