کد خبر 395040

واشنگتن: حذف حضور ایران در سوریه، موضع ماست

هماهنگ‌کننده امور مربوط به مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری در واشنگتن گفت، سیاست واشنگتن در سوریه، «حذف حضور شرورانه» ایران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «ناتان سیلز» هماهنگ‌کننده امور مربوط به مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری مشترک با «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، بدون اشاره به ادامه اشغالگری واشنگتن در سوریه و سرقت نفت این کشور مدعی شده که سیاست آمریکا در سوریه، «حذف حضور شرورانه ایران است.»

 یک خبرنگار در این نشست خبری از «ناتان سیلز» درباره مواضع زیگزاگی دولت «دونالد ترامپ» درباره خارج کردن یا باقی ماندن نظامیان این کشور از سوریه سوال کرد.

خبرنگار پرسید: «من در شگفت هستم از آنجا که شما (دولت ترامپ) چندین بار سیاست خود در قبال سوریه را چندین بار تغییر داده‌اید، مثل (موضوع) خارج کردن یا نکردن (نظامیان آمریکا از سوریه)، باقی نگهداشتن نیروها، با این اوصاف شما چطور اعضای ائتلاف (به رهبری واشنگتن در قبال داعش) را متقاعد خواهید کرد که با وجود کاهش تلاش‌های شما از منظور حضور نظامیان در صحنه میدانی سوریه، آنها تلاشهایشان را تشدید کنند؟»

ناتان سیلز هماهنگ کننده امور مربوط به مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال، گفت، مواضع آمریکا در سوریه تغییر نکرده و حذف «حضور شرروانه ایران» همچنان جزو خط مشی‌های واشنگتن است.

این مقام آمریکایی تصریح کرد: «من با مجموعه‌ای از فرضیات سوال شما مخالف هستم. سیاست ما در قبال سوریه طی سال‌های (اخیر) سیاستی منسجم بوده است و این سیاست، شکست پایدار داعش، کاهش و حذف حضور شرورانه ایران و حصول به یک راه‌حل سیاسی مسالمت‌آمیز برای (برحان سوریه) طبق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده است. این سیاست ما بوده و این سیاست ما باقی می‌ماند».

وی افزود: «درباره آینده حضور نظامی آمریکا در سوریه، من همانند جفری (جیمز نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه) شما را به همکارانمان در پنتاگون ارجاع می‌دهم».

اظهارات این مقام آمریکایی بعد از سخنان «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا مطرح شد که در آن او تأیید کرد که پنتاگون قصد دارد بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نظامی آمریکایی را در سوریه حفظ کند.

این رقم با بیانیه‌ای که چند روز قبل‌تر «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مطرح کرده بود همخوان است. او در مصاحبه‌ با ای‌بی‌سی گفت شمار نظامیان آمریکا در سوریه به کمتر از ۱۰۰۰ نفر و بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر خواهد بود.

پیش از این «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه با تشبیه دولت آمریکا به رژیم نازی آلمان، گفت که این کشور در حال سرقت منابع نفتی سوریه است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری