کد خبر 392233

اتحادیه اروپا به فعال شدن زنجیره IR-۶ واکنش نشان داد

سخنگوی کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای در مورد راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای نسل ششم، بار دیگر از ایران خواست در تصمیم خود تجدید نظر کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اتحادیه اروپا روز دوشنبه به راه‌اندازی زنجیره سانتریفیوژهای نسل ششم توسط سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد و بار دیگر از تهران خواست از گام‌های تقابلی خود صرف نظر کند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، در بخشی از بیانیه کمیسیون اروپا آمده است: «به ایران توصیه می‌کنیم در تصمیم خود برای راه‌اندازی سانتریفیوژها تجدید نظر کرده و به محتوای توافق هسته‌ای پایبند باشد.»

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز گفت طی ۱۵ ماه گذشته ۱۵ سانتریفیوژ IR-6 دیگر راه‌اندازی شده و اکنون زنجیره ۳۰ تایی از این سانتریفیوژهای پیشرفته هم فعال شده است. به گفته وی، ایران در حال حاضر ۶۰ دستگاه IR-6 در اختیار دارد که این ماشین‌ها در مجموع ۶۰۰ سو (SWU) به ظرفیت غنی‌سازی ایران افزوده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در واکنش به عدم تحقق وعده کشورهای باقی‌مانده در برجام برای جبران آثار منفی تحریم‌های آمریکا، به صورت گام به گام تعهد خود به برجام را کاهش می‌دهد. ایران تاکنون سه گام در این جهت برداشته و گام چهارم را نیز این هفته اعلام می‌کند.

اتحادیه اروپا که در تحقق وعده‌های خود ناتوان بوده، بعد از هر گام از ایران خواسته که به محدودیت‌های برجام بازگردد و به اجرای یکجانبه این توافق ادامه دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری