کد خبر 390131

موگرینی در دیدار نخست وزیر چین؛

اروپا مایل به تقویت همکاری با چین در مساله هسته ای ایران است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد این اتحادیه مایل است همکاری با چین را در زمینه های مختلف از جمله در مورد مساله هسته ای ایران با هدف دستیابی به صلح و توسعه جهانی تقویت بخشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «موگرینی» در دیدار «لی که چیانگ» نخست وزیر چین در پکن افزود: اتحادیه اروپا همکاری های عملی با چین را در همه جنبه ها عمیق تر کرده و همکاری را در مورد موضوعات جهانی و منطقه ای از جمله تغییرات آب و هوایی، مساله هسته ای ایران، افغانستان و آفریقا تقویت خواهد کرد تا بیشتر به صلح و توسعه جهانی کمک کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اجرایی شدن توافق های سران چین و اروپا که در ماه آوریل سال گذشته میلادی به دست آمده است گفت اتحادیه اروپا در دوره جدید، ضمن حفظ سیاست های موجود خود در قبال چین، همچنان پکن را یکی از اولویت های دیپلماتیک می داند.

نخست وزیر چین هم در این دیدار که با حضور «وانگ یی» وزیر خارجه چین برگزار شد گفت چین و اروپا دارای منافع مشترک گسترده ای هستند و پکن همواره از روند وحدت اروپا حمایت می کند و امیدوار به مشاهده یک اروپا متحد و پر رونق است.

«لی که چیانگ» ابراز امیدواری کرد دو طرف به صورت مشترک از چندجانبه گرایی و تجارت آزاد دفاع کرده و توافقات بیست و یکمین دیدار سران چین و اروپا را به اجرا گذاشته و مذاکرات توافقنامه سرمایه گذاری چین و اروپا را تا سال آینده و در زمان مقرر به پایان برسانند.

این مقام بلند پایه چینی از موگرینی به خاطر تلاش هایش برای تعمیق روابط چین و اتحادیه اروپا قدردانی کرد و گفت: چین و اتحادیه اروپا منافع مشترک گسترده ای دارند و با شروع دوره جدید اتحادیه اروپا، چین امیدوار است دو طرف به حفظ چند جانبه و تجارت آزاد و حفظ احترام و برابری متقابل ادامه دهند.

نخست وزیر چین گفت: دو طرف باید ارتباط و هماهنگی نزدیک خود را در مورد موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای حفظ کنند و روابط و همکاری چین و اتحادیه اروپا را به سطح بالاتری ارتقا دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری