کد خبر 390026

رایزنی برجامی عراقچی با همتای روسی در مسکو

معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه در آستانه ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی درباره آخرین تحولات برجام در مسکو به رایزنی پرداختند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزارت خارجه روسیه از دیدار سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با «سرگئی ریابکوف» همتای روس آن در مسکو خبر داد.

براساس این گزارش، عراقچی امروز (پنجشنبه) دوم آبان (24 اکتبر) با ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات هسته ای در مسکو دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، پایبندی و حمایت از برجام از سوی دو طرف مورد تأکید قرار گرفت.

براساس اعلام وزارت خارجه روسیه، دو طرف ضمن تبادل دیدگاه های خود درباره اجرای برجام، بر حمایت و پایبندی دو کشور نسبت به اجرای کامل این توافق تاکید کردند.

معاونان وزرای خارجه همچنین درباره کاهش تنش در منطقه خلیج فارس نیز به رایزنی پرداختند.

دیدار عراقچی و ریابکوف در حالی صورت می گیرد که 14 آبان ماه سومین فرصت 60 روزه طرف های باقیمانده در برجام به ویژه اروپایی ها برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی خود پایان می یابد و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از پیش اعلام کرده، در صورت عدم اجرای تعهدات طرف های مقابل گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را برخواهد داشت و آنگونه که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه دوشنبه هفته جاری (29 مهر) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد، گام چهارم طراحی شده است و افزود: مواردی در حال جمع بندی است. امیدواریم کار به گام چهارم نکشد و‌ تعهدات اروپایی‌ها اجرا شود و در روزهای باقیمانده شاهد قدم و تحرک دیپلماتیک ویژه‌ای از سوی طرف‌های باقیمانده برجام از جمله اروپایی‌ها باشیم؛ در غیر این صورت ایران گام چهارم را با قاطعیت برخواهد داشت.

عراقچی 24 مهر ماه در دیدار قائم مقام وزارت خارجه سوئد گفته بود: ایران مصمم به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر