کد خبر 388587

نشست تجاری ایران و انگلیس در لندن آغاز شد

نشست تجاری ایران و انگلیس تحت عنوان روابط تجاری ایران و انگلیس: فرصت‌ها و دورنماها با حضور فعالان اقتصادی، مدیران و روسای شرکت‌های تجاری و حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن آغاز شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در این نشست که در سفارت ایران در لندن در حال برگزاری است، نمایندگانی از وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس، اتاق‌های بازرگانی دو کشور و شرکت‌های بازرگانی انگلیسی و ایرانی حضور دارند.

همچنین هیاتی بالغ بر ۳۵ شرکت‌ ایرانی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، خوارک دام، طیور و آبزیان با همکاری وزارت تجارت بین الملل انگلیس در این نشست حضور دارند. نمایندگان شرکت‌های ایرانی در روزهای گذشته از مراکز و سازمان‌های مهم بخش‌های مرتبط بازدید کردند.

بر اساس برنامه اعلام شده سفیر ایران در انگلیس، امیر هوشنگ امینی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و انگلیس، لرد نورمن لامونت و ریچارد دالتون به ترتیب رئیس و قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران از جمله سخنرانان این نشست خواهند بود.

این نشست از آن جهت حائز اهمیت است که خروج غیرقانونی و یکطرفه آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته و بازگرداندن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، فشار زیادی را بر روابط تجاری و مالی شرکت‌های خارجی با ایران گذاشته است. بسیاری از شرکت‌های اروپایی که پس از امضای برجام به‌دنبال توسعه همکاری های تجاری با ایران بودند، به رغم تدابیر تشویقی دولت‌های اروپایی و راه اندازی سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به اینستکس، همچنان مجازات‌های آمریکا را مد نظر قرار می دهند.

نشست امروز می‌تواند فرصت تبادل تجربیات در راستای توسعه همکاری تجاری و مالی با ایران را برای فعالان عرصه اقتصادی فراهم کند.

خروج سال گذشته آمریکا از برجام با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی این توافق را حفظ می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر