کد خبر 387204

آلمان صادرات برخی سلاح‌ها به ترکیه را متوقف کرد

دولت آلمان در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در سوریه، صادرات سلاح‌هایی را که آنکارا می‌تواند در این عملیات علیه شبه‌نظامیان کُرد استفاده کند، ممنوع کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در ادامه واکنش‌های منفی و محکومیت عملیات جدید ترکیه در سوریه از سوی اتحادیه اروپا، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان امروز (شنبه) اعلام کرد که برلین دیگر مجوز جدیدی برای صادرات برخی سلاح‌ها را به آنکارا صادر نمی‌کند.

ماس به روزنامه «بیلد» گفت: «در مواجهه با عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، دولت فدرال آلمان هیچ مجوز جدیدی برای [صادرات] تمام تسلیحاتی که می‌تواند توسط ترکیه در سوریه به کار گرفته شود، صادر نمی‌کند».

به نوشته وبگاه شبکه «راشاتودی» وی البته صراحتا نگفت که تمام صادرات تسلیحاتی به ترکیه را قطع می‌کنند بلکه فقط آنهایی که احتمال دارد علیه شبه‌نظامیان کُرد در مناطق شرقی رودخانه فرات استفاده شود مشمول این تصمیم می‌شود.

آلمان فقط در سال 2018 تسلیحاتی به ارزش حدودی 240 میلیون یورو به ترکیه فروخته است که یک‌سوم صادرات سلاح این کشور را شامل می‌شود. ترکیه بزرگترین خریدار تسلیحات آلمان است.

رئیس‌جمهور ترکیه عصر چهارشنبه از آغاز عملیات نظامی این کشور در شمال شرق سوریه با اسم رمز چشمه صلح خبر داد. این عملیات در حالی امروز وارد چهارمین روز خود شد که وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای مدعی شد شهر «رأس‌العین» به تصرف نیروهای عملیات‌کننده درآمده است.

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه‌نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر