کد خبر 387156

توئیت ظریف درباره تاکید رهبری به ممنوعیت شرعی سلاح هسته‌ای

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که جمهوری اسلامی بعنوان یک وظیفه دینی و اخلاقی قاطعانه با سلاح‌های هسته‌ای مخالف است.

به گزارش اقتصادآنلاین، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با انتشار یک کلیپ ویدئویی از سخنان مقام معظم رهبری تأکید کرد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

ظریف در این پیام توییتری نوشت: «رهبر ایران مدت‌ها است که به وفور این مسئله را روشن کرده که تسلیحات هسته‌ای غیراخلاقی و خلاف قوانین و اصول اسلامی است و بنابراین تولید، دستیابی و ذخیره (تسیلحات هسته‌ای) ممنوع است».

وی ادامه داد: «ما بعنوان یک وظیفه دینی و اخلاقی و یک ضرورت راهبردی، قاطعانه با سلاح‌های هسته‌ای مخالف هستیم».

مقام معظم رهبری در این کلیپ ویدوئی که مربوط به دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با ایشان می‌شود، فرمودند: «یک علم پیچیده بسیار نافع،علم هسته‌ای است؛ چون با فرهنگ درست، فرهنگ انسان‌دوستی همراه نبود، [بلکه] همراه با فرهنگِ غلطِ قدرت‌طلبی بود، به بمب هسته‌ای منتهی شد و امروز بمب هسته‌ای همچنان تهدید دنیا است، تهدید بشریّت است؛کمااینکه یک روزی این تهدید عملی شد، امروز هم همه‌ی دنیا از آن میترسند، ناامنند. ما قاطعانه، شجاعانه، با اینکه میتوانستیم در این راه قدم برداریم، طبق حکم اسلام گفتیم در این راه وارد نمیشویم؛ هم ساختنش غلط است، هم نگه داشتنش غلط است، چون به کار بردنش حرام است».

ایران بارها و حتی قبل از امضای برجام نیز تأکید کرده که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد و به هیچ عنوان به دنبال ساخت سلاح‌های هسته‌ای نیست و گزارش‌های پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این اظهارات را تأکید کرده‌اند.

اوایل امسال نیز، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفت: «دشمنان ما 20 سال است که دروغی را مطرح می‌کنند اینکه ایران می‌خواهد بمب اتم بسازد البته سازمان انرژی و دیگر بخش‌ها مکرراً از ایران بازدید کردند گفت‌وگوی وسیعی انجام شد و 6 قدرت بزرگ دنیا قبول کردند که ایران به سمت بمب اتم نمی‌رود».

وی درباره ادعاهای ترامپ درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه داد: « ترامپ امروز می‌گوید ایران به ما بگوید دنبال بمب اتم نیست تا همه راه‌ها به رویش باز شود. این ملت بزرگ و متمدن ایران قربانی سلاح شیمیایی شد ولی برای دشمن خود از سلاح شیمیایی استفاده نکرد. ما حتی یکبار هم از سلاح شیمیایی برای صدام استفاده نکردیم». 

photo_2019-10-12_14-19-06

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری