کد خبر 383967

نگرانی جامعه اطلاعاتی آمریکا از آسیب‌پذیری ترامپ در برابر رشوه احتمالی

بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا در نامه‌ای از آسیب‌پذیری ترامپ در برابر رشوه احتمالی سرویس‌های اطلاعات خارجی ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مایکل آتکینسون»، بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا در نامه‌ای به «جوزف مگوایر»، مدیر موقت اطلاعات ملی این کشور ابراز نگرانی کرده که رفتارهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به گونه‌ای است که وی را در برابر اخذ رشوه از سرویس‌های اطلاعات خارجی آسیب‌پذیر می‌کند. 

آتکینسون این فرضیه را بر اساس آنچه از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با «وولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین افشا شده مطرح کرده. رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند ترامپ در آن گفت‌وگو زلنسکی را برای انجام تحقیقات فساد از «جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده است. 

آتکینسون در این نامه به طور خاص نوشته ترامپ علاوه بر تخطی از قوانین مربوط به مسائل مالی کارزارهای انتخاباتی و سوءاستفاده از قدرت، رفتارهایی دارد که ممکن است یک خطر عمده از لحاظ امنیت ملی برای آمریکا به حساب آیند.

او ابراز نگرانی کرده سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی ممکن است با آگاهی از این مسئله خطراتی را برای آمریکا ایجاد کنند. 

«نانسی پلوسی»، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا روز ۳ مهرماه رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح رئیس‌جمهور این کشور را به دلیل مسائل مطرح‌شده در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین را اعلام کرد.

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند ترامپ در این مکالمه تلفنی تلاش کرده رئیس‌جمهور اوکراین را برای تحقیقات فساد از کسب و کار «جو بایدن» و پسر او «هانت» تحت فشار قرار دهد. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال اخیراً گزارش داد ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای کمک نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط کرده است. 

کاخ سفید چهارشنبه گذشته تحت فشار شدید نمایندگان کنگره و رسانه‌های آمریکایی بالأخره متن گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین را منتشر کرد.

بر اساس این متن که از حالت طبقه‌بندی خارج شده و روی پایگاه اطلاع‌رسانی کاخ سفید قرار گرفته، «دونالد ترامپ» در این مکالمه تلفنی از «ولودیمیر زلنسکی» به پرونده فرزند جو بایدن «نگاهی» بیاندازد.

با این وجود، در متن منتشر شده از سوی کاخ سفید، به کمک‌های مالی آمریکا به اوکراین اشاره‌ای نشده و ترامپ دستکم به صورت مستقیم پرداخت کمک به کی‌یف را به پیگیری پرونده بایدن مشروط نکرده است. ترامپ البته پیش از طرح درخواست خود، به زلنسکی یادآوری می‌کند که آمریکا، بر خلاف اروپایی‌ها از جمله آلمان، به اوکراین کمک‌های زیادی کرده است.

کاخ سفید اذعان کرده است که این متن، پیاده‌شده کلمه به کلمه صحبت‌های ترامپ و زلنسکی نیست. علاوه بر این، در سه بخش از متن، درست در جایی که ترامپ در حال طرح درخواستش است، ادامه جمله تقطیع شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر